Playstation 4 Satışları Beş Milyonu Geçti 0

ABD’de 15 Kasım’da, Avrupa’da ise 29 Kasım’da satışa çıkan Playstation 4, Xbox ile girdiği rekabette farkı iyice açmış gözüküyor. 2013 sonuna kadar kafa kafaya giden iki konsol, 2014’ün ilk rakamlarının gelmesi ile Sony’nin önemli bir üstünlük kazandığına işaret ediyor. Güçlü satış büyümesini hızla sürdüren Sony pek çok ülkede taleplere yetişmekte zorlanıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede PS4 karaborsaya düşmüş durumda. Paralel ithalatçıların da gözdesi haline gelen konsol Türkiye’de 2000 liraların üstünde bir fiyat ile satılmaya çalışılıyor.

Reuters’in haberine göre çeyrek hedefi 5 milyona ulaşmak olan şirket, Şubat’ın ortası itibariyle 5.3 milyon satış gerçekleştirerek bu hedefe şimdiden vardı. 14 Şubat tarihinde Sony’nin resmi Twitter hesabından atılan Tweet ile Dünya’da ve ABD’de en çok satan konsol olduğu açıklanan PS4 büyümesine böyle devam ederse en çok satılan konsol unvanını da elde edebilir.

Konsolun henüz Japonya’da satışa çıkmamış olması ve neredeyse tüm ülkelerde ürünün stoklarda tükenmiş olması göz önüne alındığında. PS4’ün, Xbox’a yıl içerisinde büyük bir fark atması bekleniyor. 2013 sonu itibariyle 3 milyon konsol sattıklarını açıklayan Microsoft’a karşılık Sony aynı dönemde 4.2 milyon konsol satmıştı.  Japonya’da 22 Şubat’ta satışa çıkacak PS4 satışları da merakla bekleniyor, zira burada Nintendo Wii ile bir yarışa girecek Sony’nin galibiyeti neredeyse kesin gibi.

Türkiye’de Büyüyen Stok Sorunu

PS4_stock

Türkiye’de 13 Aralık’ta ilk partisi satışa sunulan PS4 kısa süre içerisinde tükenmişti. İkinci partilerin 15 Ocak’ta geldiği Türkiye’deki yüksek talep yine yeterli şekilde cevaplanamadı ve ürünler paralel ithalatçılar ile Avrupa’dan konsolu getiren fırsatçıların kucağına düştü. Garanti problemi nedeniyle pek tercih edilmese de fiyatları yukarı çeken bu arz azlığı nedeniyle PS4 fanatikleri oldukça rahatsız. Forumlarda stok takip konuları açan kitle bir taraftan da Twitter üzerinden PS Türkiye Ürün Müdürü Mustafa Yiğit’e tepkilerini ve sorularını iletiyorlar.

Kurun Türkiye’de olağanüstü tırmanışı nedeniyle resmi fiyatta da güncelleme yapılan ürünün fiyatının (1399 TL’den 1550 TL’ye çıkarıldı.)  daha düşük seviyelere inmesi ile özellikle yaz aylarında satış rakamlarının artması bekleniyor. Fakat çözülemeyen global stok sorunu nedeniyle bir hayli rahatsız olan tüketiciler bunun bir an önce çözümlenmesini ve konsollarına kavuşmayı arzu ediyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Apple iPhone X’in İlk Reklam Filmi Yayınlandı 0

Apple’ın OLED ekranlı ilk telefonu olan iPhone X sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefonun yeteneklerini ortaya koyan ilk reklam filmi de gün ışığına çıkmış durumda.

Apple’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni iPhone modellerini dün Cupertino’daki Steve Jobs Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıtıldı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olarak piyasaya sürülen 3 yeni modelin reklam filmleri de aradan çok süre geçmeden yayınlanmaya başladı.

iPhone X ile tanışın (Meet iPhone X) sloganıyla başlayan reklam filmi yaklaşık olarak 70 saniye sürüyor. Reklamda özellikle fiziksel ana ekran (home) tuşunun olmamasına ve hangi ekranda olursanız olun, tek hareketle ana ekrana dönebileceğinize dikkat çekiliyor. Ayrıca videoda kablosuz şarj özelliği, 64 bit mimariye sahip A11 Bionic çip ve yüz tanıma teknolojisi Face ID’nin de vurgulandığını belirtelim.

Videonun devamında ise üst kısımda yer alan sensörlerin isimlerinin ekrana geldiğini görüyoruz. Aynı zamanda çift arka kamera teknolojisinin sunduğu özellikler de detaylı bir şekilde listeleniyor. Artırılmış gerçeklik (AR) özelliğinin Jurassic Park temalı bir örnekle karşımıza çıkmasıyla da reklamın sonuna gelmiş oluyoruz. Apple iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Kaynak: Donanımhaber
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link