Playstation 4 Satışları Beş Milyonu Geçti

ABD’de 15 Kasım’da, Avrupa’da ise 29 Kasım’da satışa çıkan Playstation 4, Xbox ile girdiği rekabette farkı iyice açmış gözüküyor. 2013 sonuna kadar kafa kafaya giden iki konsol, 2014’ün ilk rakamlarının gelmesi ile Sony’nin önemli bir üstünlük kazandığına işaret ediyor. Güçlü satış büyümesini hızla sürdüren Sony pek çok ülkede taleplere yetişmekte zorlanıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkede PS4 karaborsaya düşmüş durumda. Paralel ithalatçıların da gözdesi haline gelen konsol Türkiye’de 2000 liraların üstünde bir fiyat ile satılmaya çalışılıyor.

Reuters’in haberine göre çeyrek hedefi 5 milyona ulaşmak olan şirket, Şubat’ın ortası itibariyle 5.3 milyon satış gerçekleştirerek bu hedefe şimdiden vardı. 14 Şubat tarihinde Sony’nin resmi Twitter hesabından atılan Tweet ile Dünya’da ve ABD’de en çok satan konsol olduğu açıklanan PS4 büyümesine böyle devam ederse en çok satılan konsol unvanını da elde edebilir.

Konsolun henüz Japonya’da satışa çıkmamış olması ve neredeyse tüm ülkelerde ürünün stoklarda tükenmiş olması göz önüne alındığında. PS4’ün, Xbox’a yıl içerisinde büyük bir fark atması bekleniyor. 2013 sonu itibariyle 3 milyon konsol sattıklarını açıklayan Microsoft’a karşılık Sony aynı dönemde 4.2 milyon konsol satmıştı.  Japonya’da 22 Şubat’ta satışa çıkacak PS4 satışları da merakla bekleniyor, zira burada Nintendo Wii ile bir yarışa girecek Sony’nin galibiyeti neredeyse kesin gibi.

Türkiye’de Büyüyen Stok Sorunu

PS4_stock

Türkiye’de 13 Aralık’ta ilk partisi satışa sunulan PS4 kısa süre içerisinde tükenmişti. İkinci partilerin 15 Ocak’ta geldiği Türkiye’deki yüksek talep yine yeterli şekilde cevaplanamadı ve ürünler paralel ithalatçılar ile Avrupa’dan konsolu getiren fırsatçıların kucağına düştü. Garanti problemi nedeniyle pek tercih edilmese de fiyatları yukarı çeken bu arz azlığı nedeniyle PS4 fanatikleri oldukça rahatsız. Forumlarda stok takip konuları açan kitle bir taraftan da Twitter üzerinden PS Türkiye Ürün Müdürü Mustafa Yiğit’e tepkilerini ve sorularını iletiyorlar.

Kurun Türkiye’de olağanüstü tırmanışı nedeniyle resmi fiyatta da güncelleme yapılan ürünün fiyatının (1399 TL’den 1550 TL’ye çıkarıldı.)  daha düşük seviyelere inmesi ile özellikle yaz aylarında satış rakamlarının artması bekleniyor. Fakat çözülemeyen global stok sorunu nedeniyle bir hayli rahatsız olan tüketiciler bunun bir an önce çözümlenmesini ve konsollarına kavuşmayı arzu ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link