Bu Makineler Ne Sipariş Edeceğinizi Yüzünüzden Anlıyor

Teknolojinin fast food sektörüne nasıl yavaş yavaş hakim olmaya başladığına dair bazı haberleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Mesela fast food sektöründe insanlar yerine robotların istihdam edilmeye başlanması bu haberlerden biriydi. Ve gün geçtikçe teknolojinin fast food sektöründeki kullanımıyla ilgili yeni haberler geliyor.

Business Insider’ın yaptığı habere göre daha önce hamburger köftelerini pişirmek için robotlardan faydalanan ABD’li bir fast food restoran zinciri olan CaliBurger, kasiyerleri, müşterilerin yüzlerini analiz ederek ne sipariş edeceklerini anlayabilen makinelerle değiştiriyor. Dünya çapında 40’tan fazla lokasyonda hizmet veren CaliBurger, bu yeni sistemle birlikte müşterilerine sadece bir kiosk kullanarak sipariş verme olanağı sağlıyor. Bu kiosk’lar, bazı sadık müşterilerin yüzlerini otomatik olarak tanıyorlar.

Bu makinelerde yer alan artırılmış gerçeklik teknolojisini geliştiren NEC Corporation of America isimli şirket ve CaliBurger, bu self sipariş kiosk’larını geçtiğimiz salı günü duyurdular. CaliBurger müşterileri, yüzlerini geçmiş siparişleriyle bağlayan bir sadakat hesabı oluşturarak bu yeni kiosk’lardan faydalanabiliyorlar. Daha sonra bu kiosk’ların yer aldığı herhangi bir CaliBurger restoranına gittiklerinde ise sipariş vermek için kiosk’un üstünde yer alan kameraya bakmaları yeterli oluyor.

Şu anda CaliBurger, bu yeni kiosk sistemini Los Angeles’a bağlı olan Pasadena bölgesindeki tek bir şubesinde test ediyor. Fast food restoran zinciri, herhangi bir sorun çıkmazsa bu yeni yüz tanıma özelliğine sahip makinelerini 2018 yılında bütün restoranlarında kullanıma sunmayı planlıyor. Cali Group’tan John Miller ise 2018 yılındaki hedeflerinin kredi kartlarını yüz tabanlı ödemelerle değiştirmek olduğunu ifade etti ve ekledi:

“Yüz tanıma, dijital dünyadaki Amazon gibi perakendecilerle müşterilerin tecrübe ettikleri yerleşik dünyada aynı türde faydalar ve kolaylıklar sağlamak için restoran ve perakende endüstrilerine olanak verme konusundaki kapsamlı stratejimizin bir parçasıdır.”

CaliBurger, fast food sektöründe insanlar yerine robotları kullanma konusunda fazlasıyla odaklanmış durumda. Fast food restoran zincirinin bu doğrultudaki yeni amacı ise yemek siparişlerini teslim eden kuryelerin yerine otonom araçları kullanmak ve şirket, bu fikri gerçeğe dönüştürmek için şu sıralarda altyapısını geliştiriyor. Ancak bu konudaki motivasyonuna bakılırsa şirketin otomasyon konusundaki hamleleri bunlarla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan İlk Kasasız Market

Amazon kasasız ilk marketin açılışını bugün gerçekleştirecek; bu yeni alışveriş deneyimi perakende satış dünyasını derinden etkileyeceğe benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde açılacak olan Amazon Go isimli market, kamera ve sensörler aracılığıyla müşterilerin raflardan ne aldığını takip edecek. Müşteriler, Amazon Go isimli akıllı telefon uygulamasını tarattıkları turnikeden geçerek alışverişe başlayacaklar. Raftan aldığı bir ürün müşterinin sanal sepetine eklenecek, geri koyduğundaysa sepetten kaldırılacak. Alışverişini tamamlayan müşteri kasada vakit kaybetmeden mağazadan çıkabilecek; ödeme Amazon uygulamasına tanımlı kredi kartından çekilip, fatura kesilecek.

Amazon Go, 2016 yılı Aralık ayında deneme amaçlı olarak açılmıştı; test aşamasında olan dükkandan yalnızca Amazon çalışanları alışveriş yapabiliyordu. Amazon Go Genel Müdür Yardımcısı Gianna Puerini yaptığı açıklamada, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda gelen test aşamasından çok memnun kaldıklarını belirtti.

Amazon, bundan başka bir Amazon Go dükkanı açacağını henüz duyurmuş değil ve geçtiğimiz yıl 13.7 milyar dolara satın aldığı süpermarket zinciri Whole Foods marketlerinde de bu teknolojiyi kullanıma sokacağı düşünülmüyor. Ancak Amazon’un, ABD genelinde bu dükkânlardan yüzlercesini açmaya başlaması halinde diğer hipermarket zincirleri için “büyük tehdit” olacağı konuşuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sophia Türkiye’ye Geliyor

Dünyada bir ülkenin vatandaşlığına kabul edilen ilk insansı robot Sophia’yı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dünyanın şimdilik en akıllı robotu olan Sophia’yı 19 Nisan’da, 5’incisi düzenleyeceğimiz Marketing Meetup kapsamında ilk kez Türkiye’ye getiriyoruz!

Suudi Arabistan’da vatandaşlığa kabul edilmesinin ardından oldukça ses getiren ve tüm dünyaca tanınan robot Sophia’yı pazarlama ve iş dünyasının en iyileriyle buluşturmak için Marketing Meetup etkinliğine konuk olarak çağırdık. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Sophia, kendisiyle ilgili merak edilen soruları yanıtlayacak ve Türkiye ile tanışacak. Sophia ile tanışmak ve bu eşsiz deneyimi canlı yaşamak isteyen herkesi Marketing Meetup‘a bekliyoruz.

Sophia Hakkında

Hanson Robotitcs’in en son robotu olan Sophia, David Honson ve ekibi tarafından, Hong Kong’ta, geliştirilmiştir. Sadece bir teknolojiden daha önemli olduğunu vurgulayan Sophia, insanlarla yaşamak; insanlığa hizmet etmek, yaşlılara yardım etmek, çocuklara öğretmenlik yapmak istediğini söylüyor. Her türlü insan duygusunu mimiklerle ifade edebilen Sophia, bu ifadelerin arkasındaki duyguları, sahip olduğu yapay zeka ile de öğrenebiliyor.

Kısa süre önce Birleşmiş Milletler İnovasyon Şampiyonu seçilen Sophia şimdiye kadar pek çok kez tv programlarına konuk oldu, ELLE Dergisi tarafından da kapak konusu edilen Sophia’ya geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan vatandaşlık vermiş; Sophia, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Komitesine de üye seçilmişti.

Marketing Meetup Hakkında

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir. Şimdiye kadar 4 kez düzenlenen Marketing Meetup’ın 5’incisi için hazırlıklar başladı. Daha önceki etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için marketinmeetup.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link