Yaşlı insanların teknolojik ürünleri kolay bir şekilde anlayamaması durumunu bilirsiniz. Ancak bu haberimizde bahsedeceğimiz 81 yaşındaki teyzemiz bu algıyı ortadan kaldıracak bir iş başardı. 81 yaşındaki Japon kadın, Japonların geleneksel oyuncak bebeklerinin dizilişinin gösteren bir mobil uygulama uygulama geliştirdi ve bu uygulama, geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu.

Masako Wakamiya isimli 81 yaşındaki bu kadının geliştirdiği iOS uygulamasının ismi Hinadan. Uygulamanın isminin ne anlama geldiğinden bahsedecek olursak; Japonca’da “hina” oyuncak bebek, “dan” ise üst üste dizilmiş şeylerde sıra anlamına geliyor. Hinadan adlı bu mobil uygulama, kullanıcının toplamda 12 adet oyuncak bebeği alt alta bulunan dört sıraya doğru bir şekilde yerleştirmesini amaçlıyor.

Geleneksel Japon Oyuncak Bebekleri

Wakamiya, 43 yıllık eski bir bankacı ve ilk kez 60 yaşında bilgisayar kullanmış. 81 yaşındaki kadın, Mashable’a gönderdiği e-postada genç bir kişinin Skype ve Facebook Messenger üzerinden Apple’ın Swift programlama dilini kendisine öğrettiğini belirtmiş. Uygulamadaki resimler ise, bir arkadaşı tarafından Microsoft Office’deki şekiller kullanılarak yapılmış. Bununla birlikte Wakamiya, bu uygulamayı geliştirmesinin sebebi olaraksa yaşlılar için neredeyse hiç akıllı telefon uygulaması olmamasını göstermiş.

Hinadan Uygulamasından Alınan Bazı Ekran Görüntüleri

81 yaşındaki Masako Wakamiya, yaşıtlarının aksine oldukça üretken ve hareketli bir hayata sahip. Wakamiya’nın bir blogu var ve bu blogta Microsoft Office uygulaması Excel’de nasıl resim yapılabileceğiyle ilgili paylaşımlar yapıyor. Bununla birlikte blogunda Akdeniz ve Yeni Zelanda’ya gerçekleştirdiği gezilerden bazı videoları da paylaşmış. Ayrıca Japon kadının, aktif bir yaşam sürmek isteyen yaşlı insanların yer aldığı Mellow Club adlı bir de derneği bulunuyor.

Bunların yanı sıra Wakamiya, daha önce Tokyo’da düzenlenen bir TEDx etkinliğinde konuşmacı olmuştu. Wakamiya’nın bu videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın