Nokia son yayınlanan 3. çeyrek raporlarında 754 milyon $ zarar ettiğini duyurdu. Bu gelişme sonucunda Nokia’nın artık tek bir kozu kalmış gibi duruyor: Windows Phone 8.

Akıllı telefonlarını bir türlü piyasaya kabul ettiremeyen, fiyatlandırma stratejisini yıllardır değiştirmeyen Nokia bu duruma düşmesi birçok otorite tarafından doğal karşılanıyor. 90’larda ve 2000’lerin başında Panasonic, Ericsson, Motorola, Arcatel gibi oyuncularla rekabet eden Nokia, akıllı telefon pazarının oluşmasıyla birlikte Apple, Samsung, HTC gibi yenilikçi markalarla rekabete girmeye başladı. Bu rekabetten, tecrübesini akıllı telefon pazarına yansıtarak çıkması beklenen Nokia’nın Symbian’da diretmesi ve rakiplerinin hamlelerine cevap verememesi  sonun başlangıcı oldu.

Geçmişte oyunun kuralını kendi belirleyen taraf olan Nokia, artık ‘takip eden‘ konumuna düştü. 2011 yılında  kendi ülkesi Finlandiya’da bile akıllı telefon pazar payını %31‘e gerileten Nokia’nın, Symbian’dan sonraki en hatalı hamlesi ise Microsoft’la çalışmak oldu. Kendini Microsoft’a bağımlı bir konuma getiren Nokia’nın, son açıklanan rakamlara göre akıllı telefon satışları %37 düştü. Aslında bu durum beklenen bir gelişmeydi çünkü  şuan Nokia’nın  piyasada yaşlı modeller haricinde akıllı telefonu bulunmuyor.

Windows Phone 8’i bir hayli erken açıklayan Microsoft, Nokia’nın satışlarının %37 düşmesindeki en önemli etken olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz aylarda bir cep telefonundan çok fotoğraf makinesiymiş gibi tanıtılan 41 megapixel’li 808 Pureview’in beklentilerin altında kalışı da satışların düşmesindeki bir diğer etmen.

Windows Phone 8, kaynaklarını sürekli eriten Nokia için bir çıkış noktası olarak gösteriliyor. Bu ürün de istenilen başarıyı yakalayamazsa Nokia geri dönüşü olmayan bir yola girebilir.

Bir Cevap Yazın