Tablet Savaşlarında Yeni Boyut : Google Nexus 7

Steve Jobs’ın piyasadaki açığı görüp, müthiş bir zamanlamayla piyasaya sürdüğü tablet piyasaya çıkalı 2,5 sene oldu ve bu süreç içerisinde bir çok firma bu başarılı atağa karşılık vermek adına kendi ürünlerini piyasa sürdü.Bu girişimlerin bir çoğu başarısız oldu, bir kısmı pazardan küçük de olsa pazar payı elde etti, bir kısmı ise daha piyasaya çıkmadan havlu attı. Apple ise iPhone’dan gelen mobilitesi yüksek işletim sistemi ve ilk olma özelliğinden dolayı pazarda dominant bir yapıya bürünerek, liderliği kimseye bırakmadı.

2012 yılının 2. çeyreğine yönelik gelen veriler, Apple’ın koltuğunu sağlamlaştırdığını gösterir nitelikte. Apple’dan gelen açıklamaya göre 2012’nin 2. çeyreğinde toplam 17 milyon iPad satan firma, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %84 artırmış durumda. Ayrıca Strategy Analytics’in yayınlamış olduğu rapora göre 2012’nin 2. çeyreğinde dünya genelinde 25 milyon iPad satan Apple, pazar payını % 68’e çıkartarak son iki senenin en yüksek rakamını elde etmiş.

Şimdiye kadar Apple için herşey son derece pozitif gözüküyor. Aslında rekabetin bir anlamda Apple açısından bu denli domine edilmiş olması rakip firmalardan kaynaklanıyor. iPad’in karşısına tam anlamıyla rekabetçi bir ürün koyamayan rakip firmalar, pazarda kaybolmaya mahkum hale geliyor. Tamda beklentilerin yeni ve iPad’le rekabet edebilecek bir ürün üzerine çevrildiği son günlerde, bu beklentileri karşılayacak bir ürün piyasaya sürüldü. Google Nexus 7.

Piyasanın tam da taze kan aradığı süreçte piyasaya çıkan Google Nexus 7, piyasayı iyi analiz etmiş olacak ki, piyasanın aradığı nitelikleri içerisinde barındırıyor :

  • Fiyat avantajı

Nexus 7’nın belki de en büyük avantajı fiyatı. Neredeyse iPad fiyatının yarısı fiyatına piyasaya sürülen Nexus 7, fiyat avantajıyla 3. sınıf tabletleri piyasadadan silmekle kalmayıp, muhtemel iPad Mini’nin de en büyük rakibi olacak.

  • Boyut

Piyasadaki tabletlerin büyük bir çoğunluğu yaklaşık 10 inch büyüklüğe sahip ve boyutlarından dolayı hem uzun süreli kullanımda yorgunluğa sebep oluyor hemde günlük kullanımda pratiklikten uzaklaşıyor. 7″ bu iki dezavantajı ortadan kaldıracak kadar iyi bir boyutken, interaktif özelliklerin kullanımı için de yeterli bir boyut.

  • İşletim Sistemi

Apple’ın bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni de yaratmış oldukları kusursuz ekosistemle birlikte sorunsuz çalışan işletim sistemi. Android’in içinde bulunduğu karmaşa ve birçok firmanın Android işletim sistemini kendilerine göre optimize etmesinden kaynaklanan standartlaşma sorunu, kullanıcıları Android’ten uzaklaştıran bir diğer etken. Android’in yapımcısı olan Google’ın, kendi çıkarmış olduğu bir ürüne, diğer firmalardan çok daha fazla özen göstereceği ve bir standartlaşmaya gideceği aşikar. Bu etken Nexus 7 için elbette pozitif bir etken.

Bu bilgiler çerçevesinde iPad’e büyük bir rakip olması beklenen Nexus 7, şimdiden Amerika’da satışa çıktığı ilk 2 hafta içinde tükendi. Stok sıkıntısı çeken Google’ın Nexus 7’yi tekrar ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor ama şimdiden pazarda iyi bir pay elde edeceği aşikar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YMQdfGFK5XQ

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link