Perakendeciler arasında yapılan bir anket, bu alandaki profesyonellerin %45’inin üç yıl içinde yapay zekâ kullanımına geçmeyi planladığını ortaya koydu. Boston Perakende Ortakları 2017 Müşteri Deneyimi / Birleşik Ticaret* Değerlendirme Anketi’nden elde edilen veriler aynı zamanda, müşteri sadakatini artırmak ve toplam müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla, perakendecilerin %55’inin mobil alışverişi ve birleşik ticaret deneyimini arıttığını gösterdi.

Ayrıca, mağazalarında alışveriş yapan müşterileri tanımlamak için ankete katılan perakendecilerin %59’u kablosuz internet, %63’ü ise mobil uygulamalar kullandığını belirtti. Ankette perakendecilere, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanmayı düşünüp düşünmedikleri de sorulmuş. Bu soruyu cevaplayanların %34’ü, her iki teknolojiyi de gelecek üç yıl içinde uygulamayı planladıklarını belirtmiş.

Günümüzün en dikkat çeken ve sıra dışı teknolojisi olan yapay zekâ, müşteri etkileşimlerini anlamlandırıyor, otomatik hâle getiriyor ve pek çok durum için yaptığı tahminler sayesinde, perakendeciler için son derece yararlı işlevler üstleniyor. Amazon’un Alexa adını verdiği yapay zekâ asistanı, önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zekânın endüstride yaygın olarak kullanılacağının işareti olarak görülüyor.

Kullanıcıların gün geçtikçe daha çok mobil alışveriş yapması, mobil satışların çevrimiçi satın almalardaki oranını da giderek yükseltiyor. Bu nedenle perakendeciler için yapay zekâ, “ya bugün ya asla” olarak düşündükleri, mümkün olan en kısa zamanda ulaşmak istedikleri bir hedef hâline geldi.

Siz ne dersiniz? Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının perakendecilikte kullanımı için üç yıl doğru bir tahmin mi, yoksa fazla iyimser bir öngörü mü?

*Birleşik ticaret: Tek bir ticaret platformunu kullanarak müşteri deneyimini birinci öncelik olarak gören konsept.

Paylaş
2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın