Bu Makineler Ne Sipariş Edeceğinizi Yüzünüzden Anlıyor

Teknolojinin fast food sektörüne nasıl yavaş yavaş hakim olmaya başladığına dair bazı haberleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Mesela fast food sektöründe insanlar yerine robotların istihdam edilmeye başlanması bu haberlerden biriydi. Ve gün geçtikçe teknolojinin fast food sektöründeki kullanımıyla ilgili yeni haberler geliyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre daha önce hamburger köftelerini pişirmek için robotlardan faydalanan ABD’li bir fast food restoran zinciri olan CaliBurger, kasiyerleri, müşterilerin yüzlerini analiz ederek ne sipariş edeceklerini anlayabilen makinelerle değiştiriyor. Dünya çapında 40’tan fazla lokasyonda hizmet veren CaliBurger, bu yeni sistemle birlikte müşterilerine sadece bir kiosk kullanarak sipariş verme olanağı sağlıyor. Bu kiosk’lar, bazı sadık müşterilerin yüzlerini otomatik olarak tanıyorlar.

Bu makinelerde yer alan artırılmış gerçeklik teknolojisini geliştiren NEC Corporation of America isimli şirket ve CaliBurger, bu self sipariş kiosk’larını geçtiğimiz salı günü duyurdular. CaliBurger müşterileri, yüzlerini geçmiş siparişleriyle bağlayan bir sadakat hesabı oluşturarak bu yeni kiosk’lardan faydalanabiliyorlar. Daha sonra bu kiosk’ların yer aldığı herhangi bir CaliBurger restoranına gittiklerinde ise sipariş vermek için kiosk’un üstünde yer alan kameraya bakmaları yeterli oluyor.

Şu anda CaliBurger, bu yeni kiosk sistemini Los Angeles’a bağlı olan Pasadena bölgesindeki tek bir şubesinde test ediyor. Fast food restoran zinciri, herhangi bir sorun çıkmazsa bu yeni yüz tanıma özelliğine sahip makinelerini 2018 yılında bütün restoranlarında kullanıma sunmayı planlıyor. Cali Group’tan John Miller ise 2018 yılındaki hedeflerinin kredi kartlarını yüz tabanlı ödemelerle değiştirmek olduğunu ifade etti ve ekledi:

“Yüz tanıma, dijital dünyadaki Amazon gibi perakendecilerle müşterilerin tecrübe ettikleri yerleşik dünyada aynı türde faydalar ve kolaylıklar sağlamak için restoran ve perakende endüstrilerine olanak verme konusundaki kapsamlı stratejimizin bir parçasıdır.”

CaliBurger, fast food sektöründe insanlar yerine robotları kullanma konusunda fazlasıyla odaklanmış durumda. Fast food restoran zincirinin bu doğrultudaki yeni amacı ise yemek siparişlerini teslim eden kuryelerin yerine otonom araçları kullanmak ve şirket, bu fikri gerçeğe dönüştürmek için şu sıralarda altyapısını geliştiriyor. Ancak bu konudaki motivasyonuna bakılırsa şirketin otomasyon konusundaki hamleleri bunlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link