Dijital pazarlamanın bu kadar hayatımızın içinde olduğu bu çağda müşteri için de mobil ve masaüstü ayrımı artık yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

Pazarlama ve PR profesyonelleri satın alım yapmadan önce akıllı telefonlarına danışan müşteri kitlesine adapte olmaya başlıyor.

Google’ın ilgili konu hakkındaki son raporu bu yükselen trend hakkında değerli bilgiler içeriyor. Son Think with Google raporu bu noktaya detaylı bir şekilde değinmiş:

“Bir çok işletme hala mobil ve masaüstünden gelen etkileşim oranını ayrı ayrı hesaplıyor.” “Müşterilerin satın alma sürecinde etkili olan küçük anları hesaplamıyorler. Mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı müşterileriniz yok, sadece müşterileriniz var.”

Google ve araştırma şirketi Nielsen son raporunda akıllı telefonlarını karar vermek için kullanan müşterilerin %57’si bir mağazayı diğerlerine göre daha fazla ziyaret etmeye niyetlenirken %39’u işletmeyi aramaya ve %51’i ise satın almaya diğer müşterilere oranla daha çok niyetleniyor.

Yani raporun bahsettiği o küçük sihirli anların satın alma kararı hatta süreci satın alım ile sonlandırma konusunda ki niyet bakımından oldukça etkili ve değerli. Bu sihirli anları avantaja çevirmek isteyen pazarlama ve pr profestonelleri ise şu önerileri dikkate aldıklarak bu ekranların büyüsünden faydalanabilirler.

Satışlarda Mobil Desteği

mobile-example

Müşteriniz mobil cihazları üzerinden sadece bir ürünün fiyatı ya da özelliklerine bakmak niyetinde olmuş olasa bile sizin müşterileriniz için mobil olarak erişim sağlayacağı her mecrayı markanız ile bağlantı kurabileceği ve daha iyi tanıyabileceği bir alan haline getirmeniz önemlidir.

AdWords– AdWords sizin dijital harcamalarınızı kapsamlı bir şekilde gösterecektir. Satışlarınızın en fazla hangi alanlarda etkilendiğini bulmanın en güzel yollarından birisidir.

Çoklu-Cihaz Davranışına Adapte Olun

smartphone

Müşterilerinizin bir ürün hakkında araştırma yapmak için her an bilgisayarına ulaşma imkanı olmayabilir. Bu durumda tüketiciler ilgili ürün hakkında bilgi sahibi olmak için mobil cihazlarını kullanmaya eğilimlidir. Google verilerine göre akıllı telefonlar artık araştırma yapmadan tutun da video izlemeye kadar ‘günlük kullanım’ için olarak değerlendiriliyorlar.

Tüketicilerin %40’ı masaüstüne erişim imkanı olmadığı zamanlarda akıllı telefonunu almak istediği ürünü araştırıken kullanıyor. Yani bu tip müşterilerin pazarlama çabalarından etkilenme şansı diğerlerine göre bir tık daha fazla olabiliyor.

Telefon aramaları ve Uygulama İndirime Oranlarını Ölçün!

Mobile-Application

BIA/Kelsey verilerine göre mobil telefon aramaları website ziyaretlerine göre ziyaretçiyi müşteriye çevirme konusundan daha etkili. Aynı zamanda aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer nokta ise sizin şirketinizin uygulaması indiren bir tüketicinin sizin müşteriniz olacak olma gibi bir durumunun her zaman söz konusu olmayacağı olsun.

Tüm bunların başarıya ulaşması için şirketinizde ki tüm departmanların aynı hedefe ulaşma konusunda koordine olmalarının gerekliliğini unutmayın!

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın