ABD’de 15 Kasım’da, Avrupa’da ise 29 Kasım’da satışa çıkan Playstation 4, Xbox ile girdiği rekabette farkı iyice açmış gözüküyor. 2013 sonuna kadar kafa kafaya giden iki konsol, 2014’ün ilk rakamlarının gelmesi ile Sony’nin önemli bir üstünlük kazandığına işaret ediyor. Güçlü satış büyümesini hızla sürdüren Sony pek çok ülkede taleplere yetişmekte zorlanıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede PS4 karaborsaya düşmüş durumda. Paralel ithalatçıların da gözdesi haline gelen konsol Türkiye’de 2000 liraların üstünde bir fiyat ile satılmaya çalışılıyor.

Reuters’in haberine göre çeyrek hedefi 5 milyona ulaşmak olan şirket, Şubat’ın ortası itibariyle 5.3 milyon satış gerçekleştirerek bu hedefe şimdiden vardı. 14 Şubat tarihinde Sony’nin resmi Twitter hesabından atılan Tweet ile Dünya’da ve ABD’de en çok satan konsol olduğu açıklanan PS4 büyümesine böyle devam ederse en çok satılan konsol unvanını da elde edebilir.

Konsolun henüz Japonya’da satışa çıkmamış olması ve neredeyse tüm ülkelerde ürünün stoklarda tükenmiş olması göz önüne alındığında. PS4’ün, Xbox’a yıl içerisinde büyük bir fark atması bekleniyor. 2013 sonu itibariyle 3 milyon konsol sattıklarını açıklayan Microsoft’a karşılık Sony aynı dönemde 4.2 milyon konsol satmıştı.  Japonya’da 22 Şubat’ta satışa çıkacak PS4 satışları da merakla bekleniyor, zira burada Nintendo Wii ile bir yarışa girecek Sony’nin galibiyeti neredeyse kesin gibi.

Türkiye’de Büyüyen Stok Sorunu

PS4_stock

Türkiye’de 13 Aralık’ta ilk partisi satışa sunulan PS4 kısa süre içerisinde tükenmişti. İkinci partilerin 15 Ocak’ta geldiği Türkiye’deki yüksek talep yine yeterli şekilde cevaplanamadı ve ürünler paralel ithalatçılar ile Avrupa’dan konsolu getiren fırsatçıların kucağına düştü. Garanti problemi nedeniyle pek tercih edilmese de fiyatları yukarı çeken bu arz azlığı nedeniyle PS4 fanatikleri oldukça rahatsız. Forumlarda stok takip konuları açan kitle bir taraftan da Twitter üzerinden PS Türkiye Ürün Müdürü Mustafa Yiğit’e tepkilerini ve sorularını iletiyorlar.

Kurun Türkiye’de olağanüstü tırmanışı nedeniyle resmi fiyatta da güncelleme yapılan ürünün fiyatının (1399 TL’den 1550 TL’ye çıkarıldı.)  daha düşük seviyelere inmesi ile özellikle yaz aylarında satış rakamlarının artması bekleniyor. Fakat çözülemeyen global stok sorunu nedeniyle bir hayli rahatsız olan tüketiciler bunun bir an önce çözümlenmesini ve konsollarına kavuşmayı arzu ediyor.

Bir Cevap Yazın