Dokunmatik kalemle çalışabilen akıllı telefonların ve tabletlerin ortaya çıkması, birçok insanı kağıt-kalem ile çalışma alışkanlığından uzaklaştırdı. Sony ise kağıda yazma hissi veren yeni tabletiyle bu olaya bambaşka bir bakış açısı getirdi. Sony’nin bu dijital/elektronik kağıt tabletinin ismi DPT-RP1. Aslında Sony’nin bu alandaki ilk ürünü bu değil. Şirket, daha önce DPT-S1 isimli bir elektronik kağıt tablet çıkartmıştı, DPT-RP1 de DPT-S1’in güncellenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

DPT-RP1’in 13,3 inç boyutundaki ekranı 2200×1650 piksel çözünürlüğe sahip. DPT-RP1, önceki versiyon olan DPT-S1’e göre daha ince, daha hafif ve daha hızlı. Bununla birlikte Sony, yeni elektronik kağıt tabletinin kalınlığının sadece üst üste koyulmuş 30 kağıt kadar olduğunu belirtiyor. Ayrıca Sony, internet sitelerinin ve dokümanların kolay bir şekilde PDF formatına dönüştürülebilmesi ve kablosuz olarak DPT-RP1’e gönderilebilmesi için “Digital Paper App” adında bir masaüstü uygulaması da geliştirdi.

Sony DPT-RP1’in  DPT-S1 ile ortak noktası ise yüksek fiyatı. Şirketin yeni elektronik kağıt tableti Japonya’da 80.000 yen, yani yaklaşık olarak 719 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Bununla birlikte cihaz, Japonya’da 5 Haziran’da satışa sunulacak.

Bir Cevap Yazın