Bugün başlayan World Mobile Congress bu yıl da bir çok şirket için gövde gösterisine sahne oluyor. Sony’nin yeni amiral gemisi olan Z2 daha parlak ve temiz bir ekran ile ön plana çıkmakta. Mobil pazardaki (Apple ve iPad’den bile) en mükemmel ekrana sahip olan Z2, pazarın ekran konusundaki gelişmelerinin ne yönde olacağına dair çıkarımlar yapmamıza olanak tanıyor. Daha çekici bir ekran ve daha yüksek kontrast ve renk uyumu sunan Z2 5.2 inç ekrana sahip. 1920X1080 çözünürlüğü daha gerçekçi bir şekilde sunan teknolojisiyle kullanıcılarını ekran konusunda tatmin edecek gibi görünüyor.

Sony, Xperia Z2‘deQualcomm‘un en yeni işlemcisi Snapdragon 801‘i kullanıyor. 2.3 GHz hızındaki dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci, 3 GB bellek ile destekleniyor. Çok önemli bir donanıma sahip olan Xperia Z2, 5.2 inçbüyüklüğünde Triluminos Full HD bir ekrana sahip. Bu ekranın Live Colour LED isimli yeni görüntü teknolojisi ile desteklendiğini belirtelim.

z202-17_1303vs_2_verge_super_wide

Sony, başarılı olduğu kamera konusunda ise yine iddialı ve Xperia Z2‘de Xenon flaşlı 20.7 MegaPiksel çözünürlüğünde kamera kullanılıyor. Ayrıca önceki ürünleriyle de akıllı telefonların eksik yönlerini tamamlayan Sony, QX10 gibi ürünleriyle akıllı telefonları farklı deneyimlere dönüştürme yolunda ilerliyor. Z2’de de 4K video çekimi deneyimini sunan Sony, Z2 ile handycam tutkunlarını da bu konuda düşünmüş gözüküyor. Sony,  Xperia Z2‘nin pilini ise 3200mAh kapasiteli bir bataryaya yer vererek, cihazın kullanım süresini de artırmış.

Xperia Z2 beklendiği üzere, Android Kit Kat ile geliyor. Xperia Z2 yine oldukça ferah bir yazılım tasarımına sahip. Ana ekranda kullanılan küçük önizleme kartları ile onlarda kartların yükselişinden nasibini almış gibi duruyor. Sony global anlamda ses konusundaki liderliğini bu telefonda da korumak için, Sony‘nin S Force Front Surround Sound isimli teknolojisi, Xperia Z2‘ye geldi. Bu teknoloji sayesinde cihazdaki hoparlörlerden stereo ses çıkışı almak mümkün.

z202-17_1300vs_2_verge_super_wide

Z2’nin tasarımına gelecek olursak. Xperia Z çizgisine devam ettiğini söyleyebiliriz. Daha geniş (5.2 inç) ekrana sahip Xperia Z2’nin öne çıkan en önemli özelliği sanırım ekranı.  Dış görünüş olarak şıklığını hala koruyan Z2 IP58 sertifikalı su geçirmez özeliğiyle kullanıcılara siyah, mor ve beyaz seçenekleri ile Mart ayında sunulacak. Ülkemizde muhtemelen 2000-2200 TL aralığında satışa çıkacağı düşünüldüğünde, bu bahar Samsung-Sony çekişmesi yaşanacak gibi gözüküyor.

DSC04379_verge_super_wide

Görseller”]The Verge

Bir Cevap Yazın