BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkeleri yatırım almaya devam ediyor. Büyük şirketlerin ciddi bir potansiyel olarak gördüğü bu ülkeler özellikle Ar&Ge alanında birçok şirketin kıskacı altına girdi. Bu durumun en güncel örneği de Microsoft’tan geldi.

200 milyonu geçen nüfusu ile Güney Amerika pazarının en gelişmiş ülkesi olan Brezilya, sunduğu kaynaklarla son dönemlerde yatırım planlaması yapan şirketlerin gözdesi haline gelmişti. Microsoft’un son hamlesi ise bu durumu kanıtlar nitelikte. Microsoft tarafından  başkent Rio de Janerio’ya Ar&Ge alanında önümüzdeki 5 yıl içinde 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Brezilya, bu alanda Almanya, İsrail ve Mısır’dan sonra 4. ülke olarak yatırım alacak. Yatırımın bugün veya yarın resmi olarak duyurulması bekleniyor.

Aslında bu yatırım 2011 yılı Eylül ayında duyurulan XBox 360’ın Brezilya’da üretimine başlanmasına paralel yapılmış bir yatırım ve sürpriz olduğu da söylenemez. Gidişata bakılırsa da artarak devam edeceği gözüküyor. Yakın geçmişte bu ülkeye Lenovo 30 ve Cisco ise 570 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Hali hazırda ülkede IBM ve General Electric’in de Ar&Ge merkezleri bulunuyor.

Bir Cevap Yazın