Tek Bir Tuşa Basarak 10 Dakikada Katlanabilen Portatif Ev

Gün geçtikçe hemen hemen her sektörde olduğu gibi, emlak sektöründe de daha kullanışlı tasarımlara doğru bir yönelim gerçekleşiyor. Daha önce sizlere, aynen bu düşünceden yola çıkılarak meydana getirilen ve geleneksel Japon tasarımından ilham alınarak tasarlanan MUJI Hut isimli portatif evden bahsetmiştik. Ancak teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çok daha kullanışlı, teknolojik ve hayranlık uyandıran tasarımlar karşımıza çıkıyor. Mesela, yine daha önce sizlerle paylaştığımız üç boyutlu yazıcıyla 8 saatte basılan ve kendi kendine yetebilen ev bunlardan biriydi. İşte bu yazımıza konu olan portatif ev de aynen böyle bir tasarıma sahip.

Birleşik Krallık merkezli Ten Fold Engineering’in tasarladığı portatif ev, sadece tek bir tuşa basılarak 10 dakika içinde tamamen katlanabiliyor ya da açılabiliyor. Mobil ev konseptini bambaşka bir boyuta taşıyan bu katlanabilir ev, sahip olduğu hareket kolları sayesinde katlanabiliyor. Bu hareket kolları, evin şekil değiştirmesine imkan tanıyor ve bu sayede ev, farklı şekillere girebiliyor. Bunların yanı sıra evin katlanabilir birimleri, boyutlarının üç katına kadar genişleyebiliyor. Üstelik bu evler, öyle küçük alanlara da sahip değiller. Hatta bazıları, ortalama bir evden daha büyük bir alana sahip.

Ten Fold Engineerin’in tasarladığı farklı tasarımlara sahip olan bu yapılar, ev ya da ofis olarak kullanılabiliyor ve katlandıktan sonra bir kamyon aracılığıyla kolay bir şekilde taşınabiliyor. Yeterli alanın olduğu her yere kurulabilen -tabii ki yasal sınırlar çerçevesinde- bu yapılar, sahip oldukları kullanışlı tasarıma nazaran uygun bir fiyata sahipler. Bu yapıların fiyatı 129.000 dolardan başlıyor ve yapının sahip olduğu özelliklere göre bu fiyat artıyor.

Kim bilir? Belki de yakın gelecekte bu tarz portatif yapılar yaygınlaşır ve biz de bunların birinde yaşama fırsatına erişiriz. Bu tarz yapıların kurulabildiği karavan kampı benzeri, bir ücret karşılığında hizmet veren geniş alanlar da kullanıma açıldığı takdirde, bu hayalin gerçekleşmemesi için hiçbir sebep yok.

Bu arada Ten Fold Engineering tasarladığı yapılar, sadece ev ve ofis ile sınırlı değil. Şirketin internet sitesinde kuleden merdivene, tribünden köprüye, mağazadan markete ve ağaç evinden otele kadar tam 36 farklı katlanabilir yapı yer alıyor. Ten Fold Engineering’in internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilir ve şirketin tasarladığı bu portatif yapıların tamamına göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link