SpaceX Tarafından Fırlatılan Falcon 9, Görüntüsüyle Herkesi Büyüledi

Falcon 9

Elon Musk’ın önderliğindeki SpaceX şirketi, Falcon 9 adlı roketini geçen Cuma günü nihayet fırlattı. California’dan göğe yükselen roket, ardında büyük bir ışık kümesi bıraktı. 40 saniye süren fırlatışı adetâ büyülenerek izleyenler, büyük bir şaşkınlık ve heyecan yaşadı. 30 Ekim’de bu yılki 13’üncü başarılı inişini yapan roket, 14’üncüsünü gerçekleştirmek üzere havalandı.

Fırlatma alanı ve çevresi, roketin harekete geçmesiyle birlikte tam anlamıyla alacakaranlığa büründü. The Daily Breeze’in haberine göre, roketin yarattığı şaşkınlık yer yer telâşa da dönüştü. Öyle ki Riverside kentinde yaşayanlar, itfaiyeyi arayarak gökyüzünde patlayan bir şeyler olduğunu belirten acil durum çağrıları bile yaptı.

Gökyüzündeki bu büyük şölen, oyuncu Orlando Bloom, şarkıcı Courtney Love, profesyonel kaykaycı Tony Hawk gibi birçok ünlünün de ilgisini çekti. Şaşkınlığını Instagram’dan paylaşan Orlando Bloom “Bu şey, az önce evimin üzerinden geçti. Elon Musk, bu çok heyecanlandığım şey bir SpaceX mi, yoksa bir UFO mu?” şeklinde ifade etti. Courtney Love ise Elon Musk’ı etiketlediği tweet’inde “Elon Musk bizi geleceğe götürüyor. Evrene sahip çıkın, bu şimdiye kadar görülen en acayip uzaylılar.” dedi. Elon Musk ise resmi Twitter hesabından roketin havada süzülüşünü paylaşıp olaya “Kuzey Kore’den nükleer UFO” ifadesiyle esprili bir şekilde yaklaştı.

İşte sosyal medyada da ses getiren Falcon 9 fırlatılışıyla ilgili bazı paylaşımlar:

orlando bloom falcon 9

Anlaşılan o ki gerçekleştirdiği ve planladığı projelerle, geleceği inşa edecek modern çağ mucidi olarak gösterilen Elon Musk, başarılarına her gün bir yenisini eklemeyi sürdürüyor. Hyperloop’tan Tesla’ya, Boring Company’deki rolünden Mars’ta insan kolonisi kurmaya kadar, çeşitli alanlarda yenilikçi fikirleriyle gündeme gelen Musk’ın, yeni projelerle bizi şaşırtmaya devam edeceğini tahmin etmek çok zor değil. Peki, sizce Falcon 9 fırlatmaları ve diğer projeleri düşündüğümüzde, sadece bir insanın dünyayı bu kadar dönüştürebilmesi mümkün mü? Zaman, bu ilginç ve biraz da çılgın adamın ne kadar başarılı olabileceğini gösterecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?