Masako Wakamiya Adlı Japon Kadın, 81 Yaşında Mobil Uygulama Geliştirdi! 0

Yaşlı insanların teknolojik ürünleri kolay bir şekilde anlayamaması durumunu bilirsiniz. Ancak bu haberimizde bahsedeceğimiz 81 yaşındaki teyzemiz bu algıyı ortadan kaldıracak bir iş başardı. 81 yaşındaki Japon kadın, Japonların geleneksel oyuncak bebeklerinin dizilişinin gösteren bir mobil uygulama uygulama geliştirdi ve bu uygulama, geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu.

Masako Wakamiya isimli 81 yaşındaki bu kadının geliştirdiği iOS uygulamasının ismi Hinadan. Uygulamanın isminin ne anlama geldiğinden bahsedecek olursak; Japonca’da “hina” oyuncak bebek, “dan” ise üst üste dizilmiş şeylerde sıra anlamına geliyor. Hinadan adlı bu mobil uygulama, kullanıcının toplamda 12 adet oyuncak bebeği alt alta bulunan dört sıraya doğru bir şekilde yerleştirmesini amaçlıyor.

Geleneksel Japon Oyuncak Bebekleri

Wakamiya, 43 yıllık eski bir bankacı ve ilk kez 60 yaşında bilgisayar kullanmış. 81 yaşındaki kadın, Mashable’a gönderdiği e-postada genç bir kişinin Skype ve Facebook Messenger üzerinden Apple’ın Swift programlama dilini kendisine öğrettiğini belirtmiş. Uygulamadaki resimler ise, bir arkadaşı tarafından Microsoft Office’deki şekiller kullanılarak yapılmış. Bununla birlikte Wakamiya, bu uygulamayı geliştirmesinin sebebi olaraksa yaşlılar için neredeyse hiç akıllı telefon uygulaması olmamasını göstermiş.

Hinadan Uygulamasından Alınan Bazı Ekran Görüntüleri

81 yaşındaki Masako Wakamiya, yaşıtlarının aksine oldukça üretken ve hareketli bir hayata sahip. Wakamiya’nın bir blogu var ve bu blogta Microsoft Office uygulaması Excel’de nasıl resim yapılabileceğiyle ilgili paylaşımlar yapıyor. Bununla birlikte blogunda Akdeniz ve Yeni Zelanda’ya gerçekleştirdiği gezilerden bazı videoları da paylaşmış. Ayrıca Japon kadının, aktif bir yaşam sürmek isteyen yaşlı insanların yer aldığı Mellow Club adlı bir de derneği bulunuyor.

Bunların yanı sıra Wakamiya, daha önce Tokyo’da düzenlenen bir TEDx etkinliğinde konuşmacı olmuştu. Wakamiya’nın bu videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

iPhone 8 ve iPhone X IKEA Masa Lambalarıyla Şarj Edilebilecek 0

Apple’ın kablosuz şarj özelliğini destekleyecek ilk telefonları olan iPhone 8 ve iPhone X birçok markaya da müşterilerine hitap etmek için yeni kanallar açmalarında yardımcı oldu. Bu konuda ilk adımı geçtiğimiz günlerde Starbucks atarak müşterilerine mağazalarında kablosuz şarj imkanı sunacağını duyurmuştu.

Starbucks’tan sonra IKEA’da müşterilerine kablosuz şarj ile ilgili çalışmalarına başladı. IKEA’nın en sevilen ürünlerinden biri olan masa lambası RIGGAD artık iPhone kullanıcılarına da kablosuz şarj desteği verebilecek.

IKEA 2015 yılından beri kablosuz şarj desteği verse de bu özelliği kullanmak için müşteriler ekstra materyaller satın almaya ihtiyaç duyuyordu. Yeni iPhone modelleri bu ihtiyacı tamamen ortadan kaldırarak direkt olarak telefonlarını RIGGAD ile şarj etme imkanına kavuşacak.

IKEA Creative Hub’ın Kreatif Direktörü Morten Kjær yaptığı açıklamada ”IKEA kablosuz şarj sistemlerinde oldukça ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştiriyor, bu çalışmalarımızın artık Apple ile uyumlu olmasından dolayı heyecan duyuyoruz” dedi.

IKEA’nın iPhone 8 ve iPhone X’i kablosuz olarak şarj edebilen çok yönlü masa lambasını IKEA’nın uluslarası mağazalarından 69.99$’a satın alabilirsiniz.

 

 

Elon Musk Uydular Aracılığıyla Dünyanın Her Yerine İnternet Sağlayacak 0

Dünyanın en çılgın ve zeki girişimcilerinden biri olarak insanlığın gidişatını yön vermeye başlayan isimlerden biri olan Elon Musk şimdi de tüm dünyaya internet bağlantısı sağlayacak. PayPal, Tesla, SolarCity, Hyperloop gibi insan hayatını kolaylaştıran birçok şirketin kurucusu olan Elon Musk’ın yapacakları her geçen daha çok merak uyandırmayı başarıyor.

Elon Musk yeni projesi için ise kurucu olduğu SpaceX ile bir proje yürütüyor. SpaceX’in üreteceği çok sayıda küçük uydunun dünya yörüngesine yerleştirilerek internet bağlantısını dünyanın her yerine yayılması planlanıyor. Bu çalışmanın ilk adımı olarak ise SpaceX’in ürettiği ”Starlink” uydusunun patentini alması oldu.

Starlink uyduları dünyanın yörüngesinde bulunmaları nedeniyle okyanuslar, dağlık alanlar, çöller gibi aklımıza gelebilecek internet kullanmayı düşünemeyeceğimiz birçok alana yüksek kapasiteli bağlantı sağlayabilecek. Dünyanın tamamını kapsayacak bu ağ sayesinde çölde kaybolduğunuzu düşündüğümüz anda bile navigasyon kullanabilecek ya da bir telefon görüşmesi yapabileceğiz.

Mevcut durumda bazı uydu şirketleri gemilere veya çölde inşaat yapan şirketler gibi müşterilerine, çok yüksek fiyatla telefon veya internet hizmeti veriyor. Bu sayede kullanıcılar bazı hayati veri alışverişlerini “yüksek ücretler” ödeyerek gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bunun için bile yüksek maliyetli bazı donanımlar satın almak ve bağlantıyı bu cihazlar üzerinden kurmak gerekiyor.

Şu an için bazı uydu şirketleri bu hizmetleri sağlasa da bu şirketlerin bağlantı bedelleri oldukça yüksek ve herkesin kullanımına da açık değil. Aynı zamanda bu uydulara bağlanabilmek için yüksek maliyetli bazı donanımlar satın alıp o donanımlar üzerinden bağlantı kurmak gerekiyor. SpaceX’in projesinde ise uydu maliyetleri minimize edildiği için bu sistemin kullanım ücretlerinin oldukça düşük olması bekleniyor. Starlink uyduları sayesinde ise günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar ya da kablosuz modemler bu sisteme bağlanmamızı sağlayabilecek.

Elon Musk’ın bu projeleri hayata geçirmek için nasıl çalıştığını ve onun öğrenme sırlarını merak ediyorsunuz buradaki haberimize de göz atabilirsiniz.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link