SpaceX Tarafından Fırlatılan Falcon 9, Görüntüsüyle Herkesi Büyüledi

Falcon 9

Elon Musk’ın önderliğindeki SpaceX şirketi, Falcon 9 adlı roketini geçen Cuma günü nihayet fırlattı. California’dan göğe yükselen roket, ardında büyük bir ışık kümesi bıraktı. 40 saniye süren fırlatışı adetâ büyülenerek izleyenler, büyük bir şaşkınlık ve heyecan yaşadı. 30 Ekim’de bu yılki 13’üncü başarılı inişini yapan roket, 14’üncüsünü gerçekleştirmek üzere havalandı.

Fırlatma alanı ve çevresi, roketin harekete geçmesiyle birlikte tam anlamıyla alacakaranlığa büründü. The Daily Breeze’in haberine göre, roketin yarattığı şaşkınlık yer yer telâşa da dönüştü. Öyle ki Riverside kentinde yaşayanlar, itfaiyeyi arayarak gökyüzünde patlayan bir şeyler olduğunu belirten acil durum çağrıları bile yaptı.

Gökyüzündeki bu büyük şölen, oyuncu Orlando Bloom, şarkıcı Courtney Love, profesyonel kaykaycı Tony Hawk gibi birçok ünlünün de ilgisini çekti. Şaşkınlığını Instagram’dan paylaşan Orlando Bloom “Bu şey, az önce evimin üzerinden geçti. Elon Musk, bu çok heyecanlandığım şey bir SpaceX mi, yoksa bir UFO mu?” şeklinde ifade etti. Courtney Love ise Elon Musk’ı etiketlediği tweet’inde “Elon Musk bizi geleceğe götürüyor. Evrene sahip çıkın, bu şimdiye kadar görülen en acayip uzaylılar.” dedi. Elon Musk ise resmi Twitter hesabından roketin havada süzülüşünü paylaşıp olaya “Kuzey Kore’den nükleer UFO” ifadesiyle esprili bir şekilde yaklaştı.

İşte sosyal medyada da ses getiren Falcon 9 fırlatılışıyla ilgili bazı paylaşımlar:

orlando bloom falcon 9

Anlaşılan o ki gerçekleştirdiği ve planladığı projelerle, geleceği inşa edecek modern çağ mucidi olarak gösterilen Elon Musk, başarılarına her gün bir yenisini eklemeyi sürdürüyor. Hyperloop’tan Tesla’ya, Boring Company’deki rolünden Mars’ta insan kolonisi kurmaya kadar, çeşitli alanlarda yenilikçi fikirleriyle gündeme gelen Musk’ın, yeni projelerle bizi şaşırtmaya devam edeceğini tahmin etmek çok zor değil. Peki, sizce Falcon 9 fırlatmaları ve diğer projeleri düşündüğümüzde, sadece bir insanın dünyayı bu kadar dönüştürebilmesi mümkün mü? Zaman, bu ilginç ve biraz da çılgın adamın ne kadar başarılı olabileceğini gösterecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

İran Instagram’ı Yasaklıyor

  • İran’ın başkenti Tahran’daki başsavcılık binasında basın toplantısı düzenleyen Başsavcı Yardımcısı Muhammed Musaddık’dan açıklama geldi.
  • Muhammed Musaddık çok sık kullanılan sosyal medya ağı Instagram’ın yasaklanacağını açıkladı. 
  • İlgili yazı: Instagram, Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Getiriyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Musaddık, yasağın ne zaman uygulamaya konulacağıyla ilgili bilgi vermezken, bu kararın gerekçesi olarak “ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplamasının suistimallere yol açmasını” gösterdi.

İran’da Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı yasak. Aralık 2017’de Meşhed kentinde ekonomik sorunlar sebebiyle başlayıp diğer şehirlere rejim karşıtı protestolar olarak yayılan eylemler sonrası geçen Nisan ayında da Telegram kapatılmıştı.

Ülkede internet kullanıcılarının yüzde 55 oranlar Telegram’ı kullanıyor. Onu izleyen sosyal medya ağı ise yüzde 23 oranla Instagramdır. Hatta İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ali Hamaney’in bile Instagram hesabı var. İki milyon takipçisi olan Hamaney geçen Mayıs ayında ‘Trump’ın Beyaz Sarayı’nda Ateş ve Öfke’ (Fire and Fury) isimli kitabı Farsçasından okurken çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak haber olmuştu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ford’un CEO’su Twitter Üzerinden Elon Musk’a Sataştı


Otomotiv sektörünün devlerinden Ford’un Avrupa CEO’su Steven Armstrong’dan Elon Musk‘ın üretim hedefini tutturduğunu belirten Tweet’ine cevap geldi. Armstrong, Elon Musk’ın tweet’ine yazdığı cevapla başarılı iş adamını kızdırmış olabilir. Geçtiğimiz günlerde işten çıkarmalarıyla gündeme gelen Tesla’da üretim hedefi tutturulmuş gibi görünüyor. Elon Musk attığı tweet’te, “7 günde 7000 araba sevgiler, Tesla ekibi” notunu paylaştı.

Bu Tweet’in üzerine Ford’un Avrupa CEO’su Steven Armstrong’dan Musk’ın tweet’ine cevap geldi. Tweet’te “4 saatte 7000 araba sevgiler Ford Ekibi” ifadesini kullanarak Elon Musk’a tabiri caizse meydan okudu.

Elon Musk kendisine sataşılan bu Tweet’e cevap vermese de Elon Musk hayranları onu yalnız bırakmadı ve Steven Armstrong’u Tweet yağmuruna tuttular.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link