Mobil Odaklı Tüketiciler ile Nasıl İletişim Kurmalısınız? 0

Dijital pazarlamanın bu kadar hayatımızın içinde olduğu bu çağda müşteri için de mobil ve masaüstü ayrımı artık yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

Pazarlama ve PR profesyonelleri satın alım yapmadan önce akıllı telefonlarına danışan müşteri kitlesine adapte olmaya başlıyor.

Google’ın ilgili konu hakkındaki son raporu bu yükselen trend hakkında değerli bilgiler içeriyor. Son Think with Google raporu bu noktaya detaylı bir şekilde değinmiş:

“Bir çok işletme hala mobil ve masaüstünden gelen etkileşim oranını ayrı ayrı hesaplıyor.” “Müşterilerin satın alma sürecinde etkili olan küçük anları hesaplamıyorler. Mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı müşterileriniz yok, sadece müşterileriniz var.”

Google ve araştırma şirketi Nielsen son raporunda akıllı telefonlarını karar vermek için kullanan müşterilerin %57’si bir mağazayı diğerlerine göre daha fazla ziyaret etmeye niyetlenirken %39’u işletmeyi aramaya ve %51’i ise satın almaya diğer müşterilere oranla daha çok niyetleniyor.

Yani raporun bahsettiği o küçük sihirli anların satın alma kararı hatta süreci satın alım ile sonlandırma konusunda ki niyet bakımından oldukça etkili ve değerli. Bu sihirli anları avantaja çevirmek isteyen pazarlama ve pr profestonelleri ise şu önerileri dikkate aldıklarak bu ekranların büyüsünden faydalanabilirler.

Satışlarda Mobil Desteği

mobile-example

Müşteriniz mobil cihazları üzerinden sadece bir ürünün fiyatı ya da özelliklerine bakmak niyetinde olmuş olasa bile sizin müşterileriniz için mobil olarak erişim sağlayacağı her mecrayı markanız ile bağlantı kurabileceği ve daha iyi tanıyabileceği bir alan haline getirmeniz önemlidir.

AdWords– AdWords sizin dijital harcamalarınızı kapsamlı bir şekilde gösterecektir. Satışlarınızın en fazla hangi alanlarda etkilendiğini bulmanın en güzel yollarından birisidir.

Çoklu-Cihaz Davranışına Adapte Olun

smartphone

Müşterilerinizin bir ürün hakkında araştırma yapmak için her an bilgisayarına ulaşma imkanı olmayabilir. Bu durumda tüketiciler ilgili ürün hakkında bilgi sahibi olmak için mobil cihazlarını kullanmaya eğilimlidir. Google verilerine göre akıllı telefonlar artık araştırma yapmadan tutun da video izlemeye kadar ‘günlük kullanım’ için olarak değerlendiriliyorlar.

Tüketicilerin %40’ı masaüstüne erişim imkanı olmadığı zamanlarda akıllı telefonunu almak istediği ürünü araştırıken kullanıyor. Yani bu tip müşterilerin pazarlama çabalarından etkilenme şansı diğerlerine göre bir tık daha fazla olabiliyor.

Telefon aramaları ve Uygulama İndirime Oranlarını Ölçün!

Mobile-Application

BIA/Kelsey verilerine göre mobil telefon aramaları website ziyaretlerine göre ziyaretçiyi müşteriye çevirme konusundan daha etkili. Aynı zamanda aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer nokta ise sizin şirketinizin uygulaması indiren bir tüketicinin sizin müşteriniz olacak olma gibi bir durumunun her zaman söz konusu olmayacağı olsun.

Tüm bunların başarıya ulaşması için şirketinizde ki tüm departmanların aynı hedefe ulaşma konusunda koordine olmalarının gerekliliğini unutmayın!

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Volvo: Uçan Arabalar İki Yıl İçinde Piyasada Olacak 0

Volvo’nun ana şirketinin ABD menşeli bir teknoloji start-up’ını satın almasıyla uçan arabaların önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkabileceği duyuruldu.

Uçan arabaların önümüzdeki iki yıl içinde piyasaya çıkabileceği bildirildi.

Teknoloji start-up’ı Terrafugia’dan yapılan açıklamada, satın alma sonrasında gelecek finansman sonrasında Transition adlı, hem karada hem havada seyahat edebilen, hibrit aracın piyasa çıkışının hızlandırılacağı bildirildi.

İki kişilik bir kabine sahip olan araç, bir dakikadan kısa bir sürede açılabilen, katlanabilir kanatlarıyla ilk uçuşunu 2009 yılında gerçekleştirdi.

Yaklaşık 280 bin dolar değerinde olan Transition, üç kilometre yüksekliğe çıkabiliyor ve saatte 160 kilometre hızla 640 kilometre yol alabiliyor.

Terrafugia, büyük bir şirketin yatırım yapması amacıyla, geçtiğimiz aylarda mühendis sayısını üç katına çıkararak çalışmaları hızlandırmıştı.

Çinli otomotiv devi Geely tarafından tamamen satın alınan şirkete yapılan ödeme hakkında ise bilgi verilmedi.

Geely Genel Başkanı Li Shufu, “Bu son derece heyecan verici bir sektör ve biz Terrafugia’nın bildiğimiz anlamdaki ulaşım alışkanlıklarını kökten değiştireceğine inanıyoruz” dedi.

Terrafugia’ya yaptıkları yatırımın ortak vizyonlarının bir yansıması olduğunu söyleyen Shufu, “Terrafugia’yı, uluslararası operasyon ağımız ve yenilik konusundaki geçmişimizle tamamen destekleyerek, uçan arabalar üreteceğiz” dedi.

Terrafugia CEO’su Chris Jaran ise, “Terrafugia, henüz çok yeni olan ama son derece heyecan veren bir sektörde öncü olma fırsatını sunuyor” dedi.

Şirkete ABD Ulusal Havacılık İdaresi’nden, genellikle uçan araçlara verilen, özel bir muafiyet belgesi verildi.

Transition sahipleri, 20 saatlik bir eğitim sonrasında alabilecekleri sportif pilotluk sertifikası ile yasal olarak uçabilecekler.

İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği 1

Bir sorum var. Bugün gördüğünüz reklamlardan kaçını hatırlıyorsunuz?

Ya da şöyle sorayım; En son hangi reklamı hatırlıyorsunuz?

Hatırlayamadığınızı duyar gibiyim… Aslında bu durum bilinçaltımızın reklama karşı panzehir ürettiğinin ve sürekli salgıladığının güzel bir kanıtı. Hal böyle olunca da bu panzehirden etkilenmek istemeyen markalar da çareyi yaratıcı gerilla pazarlama ve ambient reklam faaliyetlerinde arıyor. Bu faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerin başında da sokaklar geliyor.

Biz de Pazarlamasyon olarak markaların insanları etkilemek için şimdiye dek nasıl çalışmalar yaptığını derledik ve harika 15 örnek çıkardık.

 

Otomobil dediğin büyük değil; küçük olur. İşte kanıtı! 

this-smart-car-looks-really-little


“Yaya geçidini bile belirginleştiririm” diyen daksil markası

multipurpose-whiteout-courtesy-of-fedex

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-28


Bir başka zekice kurgulanmış yaya geçidi mecrası reklamı örneği

Creative-Ambient-Ads-Meister-Proper


Stabilo da aynı yaratıcılıkla kendi ürününü sergilemiş

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-8


Apartmanda canlı tenis maçı var. İş makinalarını izlemenin milli sporumuz olduğunu varsayarsak, trafik kuyruğunun sonunun nerede olabileceğini kestirmek çok güç olacaktır. 

real-models-were-hired-to-play-soccer-on-this-adidas-billboard


Bu Ford yük olayını biraz abartmış. Umarız bu reklamı İstanbul’da uygulamazlar. Meraklı kalabalık, ellerinde çekirdeklerle çevrede toplanacaktır. 

this-ford-can-haul-a-lot


Eskilerden bir çalışma… Alman Panteri Kahn topu köşeden çıkarmış. Volkan’lı versiyonunu E-5’e bekleriz.

this-goalie-leaps-over-traffic


Vejeteryanlar için taze yemekler

Creative-Ambient-Ads-tibits-fork


Hava kirliliği yılda 60.000 insanı öldürüyor

creative-ambient-ads-part-3-14


Dururken bile hızlı giden otomobil: Mercedes

creative-ambient-ads-part-3-20-1creative-ambient-ads-part-3-20-2


Otopark baştan aşağı boyanmış

coops-paints


Kendi kendine ayakta duran oje. Ne dersiniz, Sultanbeyli’ye bu ojeyi koysak çalınıp hurdacılara satılır mıydı?

ambient-ads-17-rimmel-quick-dry-nail-polish


Durağı fırına dönüştüren reklam. İstanbul’da da kokoreçli versiyonunu görmek isteriz :)

caribou-coffee-bus-stop


Bisiklet park alanını kendi ürününe dönüştüren Toblerone’a alkış. Keşke kahverengiye de boyansaydı

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-19


GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link