Mesajlaşma Uygulamaları SMS’i Hızla Rafa Kaldırıyor 0

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile telefonlardaki kullanım alışkanlıklarımızda büyük ölçüde değişti. Önceleri sadece konuşma ve SMS için kullanılan telefon, akıllı telefonlar ile artık tamamen veri kullanımı için dizayn edilmiş durumda. Bu önemli değişim GSM şirketleri içinde gelecek adına yatırımlarını ses ve mesaj transferinden çok veri transferine yönlendirmesine neden oldu.

Gerçekleştirilen kampanyaları takip ederek dahi sektördeki bu değişimi anlayabilmek mümkün, önceleri dakika ve mesaj kampanyalarının öne çıktığı reklamlarda, artık internet paketleri ve internet hızları üzerine bir yarış söz konusu. Nitekim Türkiye’de şu anda 44 milyona yakın 3G abonesi var ve veri tüketimi de her geçen gün artıyor. Türkiye’de genç nüfusun fazla olması sebebiyle ortaya çıkan gençlik kulüplerinin en önemli kozu her zaman SMS paketleri olmuştu. Gençler SMS’i günün her saniyesinde fazlaca kullandıkları için burada operatörler arasında önemli bir yarış vardı. Fakat akıllı telefonlar ile SMS yerini WhatsApp gibi uygulamalara bırakmaya başladı. Örneğin Türkiye’de 2013 yılı birinci çeyreğinde SMS sayısı %3.4 azaldı ve 45 milyon olarak gerçekleşti.

Dünya genelinde de Türkiye ile aynı bir trend söz konusu hatta daha hızlı şekilde ilerlediğini söylemek mümkün. Aylık 200 milyon aktif abonesi olan WhatsApp geçtiğimiz günlerde “tek bir günde 27 milyar mesaja” ev sahipliği yaparak bu alanda bir rekora imza atmış oldu. Bu hızlı değişim GSM operatörlerinin gelirlerini de global anlamda  oldukça etkilemiş gözüküyor. 2012’de 127 milyar dolar olan SMS gelirlerinde 25 milyar dolarlık bir düşme olacağı öngörülüyor, hatta bu miktarın 3 yıl içerisinde 2’ye katlanması da söz konusu.

Türkiye’de 2013 yılı birinci üç aylık dönemde bir önceki üç aylık döneme göre SMS sayıları bakımından Turkcell’in SMS sayısı yaklaşık yüzde 5.5 oranında, Avea’nın SMS sayısı yüzde 4.2 oranında, Vodafone’un SMS sayısı ise yüzde 0.7 oranında azaldı. SMS+MMS gelirleri Turkcell’in gelirlerinin yüzde 9.3’ünü, Vodafone’un gelirlerinin yüzde 13’ünü ve Avea’mn gelirlerinin yüzde 9.5’ini oluşturuyor. Data gelirleri ise Turkcell’de yüzde 17.8, Vodafone’da yüzde 14.1 ve Avea’da yüzde 20.5 paya sahip. Bu trendi gören GSM operatörleri de buna göre stratejilerini yeniden şekillendiriyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link