Dünyanın en büyük araştırma firmalarından biri olan IDC (International Data Corporation), sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik pazarlarındaki bekletinlere dair yeni bir araştırma raporu yayımladı. ABD merkezli şirketin yayımladığı rapor, hem sanal gerçekliğin hem de artırılmış gerçekliğin bu yıldan itibaren büyük bir ivme kazanacağını işaret ediyor.

Rapora göre, 2016 yılında 6,1 milyar dolar seviyesinde olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik harcamaları, bu yıl %130,5 oranında artarak 13,9 milyar dolara ulaşacak. Raporda bu harcamaların 6,2 milyar dolarının tüketici pazarında gerçekleşeceği ifade ediliyor. 2020 yılında ise bu iki alandaki harcama rakamının 143,3 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2015 ve 2020 yılları arasında bu iki alanda gerçekleştirilen harcamaların %198 oranında bir yıllık bileşik büyüme oranı yakalaması bekleniyor.

Bir Sanal Gerçeklik Uygulaması

Parçalı üretim ve perakende sektörlerinin bu alanda en büyük harcamaları yapması bekleniyor. Sadece bu iki sektörde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerine yapılan yatırım miktarının 1 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte IDC, perakende sektörünün parçalı üretim sektörünü geçerek 2020 yılında bu iki teknolojiye en çok yatırım yapan sektör olacağını belirtiyor.

2017 yılında bu iki alanda yapılacak olan harcamalarda 4,3 milyar dolarla ABD’nin başı çekeceği tahmin edilirken onu 2,6 milyar dolarla Japonya haricindeki Asya – Pasifik ülkelerinin ve 2,5 milyar dolarla Batı Avrupa ülkelerinin takip etmesi bekleniyor. Sonuç olarak sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik harcamalarının büyük kısmının bu üç bölgede gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik hakkında daha fazlası için Marketing Meetup‘ta yerinizi hemen alın!

Bir Cevap Yazın