İnternet, özellikle de sosyal medya ve Youtube, Netflix vb. içerik siteleri birçoğumuzun hayatında büyük bir yer kaplıyor. Hatta bazen bu durum öyle bir hal alıyor ki, bu sitelerde geçirdiğimiz vakit yüzünden günlük rutinlerimiz bozulabiliyor. Ve bu günlük rutinlerin içindeki en önemli şeylerden biri de hiç şüphesiz spor. Düzenli olarak spor yapmak, zaten başlı başına zor bir durumken bu tarz internet siteleri, bizim aklımızı çelerek spor rutinimizi bozmamızı daha kolay bir hale getiriyor. Ancak Dublin Teknoloji Enstitüsü’nden Ronan Byrne isimli öğrencinin yaptığı sistem, bu soruna bir çözüm getiriyor. En azından Netflix kullanıcıları için…

Byrne’in Kondisyon Bisikletine Bağladığı Arduino Kartı

Techcrunch’ın yaptığı habere göre Ronan Byrne’ın yaptığı Cycflix isimli sistem, Netflix hesabınızla bir kondisyon bisikletini birleştiriyor ve bisiklet kullanıldığı takdirde Netflix içeriklerinin oynatılmasına izin veriyor. Cycflix, kondisyon bisikletine bağlanan Arduino geliştirme kartı ve Byrne’in yazdığı Python script’i sayesinde sayesinde çalışıyor. Python script’i, pedalı ne kadar hızlı çevirdiğinize bağlı olarak Netflix hesabınızı kontrol ediyor.

Cycflix; hız, antrenman uzunluğu ve dinlenme periyotları gibi çeşitli ayarları yapmanıza imkan tanıyor. Sistem aracılığıyla antrenman ayarlarınızı yaptıktan sonra, izlemek istediğiniz filmi ya da diziyi seçiyorsunuz ve pedal çevirmeye başlıyorsunuz. Antrenman ayarlarınızı yaparken kendinizin belirlemiş olduğu hedeflenen hıza ulaştığınızda Netflix, seçtiğiniz filmi/diziyi oynatmaya başlıyor. Her ne sebeple olursa olsun hedeflenen hızın altına düştüğünüzde ise film/dizi otomatik olarak durduruluyor ve siz tekrardan tempoyu artırana kadar oynatılmıyor. Bununla birlikte Cycflix, Hulu vb. servislerle de çalışabiliyor.

Tabii, sadece kondisyon bisikletine binerek spor rutininizi tamamlayamazsınız. Ama eğer sıkı bir Netflix kullanıcısıysanız bu sistem sayesinde en azında kondisyon antrenmanlarınızı aksatmayacağınızı ve kondisyonunuzun tavan yapabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın