Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte, markaların da bu teknolojileri kendi pazarlama stratejilerine entegre ederek bir fark yaratmaya ve böylelikle insanların ilgisini çekmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz. Bu zamana kadar birçok marka, henüz gelişim aşamasında olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini pazarlama amaçlı olarak kullandı ve kullanmaya da devam ediyor. Bunun son örneklerinden birini ise dünyanın en ünlü spor giyim markalarından biri olan Nike gerçekleştirdi.

Mashable’ın haberine göre, Nike’ın SNKRS isimli uygulaması, artırılmış gerçeklik teknolojisi aracılığıyla markanın yeni spor ayakkabılarını gerçek dünyaya taşıyor. Bunun ilk örneği de Nike SB Dunk High Pro “Momofuku” isimli ayakkabı için gerçekleştiriliyor. Kullanıcılar, online veya New York sokaklarında David Chang’in Momofuku imparatorluğunun bir parçası olan New York Restoranı Fuku’nun menüsünün kopyasını bulduktan sonra, SNKRS uygulaması, sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabının etkileşimli 3D modellerini yüklüyor. Spor ayakkabıyı görüntülemek için dokunulduğunda ise yeni spor ayakkabı gösteriliyor ve kullanıcılar, ayakkabıyı satın almaya yönlendiriliyor.

Nike, SNKRS uygulamasını ilk olarak 2015 yılında tanıttı; ancak arttırılmış gerçeklik teknolojisinin uygulamaya eklenmesi harika bir yenilik olmuş. Şimdilik sınır sayıdaki spor ayakkabı modeli için kullanılıyor olsa bile, gelecekte bütün ayakkabı modelleri için artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılabilecektir.

Bir Cevap Yazın