QR Code Bitiyor Mu? Layar Teknolojisi Bir Alternatif Mi? 0

QR Code 2012 yılına damgasını vuracağına dair bir öngörümüz vardı ve ocak ayında sizlerle paylaşmıştık. Bundan birkaç ay sonra Göztepe-Karşıyaka maçında açılan pankart ile bir anda QR Code Türkiye’nin gündemine oturdu ve sıkça kullanılmaya başlandı. Şu dönemlerde ise yavaş yavaş QR Code uygulaması sayısı azalıyor.

Aslında QR Code bir moda çünkü kullanım alanları kısıtlı ve her teknoloji modası gibi yerini başka dijital yeniliklere bırakacak. Tam da bu noktada Youtube’da yayınlanan bir video ilgimizi çekti ve şuan için QR Code’a güzel bir alternatif gibi duruyor. Tabi bu tür uygulamalarda en önemli nokta süreklilik ve geniş kullanım şansı. Bu ikisi olmadığı zaman uygulama ne olursa olsun silinmeye mahkum. Bu uygulama da fazla tutunamayacaktır ama göze hoş geldiği doğru;

Aslında asıl konumuz bu yenilik değil, QR Code’un geleceği… Açıkcası şuana kadar QR Code’la ilgili binlerce uygulama yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ancak uzun bir süredir herhangi bir gelişme mevcut değil. Birbirini tekrar eden anlamsız uygulamalar yapılıyor. Örneğin geçen hafta Norveç’te yapılan bir uygulama… Uygulamanın ana mesajı : Dünyanın kanıtlanmış en büyük 2. QR Code’unu yaptık ! Paraşütçü yukardan QR Code’u kullanıyor. Tüm olay bundan ibaret !

Daha önce yüzlerce kez yapılan bu tür uygulamaları izlemekten artık sıkıldık. Samuel Johnson’ın 1759 yılında söylediği : “Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.” Sözü tarihin en başarısız sözleri arasına girmişti ancak bu sefer kolaylıkla söyleyebiliriz ki QR Code ile artık bir gelişme sağlamak çok da kolay değil. Birkaç sene içerisinde QR Codu’un sonu gelecektir ve yerine Layar teknolojisi olmasa da bunun gibi başka bir teknoloji gelecektir.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Apple iPhone X’in İlk Reklam Filmi Yayınlandı 0

Apple’ın OLED ekranlı ilk telefonu olan iPhone X sonunda resmiyet kazandı. Akıllı telefonun yeteneklerini ortaya koyan ilk reklam filmi de gün ışığına çıkmış durumda.

Apple’ın tüm dünyada merakla beklenen yeni iPhone modellerini dün Cupertino’daki Steve Jobs Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli bir lansmanla tanıtıldı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olarak piyasaya sürülen 3 yeni modelin reklam filmleri de aradan çok süre geçmeden yayınlanmaya başladı.

iPhone X ile tanışın (Meet iPhone X) sloganıyla başlayan reklam filmi yaklaşık olarak 70 saniye sürüyor. Reklamda özellikle fiziksel ana ekran (home) tuşunun olmamasına ve hangi ekranda olursanız olun, tek hareketle ana ekrana dönebileceğinize dikkat çekiliyor. Ayrıca videoda kablosuz şarj özelliği, 64 bit mimariye sahip A11 Bionic çip ve yüz tanıma teknolojisi Face ID’nin de vurgulandığını belirtelim.

Videonun devamında ise üst kısımda yer alan sensörlerin isimlerinin ekrana geldiğini görüyoruz. Aynı zamanda çift arka kamera teknolojisinin sunduğu özellikler de detaylı bir şekilde listeleniyor. Artırılmış gerçeklik (AR) özelliğinin Jurassic Park temalı bir örnekle karşımıza çıkmasıyla da reklamın sonuna gelmiş oluyoruz. Apple iPhone X, 3 Kasım’da satışa sunulacak.

Kaynak: Donanımhaber
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link