Kadınlar daha iyi bilir, yolda gördüğünüz birinin üzerindeki bir parçayı çok beğendiğinizde “Pardon bunu nereden aldınız acaba?” demek, deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Çoğu zaman bu soru sorulamadığı için dizilerde, dergilerde, yolda, alışveriş merkezinde kısacası herhangi bir yerde gördüğümüz güzel bir parçanın nereden alındığını ya da hangi marka olduğunu düşünüp bir müddet sonra unuturuz. Ama artık devir değişiyor çünkü Shazam bizim yerimize bu soruyu hem soracak hem de cevaplayacak bir program geliştirdi.

phones-fashion

Aslında ortamda çalan müziğin ne olduğunu merak edenlere yönelik programlanan Shazam, artık kıyafetlerin ya da takıların da nereden alındıklarını ya da hangi marka olduklarını belirleyebilecek. 300 milyon kullanıcıya sahip müzik tanımlama servisi Shazam’ın CEO’su Andrew Fisher hala geliştirmekte oldukları programın çalışma prensibini şöyle tanımladı: “Nasıl ki Shazam bulunduğunuz mekanda çalan, adını bilmediğiniz şarkılara ait bilgileri size sunuyorsa, bu teknoloji de televizyonda, gazetede, sokakta fotoğrafını çektiğiniz kıyafetlerin hangi markaya ait olduğunu söyleyecek. Telefonunuzla veya tabletinizle söz konusu kıyafetin üzerine tıkladığınızda, uygulama sizi anında o kıyafeti satan e-ticaret sitelerine yönlendirecek.

Peki bu moda dünyası için atılıyormuş gibi görünen bu adım reklam dünyasında neleri değiştirecek?

  • Anlaşmalı e-ticaret sitelerinin popülerlikleri ve karları bir hayli artacak. Çünkü program sizi direkt o giysinin satıldığı siteye yönlendirecek.
  • Reklamlar tek bir ürünün reklamı olmaktan çıkacak. Örneğin bir aksesuar reklamı yayınlandığında (güneş gözlüğü gibi) insanlar modelin üzerindeki kıyafeti merak edecekler ve programı kullanacaklar. Böylece gözlük reklamı aynı zamanda kıyafetin de tanıtımını yapmış olacak. Bu yüzden marka işbirlikleri ve ortaklıklar da artacak.
  • Ürün yerleştirme uygulamaları içinde kıyafetler çok büyük bir önem kazanacak. Zamanında dizi oyuncularının giydiği kıyafetler ve markaları için çeşitli bloglar ve siteler açılmış ve çok da popüler olmuştu. Bu durumu göz önünde bulunduracak olursak Shazam’ın kıyafet programı tutacak gibi görünüyor!
  • Özellikle kadınların çok işine yarayacak olan bu program komik görüntülere de sebep olacak elbette. Yolda yürürken birileri sizi gizlice fotoğraflamaya çalışıyorsa sakın şaşırmayın. Yüksek ihtimalle nereden giyindiğinizi merak ediyor olacak:)

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın