Tablet Savaşlarında Yeni Boyut : Google Nexus 7 0

Steve Jobs’ın piyasadaki açığı görüp, müthiş bir zamanlamayla piyasaya sürdüğü tablet piyasaya çıkalı 2,5 sene oldu ve bu süreç içerisinde bir çok firma bu başarılı atağa karşılık vermek adına kendi ürünlerini piyasa sürdü.Bu girişimlerin bir çoğu başarısız oldu, bir kısmı pazardan küçük de olsa pazar payı elde etti, bir kısmı ise daha piyasaya çıkmadan havlu attı. Apple ise iPhone’dan gelen mobilitesi yüksek işletim sistemi ve ilk olma özelliğinden dolayı pazarda dominant bir yapıya bürünerek, liderliği kimseye bırakmadı.

2012 yılının 2. çeyreğine yönelik gelen veriler, Apple’ın koltuğunu sağlamlaştırdığını gösterir nitelikte. Apple’dan gelen açıklamaya göre 2012’nin 2. çeyreğinde toplam 17 milyon iPad satan firma, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %84 artırmış durumda. Ayrıca Strategy Analytics’in yayınlamış olduğu rapora göre 2012’nin 2. çeyreğinde dünya genelinde 25 milyon iPad satan Apple, pazar payını % 68’e çıkartarak son iki senenin en yüksek rakamını elde etmiş.

Şimdiye kadar Apple için herşey son derece pozitif gözüküyor. Aslında rekabetin bir anlamda Apple açısından bu denli domine edilmiş olması rakip firmalardan kaynaklanıyor. iPad’in karşısına tam anlamıyla rekabetçi bir ürün koyamayan rakip firmalar, pazarda kaybolmaya mahkum hale geliyor. Tamda beklentilerin yeni ve iPad’le rekabet edebilecek bir ürün üzerine çevrildiği son günlerde, bu beklentileri karşılayacak bir ürün piyasaya sürüldü. Google Nexus 7.

Piyasanın tam da taze kan aradığı süreçte piyasaya çıkan Google Nexus 7, piyasayı iyi analiz etmiş olacak ki, piyasanın aradığı nitelikleri içerisinde barındırıyor :

 • Fiyat avantajı

Nexus 7’nın belki de en büyük avantajı fiyatı. Neredeyse iPad fiyatının yarısı fiyatına piyasaya sürülen Nexus 7, fiyat avantajıyla 3. sınıf tabletleri piyasadadan silmekle kalmayıp, muhtemel iPad Mini’nin de en büyük rakibi olacak.

 • Boyut

Piyasadaki tabletlerin büyük bir çoğunluğu yaklaşık 10 inch büyüklüğe sahip ve boyutlarından dolayı hem uzun süreli kullanımda yorgunluğa sebep oluyor hemde günlük kullanımda pratiklikten uzaklaşıyor. 7″ bu iki dezavantajı ortadan kaldıracak kadar iyi bir boyutken, interaktif özelliklerin kullanımı için de yeterli bir boyut.

 • İşletim Sistemi

Apple’ın bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni de yaratmış oldukları kusursuz ekosistemle birlikte sorunsuz çalışan işletim sistemi. Android’in içinde bulunduğu karmaşa ve birçok firmanın Android işletim sistemini kendilerine göre optimize etmesinden kaynaklanan standartlaşma sorunu, kullanıcıları Android’ten uzaklaştıran bir diğer etken. Android’in yapımcısı olan Google’ın, kendi çıkarmış olduğu bir ürüne, diğer firmalardan çok daha fazla özen göstereceği ve bir standartlaşmaya gideceği aşikar. Bu etken Nexus 7 için elbette pozitif bir etken.

Bu bilgiler çerçevesinde iPad’e büyük bir rakip olması beklenen Nexus 7, şimdiden Amerika’da satışa çıktığı ilk 2 hafta içinde tükendi. Stok sıkıntısı çeken Google’ın Nexus 7’yi tekrar ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor ama şimdiden pazarda iyi bir pay elde edeceği aşikar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YMQdfGFK5XQ

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 1

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.

Apple’ın FaceID ile Başı Dertte Mi? 0

Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu. Şimdi ise Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

12 Eylül’de yapılan özel bir etkinlik ile Apple, yeni teknolojilerini duyurdu. Bu teknolojilerden en çok ilgi çekeni ise elbetteki FaceID oldu. Kullanıcılarına hem güvenlik hem de kolaylık sağlayan bu teknoloji duyurulduğu andan itibaren tüm dünyanın gündeminde yer aldı. Son zamanlarda ise güvenlik konusunda bu teknoloji üzerinde bir çok şüphe mevcut.

En son, şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar sonrasında ise sosyal medyada bu konu hakkında birçok paylaşımda bulunuldu ve birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü.

Bu konuyu devralan ABD Senatosu’ndan Senatör Al Franken, kişisel güvenlik ve gizlilik konusundaki bu endişelerin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook‘a bir mektup yazdı. Sonrasında Apple tarafından yapılan açıklamalarda Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Senatör, Apple’ın bu teknolojideki tüm adımlarını bilmek istiyor.

Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerinin yüzlerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor. Edward Snowden, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti.

Ancak şurası biliniyor ki Apple firması, güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link