Nissan’ın Elektrikli Araçları, Motor Sesini Şarkıya Dönüştürüyor

Elektrikli araçlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı ve hemen hemen her otomobil üreticisinin elektrikli araçlar konusunda ciddi çalışmaları bulunuyor. Hatta birçok büyük otomobil üreticisi, daha şimdiden önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi planladıkları elektrikli araçları tanıttılar. Farklı markaların tanıttığı bu elektrikli otomobiller, genel olarak tasarım ve performans anlamında öne çıkmaya çalışıyorlar. Japon otomobil üreticisi Nissan ise elektrikli araçlarına güvenlik açısından çok önemli bir özellik ekledi.

Otomobil üreticisinin Canto adını verdiği yeni teknoloji, motor sesini bir şarkıya dönüştürüyor. Araç hızlandığında, fren yaptığında ve geri geri gittiğinde şarkının tonu buna göre değişiyor. Bununla birlikte bu özellik, sadece araç saatte 20-30 km hız ile ilerlerken devreye giriyor. Motordan çıkan ses, oldukça enerjik ve etraftaki yayaları, mahalle sakinlerini ve araçtaki yolcuları rahatsız etmeden yayalar tarafından kolaylıkla duyulabiliyor. Bununla birlikte Canto kelimesinin, Latince’deki “şarkı söylüyorum” ifadesinden türetildiğini de belirtelim.

Nissan, bu yeni özelliği sadece şirinlik olsun diye geliştirmemiş tabii ki. Bu özelliğin ana amacı, yaya güvenliğini artırmak için bir uyarı sesi olarak görev yapmak. Ayrıca bu özellik, Nissan markasına ait belirgin bir ses sağlayarak insanların zihninde markanın işitsel olarak da yer edinmesini sağlayacaktır. Bu da marka bilinirliği açısından büyük önem taşıyor.

Aslında bu özellik, genellikle şarj ve menzil sorununa odaklanılan elektrikli araçlarda hayati bir önem taşıyor. Zira elektrikli araçların motorunun sessiz bir şekilde çalışması, bu araçların yayalar tarafından farkedilebilirliğini azaltıyor. Bu nedenle Nissan’ın yeni aracındaki bu özelliğin, bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz.

Nissan’ın 2017 Tokyo Motor Show‘da tanıttığı Canto teknolojisinin tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link