QR Code 2012 yılına damgasını vuracağına dair bir öngörümüz vardı ve ocak ayında sizlerle paylaşmıştık. Bundan birkaç ay sonra Göztepe-Karşıyaka maçında açılan pankart ile bir anda QR Code Türkiye’nin gündemine oturdu ve sıkça kullanılmaya başlandı. Şu dönemlerde ise yavaş yavaş QR Code uygulaması sayısı azalıyor.

Aslında QR Code bir moda çünkü kullanım alanları kısıtlı ve her teknoloji modası gibi yerini başka dijital yeniliklere bırakacak. Tam da bu noktada Youtube’da yayınlanan bir video ilgimizi çekti ve şuan için QR Code’a güzel bir alternatif gibi duruyor. Tabi bu tür uygulamalarda en önemli nokta süreklilik ve geniş kullanım şansı. Bu ikisi olmadığı zaman uygulama ne olursa olsun silinmeye mahkum. Bu uygulama da fazla tutunamayacaktır ama göze hoş geldiği doğru;

Aslında asıl konumuz bu yenilik değil, QR Code’un geleceği… Açıkcası şuana kadar QR Code’la ilgili binlerce uygulama yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Ancak uzun bir süredir herhangi bir gelişme mevcut değil. Birbirini tekrar eden anlamsız uygulamalar yapılıyor. Örneğin geçen hafta Norveç’te yapılan bir uygulama… Uygulamanın ana mesajı : Dünyanın kanıtlanmış en büyük 2. QR Code’unu yaptık ! Paraşütçü yukardan QR Code’u kullanıyor. Tüm olay bundan ibaret !

Daha önce yüzlerce kez yapılan bu tür uygulamaları izlemekten artık sıkıldık. Samuel Johnson’ın 1759 yılında söylediği : “Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.” Sözü tarihin en başarısız sözleri arasına girmişti ancak bu sefer kolaylıkla söyleyebiliriz ki QR Code ile artık bir gelişme sağlamak çok da kolay değil. Birkaç sene içerisinde QR Codu’un sonu gelecektir ve yerine Layar teknolojisi olmasa da bunun gibi başka bir teknoloji gelecektir.

Bir Cevap Yazın