2016 yılında, Boring Company (Sıkıcı Şirket) adını verdiği girişimi ile Elon, Los Angeles trafiğinden ne kadar sıkıldığından bahsediyor ve buna çözüm olarak da yer altında inşa edeceği 3 boyutlu tüneller ile arabaları taşıyacak ve saatte ortalama 200 km ile gidecek platformlar üreteceğini söylüyordü.

Boring Company’nin tünel açmak amacıyla kurulduğu biliniyordu ancak şirketin faliyetleri hakkında detaylı bilgi mevcut değildi. Ta ki 2 ay öncesine kadar. Elon, geçtiğimiz Mayıs ayında Boring Company’nin faliyetleri hakkında detaylı açıklamalar yapmaya ve görüntüler paylaşmaya başladı. Hemen aşağıdaki bir kaç görüntüyü inceleyelim, ardından da haberimize konu olan kısmı size aktaracağım;

Entry hole, staging area and starting tunnel for Boring Machine 1 (aka Godot) now complete

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Business Insider’ın haberine göre, Elon’ın kurduğu Boring Company, geçtiğimiz günden itibaren Los Angeles’ın altına resmi olarak tünel kazmaya başladı. Elon’ın dün attığı tweet’e (hemen aşağıda) dayandırılan habere göre, Elon, Godot isimli makine ile Los Angeles’ın altına tüneli kazılmaya başlandığını belirtiyor.

Ancak daha fazla ayrıntı yok; yani ne zaman açılacağını, nasıl bir dinamiğe sahip olduğunu bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey, tünelin 30 katmanlı olarak inşaa edileceği ve Los Angeles’ın altyapısını tümden değiştireceği.


Boring Company Neden Önemli?

Nüfus kalabalıklaştıkça trafik sorunu sadece Los Angeles için değil, tüm dünyada içinden çıkılamaz bir hal alıyor. (Özellikle İstanbul’da yaşayanlar iyi bilirler.) Hal böyle olunca da böyle bir icadın önemi giderek arıyor. Örneğin Gebze sahilde aracımızı park edeceğimiz platform, asansör şeklinde yer altına inecek raylı sistem üzerinde hareket edecek ve 80 km uzaktaki Beylikdüzü’ne 15 dakika içerisinde varmamızı sağlayacak. 0 emisyon, 0 trafik, 0 kaza riski, 0 yorgunluk. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Modern dünyanın Da Vinci’si Elon Musk’ın Boring Company projesinin akibetini, detaylar geldikçe sizlere iletmeye devam edeceğiz. Takipte kalın!

Bir Cevap Yazın