Tablet Savaşlarında Yeni Boyut : Google Nexus 7 0

Steve Jobs’ın piyasadaki açığı görüp, müthiş bir zamanlamayla piyasaya sürdüğü tablet piyasaya çıkalı 2,5 sene oldu ve bu süreç içerisinde bir çok firma bu başarılı atağa karşılık vermek adına kendi ürünlerini piyasa sürdü.Bu girişimlerin bir çoğu başarısız oldu, bir kısmı pazardan küçük de olsa pazar payı elde etti, bir kısmı ise daha piyasaya çıkmadan havlu attı. Apple ise iPhone’dan gelen mobilitesi yüksek işletim sistemi ve ilk olma özelliğinden dolayı pazarda dominant bir yapıya bürünerek, liderliği kimseye bırakmadı.

2012 yılının 2. çeyreğine yönelik gelen veriler, Apple’ın koltuğunu sağlamlaştırdığını gösterir nitelikte. Apple’dan gelen açıklamaya göre 2012’nin 2. çeyreğinde toplam 17 milyon iPad satan firma, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %84 artırmış durumda. Ayrıca Strategy Analytics’in yayınlamış olduğu rapora göre 2012’nin 2. çeyreğinde dünya genelinde 25 milyon iPad satan Apple, pazar payını % 68’e çıkartarak son iki senenin en yüksek rakamını elde etmiş.

Şimdiye kadar Apple için herşey son derece pozitif gözüküyor. Aslında rekabetin bir anlamda Apple açısından bu denli domine edilmiş olması rakip firmalardan kaynaklanıyor. iPad’in karşısına tam anlamıyla rekabetçi bir ürün koyamayan rakip firmalar, pazarda kaybolmaya mahkum hale geliyor. Tamda beklentilerin yeni ve iPad’le rekabet edebilecek bir ürün üzerine çevrildiği son günlerde, bu beklentileri karşılayacak bir ürün piyasaya sürüldü. Google Nexus 7.

Piyasanın tam da taze kan aradığı süreçte piyasaya çıkan Google Nexus 7, piyasayı iyi analiz etmiş olacak ki, piyasanın aradığı nitelikleri içerisinde barındırıyor :

  • Fiyat avantajı

Nexus 7’nın belki de en büyük avantajı fiyatı. Neredeyse iPad fiyatının yarısı fiyatına piyasaya sürülen Nexus 7, fiyat avantajıyla 3. sınıf tabletleri piyasadadan silmekle kalmayıp, muhtemel iPad Mini’nin de en büyük rakibi olacak.

  • Boyut

Piyasadaki tabletlerin büyük bir çoğunluğu yaklaşık 10 inch büyüklüğe sahip ve boyutlarından dolayı hem uzun süreli kullanımda yorgunluğa sebep oluyor hemde günlük kullanımda pratiklikten uzaklaşıyor. 7″ bu iki dezavantajı ortadan kaldıracak kadar iyi bir boyutken, interaktif özelliklerin kullanımı için de yeterli bir boyut.

  • İşletim Sistemi

Apple’ın bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni de yaratmış oldukları kusursuz ekosistemle birlikte sorunsuz çalışan işletim sistemi. Android’in içinde bulunduğu karmaşa ve birçok firmanın Android işletim sistemini kendilerine göre optimize etmesinden kaynaklanan standartlaşma sorunu, kullanıcıları Android’ten uzaklaştıran bir diğer etken. Android’in yapımcısı olan Google’ın, kendi çıkarmış olduğu bir ürüne, diğer firmalardan çok daha fazla özen göstereceği ve bir standartlaşmaya gideceği aşikar. Bu etken Nexus 7 için elbette pozitif bir etken.

Bu bilgiler çerçevesinde iPad’e büyük bir rakip olması beklenen Nexus 7, şimdiden Amerika’da satışa çıktığı ilk 2 hafta içinde tükendi. Stok sıkıntısı çeken Google’ın Nexus 7’yi tekrar ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor ama şimdiden pazarda iyi bir pay elde edeceği aşikar.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YMQdfGFK5XQ

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link