httpv://www.youtube.com/watch?v=6X9EMANSeFk

 

Techcrunch’ın Skype’a yakın kaynaklardan aldığı habere göre Skype, anlık 45 milyon görüşme rakamına ulaştı. 2003 yılında Janus Friis ve Niklas Zennström tarafından kurulan ve ilk olarak 2005’de 2.6 milyar dolara eBay’e ardından da 2011 yılında 8,5 milyar dolara Microsoft’a satılan Skype, 9. yılında anlık 45 milyon konuşma rakamına ulaşarak kendi rekorunu kırdı.

Özellikle Microsoft alımından sonra hızlı bir yükselişe geçen Skype, aylık ortalama yüzde 8 büyüme rakamına ve 250 milyon aktif kullanıcıya sahip. Geçtiğimiz ay şirket rekoru kırarak bir ayda 3 milyon yeni kullanıcı kazanan Skype hızlı yükselişine devam ediyor.

Techcrunch’ın haberinde dikkat çeken diğer noktalar ise şunlar :

  • 2012 yılında %70’lik büyüme kaydeden Skype, geçtiğimiz yılım aynı döneminde %30 büyümüştü.
  • Yandaki grafikte açıkça görüleceği üzere kurulduğu günden beri hızlı bir yükselişe sahip olan Skype, özellikle Microsoft’un şirketi satın aldığı dönemden sonra kullanım yüzdesini giderek artan bir ivmeyle artırdı.
  •  Tatil dönemlerinde Skype’ı aktif kullanan kullanıcı rakamı genellikle düşüş gösteriyor.

Özellikle Microsof’un satın alımından sonra büyüme hızını daha da artıran Skype, akıllı telefonların kullanım yüzdesinin artmasına ve kendini bu platformlara sorunsuz entegre etmesinden sonra çok daha büyük oranlarla büyümeye devam etti. Yeni çıkacak ve piyasada iyi bir yere sahip olacağı düşünülen yeni nesil Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonlarda entegre gelmesiyle birlikte önümüzdeki dönem çok daha yoğun kullanılacağa benziyor.

Bir Cevap Yazın