Önümüzdeki aylarda Windows 8’i piyasaya sürecek olan Microsoft, 2012’nin 2. çeyreğinde yaklaşık 500 milyon $ zarar ettiğini duyurdu.

Aslına bakılırsa bu çok önemli bir gelişme. Yıllardır yerinde duran taşların oynamaya başladığının ve inovasyon noksanlı  bir şirketin (Microsoft bile olsa) hayatta kalamayacağının apaçık kanıtı. Ki 80’lerin sonunda halka arz olan Microsoft dünya üzerinde milyarlarca insana işletim sistemi desteği veriyor.

Peki bu gerilemenin sebebi ne?

Şirket yaptığı açıklamada zararın 2007’de satın aldığı internette reklam hizmetleri veren aQuantive şirketinden kaynaklandığını, yapılan anlaşmanın kayda değer bir gelir getirmediğini açıkladı. Kısaca Google bu şirketi ve haliyle acquisation sahibi Microsoft’u yedi!

Bu sadece buz dağının görünen kısmı…

Tablet pazarına da girdi Microsoft. Ama girişi biraz komik oldu. Aslına bakılırsa daha giremeden havlu attı ;

 

Şimdi ellerinde Windows 8 kozu var. Burdan da beklentiler karşılanamazsa Microsoft’u çok büyük sıkıntılar bekleyebilir. Sadece Microsoft değil ona güvenen Nokia da Microsoft’la aynı problem – İnovasyon sıkıntısı – sayesinde önünü görmekte zorlanacaktır.

Nokia, sorunu 41 Megapiksel cep telefonu 808 PureView ile aşacağını düşünüyor. Microsoft da Windows 8 ile hamlesini yaptı. Bakalım bu 2 stratejik hamle Nokia ve Microsoft’a  neler getirecek?

Bir Cevap Yazın