Robotlar, 2030 İtibarıyla 800 Milyon Kişiyi İşsiz Bırakacak

Daha önce sizlere robotların çeşitli iş kollarında görev almaya başladığına dair birçok haber aktardık. Duyguları anlayabilen banka robotları, dünyanın ilk avukat robotu ve fast food sektöründe görev alan robotlar bunlardan sadece bazılarıydı. Hal böyle olunca da son dönemin en çok konuşulan konularından biri, işçi robotların insan iş gücü üzerindeki etkisi oldu. Birçok kişi, çeşitli sektörlerde robot iş gücüne yapılan ve yapılacak olan yatırımların birçok insanın işsiz kalmasına neden olacağını savunurken birçok firma da bu endişelerin yersiz olup olmadığı konusunda önemli araştırmalara imza atıyor.

Dünya çapında bir yönetim danışmanlığı firması olan McKinsey‘in bu konuda yayımladığı yeni bir rapor ise bu endişelerin o kadar da yersiz olmadığına işaret ediyor. McKinsey”in raporuna göre önümüzdeki 13 yıl içerisinde robotlar ve otomasyon, ekonomide büyük bir değişime neden olacak ve 2030 yılı itibarıyla tamı tamına 800 milyon insan işsiz kalacak. Birleşmiş Milletlerin tahminine göre 2030 yılında dünya nüfusu yaklaşık olarak 8,5 milyara ulaşacak ve bu da dünya nüfusunun neredeyse %10’nunun işsiz kalacağı anlamına geliyor. Ki, sadece çalışan insanlar göz önüne alınırsa çok daha vahim bir oranla karşılaşacağımız kesin.

McKinsey’in 46 ülkeyi ve 800 farklı mesleği kapsayan bu araştırmasından çıkan bir başka önemli sonuç ise bu robot devriminin, ekonomik açıdan kalkınmış olan ülkeleri daha fazla etkileyecek olmasıdır. Rapora göre ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Güney Kore gibi zengin ülkeler, doğal olarak otomasyona daha fazla yatırım yapabilecek ve bu nedenle, bu ülkelerdeki insan iş gücü bu durumdan olumsuz etkilenecek. Nispeten fakir ülkeler ise otomasyona yatırım yapacak paraya sahip olmadıkları için bu ülkelerdeki iş gücü bu durumdan etkilenmeyecek.

Robot ve otomasyon devriminden etkilenecek iş türleri de çeşitlilik gösteriyor. Bu devrimden sadece az nitelik gerektiren düşük ücretli işler etkilenmeyecek. Tekrarlı görevler ve veri içeren işler de robotlara ve otomasyona yenik düşecek.

Gelişmiş ülkelerde otomasyondan en çok etkilenecek olan meslek mensupları şunlar:

  • Makine ve bina ekipmanı operatörleri
  • Restoranlardaki bulaşıkçılar
  • Yemek hazırlama elemanları
  • Bordro yöneticisi ve sekreter gibi ofis personelleri
  • Garsonlar

Gelişmiş ülkelerde otomasyondan en az etkilenecek olan meslek mensupları ise şunlar:

  • Doktorlar ve hemşireler gibi sağlık çalışanları
  • Bilgisayar mühendisleri
  • İnşaat işçileri
  • Öğretmenler

Yaklaşık olarak 800 milyon insan işsiz kalacak olsa da McKinsey’e göre herkese yetecek kadar iş imkanı da olacak. Hatta daha önce paylaştığımız bir haberde Microsoft CEO’su Natya Sadella‘nın da benzer bir görüşe sahip olduğunu sizlere aktarmıştık. Ancak tabii ki, robotların işini elinden alması nedeniyle işsiz kalan insanlar hızlı bir şekilde yeni yetenekler kazanmak zorunda kalacaklar.

Rapora göre 2030 itibarıyla, ABD’de çalışan nüfusun üçte biri, Japonya’da da çalışan nüfusun yarısı işsiz kalacak. Birleşik Krallık’ta ise her 5 kişiden biri yeni bir iş bulmak zorunda kalacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pablo Escobar’ın Kardeşinden Yeni Kripto Para: Diet Bitcoin

Geçtiğimiz seneye damgasını vuran en önemli olaylardan biri kripto paraların yükselişiydi. Mevcut kripto paralarının hızla değer kazanmasının ve birçok şirketin bu alana yatırım yapmasının ardından, çok yeni kripto para piyasaya sürüldü. Hatta bunların arasında şaka amaçlı olanlar bile vardı. Piyasaya sürülen yeni kripto paraların bazısı ciddi bir şekilde bu alana adım attı, bazısı ise sadece kripto paraların mevcut popülerliğinden faydalanmak istedi.

Bu kripto para fırtınası, beklenildiği gibi 2018 yılında da dinmedi ve dinmeyecek gibi de görünüyor. Sürekli olarak yeni kripto paralar çıkmaya devam ederken bunların bir yenisi de ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın kardeşi Roberto Escobar’ın şirketi tarafından piyasaya sürüldü. The Next Web’in yaptığı habere göre, Roberto Escobar tarafından çıkarılan kripto paranın ismi Diet Bitcoin. Bitcoin ağına bağlı olan yeni kripto para birimi, Bitcoin’in daha hızlı ve daha açık bir alternatifi olma sözü veriyor.

Roberto Escobar’ın sahibi olduğu risk yatırımı şirketi Escobar Inc., mevcut olarak kullanıcıların %96 indirimle alım yapabilecekleri bir başlangıç para teklifi yürütüyor. Normalde 50 dolar olan kripto para ücreti, bu indirimle 2 dolara düştü. Diet Bitcoin’in internet sitesinde, 1 milyon kripto paranın üç ayrı satışa bölüneceği bilgisi yer alıyor. Belirtilene göre; 300 bin adet Diet Bitcoin 50 dolardan (şu anda 2 dolar), diğer 300 bin adedi 100 dolardan ve kalan 400 bin adedi ise 1.000 dolardan satışa sunulacak.

Escobar Inc. COO’su Daniel Reitberg, çıkardıkları yeni kripto parayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Herkes bu haberleri dinlemeli. www.dietbitcoinICO.org adresine gidin ve paranızın yettiği kadar Diet Bitcoin satın alın. Şu anda 4000 kat daha ucuz olmamız haricinde, sayılar konusunda Bitcoin ile aynı olduğumuz için değer çok yüksek olacak.”

Escobar Inc. CEO’su Olof Gustafsson ise şu açıklamayı yaptı:

“Neden gezegendeki herkes, arkasında gerçek bir ekip bulunmayan Bitcoin’den ya da diğer kripto paralardan satın alır ki? Biz, Escobar Inc.’te kripto para Diet Bitcoin’i tamamen desteklemeye kendimizi adadık ve bu yeni para biriminin günlük operasyonlarını yürütüyoruz.”

Escobar Inc. şirketi, Bitcoin’e kafa tutacak kadar iddialı görünüyor. Kendilerinin gerçekten sağlam adımlarla bu maceraya atılıp atılmadıklarını ise zamanla göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sinemada Yapay Zeka İzleri

Teknoloji mi sinemaya ilham verir yoksa sinema mı teknolojiye? Özel Sinema Kulübü Sinemia, bu tartışmayı bu kez yapay zeka üzerinden açıyor. Yapay zekanın yalnızca bir hayal olabileceği yıllarda çekilen filmlerden son dönemin heyecan verici bilim kurgu maceralarına, bu teknolojiye yer verilen dikkat çekici yapımlar Sinemia editörlerinin listesinde bir araya geliyor.

Son dönemin teknoloji gündemini sıkça meşgul eden yapay zeka teknolojileri, neredeyse 100 yıldan beri sinemada işlenen popüler bir konu. Bugün, bilim kurgu filmlerinde anlatılanlara her zamankinden daha da yakınız. Yapay zeka teknolojisini bizzat kendi mobil uygulamasında, sinema izleyicilerinin deneyimini daha da iyileştirmek için kullanan Sinemia’nın editör ekibi, bu karmaşık, tartışmalı ancak son derece heyecan verici geleceğe ışık tutan filmleri derledi. İşte sinemia.com’da yayınlanan, Çağımızın Teknolojik Varlıkları Olan Yapay Zekalar Hakkında Dünden Bugüne Çekilmiş En İyi Filmler isimli listeden öne çıkanlar:

Metropolis (1927)

Büyük bir ciddiyetle, ikiye ayrılmış bir şehir: Metropolis. Yerin üstünde yöneticiler sınıfı, yerin altında ise çalışanlar sınıfı yaşamaktadır. İki grup arasındaki zıtlıklara işaret eden, hikayesini bir aşk motifi üzerinden anlatan filmin odağında ise, yaşamın tüm kurallarını belirleyen “makine” yer almaktadır.

2001: A Space Odyssey / 2001: Bir Uzay Yolu Macerası (1968)

Stanley Kubrick bu filmde bize dört evrede bir destan anlatır: İnsanlığın şafağı, Ay yolculuğu, Jüpiter’e yolculuk, Jüpiter ve sonrası. Milyonlarca yıl evvel bir maymun kabilesinin önüne düşerek onları değiştirdiği ima edilen parçaya teknolojik çağda da rastlanır. Yeniden bir değişim olacak mıdır?

Alien / Yaratık (1979)

Kargo gemisi Nostromo, görevden dönmektedir. Geminin ana bilgisayarı Mother, yakınlarda bir gezegenden sinyal alındığını söyler. Ripley’nin liderlik ettiği yedi kişilik mürettebat, gezegeni araştırmaya başlar. Kane’in burada rastladığı garip yumurtaların birinden akrebe benzer bir yaratık sıçrar. Macera başlar…

Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982)

2019’da, Los Angeles’tayız. Köle gibi çalışmaktan bıkan replicant’lar gezegende isyan başlatır ve bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelir. Blade Runner isimli polis birimi, sorun yaratan replicant’ları belirleyip yok etmek için insanları görevlendirir. Bu kişiler, öncelikle yaratıkları insanlardan ayırt etmeyi başarmalıdır.

The Matrix (1999)

Bir yazılım şirketinde çalışan Anderson, geceleri Neo adıyla program kırar ve Matrix’i araştırır. Bir gün sıra dışı bir yoldan Trinity ve Morpheus’la tanışır. Yaşadığı dünyanın, aslında beyninde meydana gelen bir simülasyon olduğunu öğrenir. Ardından gerçek sandığı dünyadan koparılır ve Morpheus önderliğindeki ekibe katılır.

A. I. Artificial Intelligence / Yapay Zeka (2001)

22. yüzyılın ortalarındayız. Dünyamız, küresel ısınmanın sebep olduğu sayısız problemle boğuşmaktadır. Çözüm içib bir yapay zeka geliştirilerek robotlara yüklenir. İnsan görünümündeki robotlardan biri olan on yaşında çocuk, test edilirken tanıştırıldığı kadını annesi gibi sevmeye başlar.

I, Robot / Ben, Robot (2004)

2035 yılındayız. Robotlar, insan hayatında büyük bir yer kaplamaya, hatta tıpkı insanlar gibi yaşam sürmeye başlamışlardır. Chicago Polis Ofisi’nde görev yapmakta olan Del Spooner’ın ise robot fobisi vardır. Fakat yakın zaman önce, bir robot tarafından işlendiği düşünülen bir cinayet davası sahiplenmiştir.

Moon / Ay (2009)

Astronot Sam Bell, Ay’da evindeymiş gibi sıradan bir yaşam kurmuştur. Bir gün düşünceleri değişmeye başlar. Aklına karısı, geçmişteki planları ve hayalleri gelir. Sam, eve dönmeye karar verir. Ona eşlik eden bir de robot vardır yanında.

Her / Aşk (2013)

Yalnız yaşayan bir yazar, ihtiyaç duyduğu her şeyi yerine getirebilmesi için sıra dışı bir sistem geliştirir. Amacı, yaratıcılık konusunda sıkıntı çekmemek için kesin bir çözüm bulmaktır. Fakat bu işletim sistemiyle arasında yavaş yavaş bir ilişki gelişmeye başlar.

Interstellar / Yıldızlararası (2014)

Bir küf, yakın gelecekte tahıl ürünlerinin azalarak bitmesine yol açar; uygarlığı geriye sarar ve insanlığı tarım toplumuna geri götürür. Eski NASA pilotu Cooper’ın kızı Murph ise odasındaki bilinmeyen varlığın ona bir şeyler söylemeye çalıştığını haber verir. NASA ile işbirliği yapan Cooper, uzayda gezegen keşfine çıkacak ve burada beklenmedik bir macera yaşayacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link