Steve Jobs’ın piyasadaki açığı görüp, müthiş bir zamanlamayla piyasaya sürdüğü tablet piyasaya çıkalı 2,5 sene oldu ve bu süreç içerisinde bir çok firma bu başarılı atağa karşılık vermek adına kendi ürünlerini piyasa sürdü.Bu girişimlerin bir çoğu başarısız oldu, bir kısmı pazardan küçük de olsa pazar payı elde etti, bir kısmı ise daha piyasaya çıkmadan havlu attı. Apple ise iPhone’dan gelen mobilitesi yüksek işletim sistemi ve ilk olma özelliğinden dolayı pazarda dominant bir yapıya bürünerek, liderliği kimseye bırakmadı.

2012 yılının 2. çeyreğine yönelik gelen veriler, Apple’ın koltuğunu sağlamlaştırdığını gösterir nitelikte. Apple’dan gelen açıklamaya göre 2012’nin 2. çeyreğinde toplam 17 milyon iPad satan firma, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %84 artırmış durumda. Ayrıca Strategy Analytics’in yayınlamış olduğu rapora göre 2012’nin 2. çeyreğinde dünya genelinde 25 milyon iPad satan Apple, pazar payını % 68’e çıkartarak son iki senenin en yüksek rakamını elde etmiş.

Şimdiye kadar Apple için herşey son derece pozitif gözüküyor. Aslında rekabetin bir anlamda Apple açısından bu denli domine edilmiş olması rakip firmalardan kaynaklanıyor. iPad’in karşısına tam anlamıyla rekabetçi bir ürün koyamayan rakip firmalar, pazarda kaybolmaya mahkum hale geliyor. Tamda beklentilerin yeni ve iPad’le rekabet edebilecek bir ürün üzerine çevrildiği son günlerde, bu beklentileri karşılayacak bir ürün piyasaya sürüldü. Google Nexus 7.

Piyasanın tam da taze kan aradığı süreçte piyasaya çıkan Google Nexus 7, piyasayı iyi analiz etmiş olacak ki, piyasanın aradığı nitelikleri içerisinde barındırıyor :

  • Fiyat avantajı

Nexus 7’nın belki de en büyük avantajı fiyatı. Neredeyse iPad fiyatının yarısı fiyatına piyasaya sürülen Nexus 7, fiyat avantajıyla 3. sınıf tabletleri piyasadadan silmekle kalmayıp, muhtemel iPad Mini’nin de en büyük rakibi olacak.

  • Boyut

Piyasadaki tabletlerin büyük bir çoğunluğu yaklaşık 10 inch büyüklüğe sahip ve boyutlarından dolayı hem uzun süreli kullanımda yorgunluğa sebep oluyor hemde günlük kullanımda pratiklikten uzaklaşıyor. 7″ bu iki dezavantajı ortadan kaldıracak kadar iyi bir boyutken, interaktif özelliklerin kullanımı için de yeterli bir boyut.

  • İşletim Sistemi

Apple’ın bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni de yaratmış oldukları kusursuz ekosistemle birlikte sorunsuz çalışan işletim sistemi. Android’in içinde bulunduğu karmaşa ve birçok firmanın Android işletim sistemini kendilerine göre optimize etmesinden kaynaklanan standartlaşma sorunu, kullanıcıları Android’ten uzaklaştıran bir diğer etken. Android’in yapımcısı olan Google’ın, kendi çıkarmış olduğu bir ürüne, diğer firmalardan çok daha fazla özen göstereceği ve bir standartlaşmaya gideceği aşikar. Bu etken Nexus 7 için elbette pozitif bir etken.

Bu bilgiler çerçevesinde iPad’e büyük bir rakip olması beklenen Nexus 7, şimdiden Amerika’da satışa çıktığı ilk 2 hafta içinde tükendi. Stok sıkıntısı çeken Google’ın Nexus 7’yi tekrar ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor ama şimdiden pazarda iyi bir pay elde edeceği aşikar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YMQdfGFK5XQ

Bir Cevap Yazın