Lityum-İyon Bataryalardan Çok Daha İyi Bir Batarya Geliştirildi! 0

Lityum-iyon bataryalar, tüketici elektroniği ürünleri ve elektrikli otomobiller başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Fakat bu bataryaları, daha iyi bir hale getirmek için birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu alanda çalışmalar yapanlardan biri de lityum-iyon bataryaların geliştiricilerinden biri olan ve Austin’deki Teksas Üniversitesi’ne bağlı Cockrell Mühendislik Okulu’nda görev yapan 94 yaşındaki profesör John Goodenough.

Lityum-İyon Bataryanın Geliştiricilerinden Biri Olan John Goodenough

John Goodenough, kısa bir süre önce lityum-iyon bataryalara daha iyi bir alternatif olabilecek bir batarya geliştirmek için çalışmalar yapan bir ekibe liderlik etti. Ekip çalışmalarında başarılı oldu ve lityum-iyon bataryadan daha iyi bir batarya geliştirmeyi başardı. Energy & Environmental Science (Enerji ve Çevre Bilimi) dergisinde yayınlanan makaleye göre, Goodenough ve çalışma arkadaşları, geliştirdikleri yeni bataryanın daha hızlı şarj olabildiğini ve hiçbir şekilde yanmadığını iddia ediyorlar. Bu yeni bataryanın yanmamasının nedeni ise, mevcut lityum-iyon bataryalarda kullanılan yanıcı likit elektrolitin yerine katı bir malzeme kullanılıyor olması.

Bataryada katı elektrolit malzemesi olarak cam kullanılıyor ve araştırmacılar, bu tasarımın batarya üretim maliyetlerini düşüreceğine inanıyor. Çünkü bu tasarım, diğer katı hal bataryalarında elektrolit için kullanılan lityum yerine, deniz suyundan çıkarılan ve daha düşük maliyetle elden edilen sodyumun kullanımına olanak sağlıyor.

Nissan Leaf Elektrikli Otomobil İçin Lityum-İyon Bataryaların Montajı

Bunların yanı sıra araştırmacılar, bu yeni bataryanın lityum-iyon bataryalara göre daha iyi performans sağlayacağını da ifade ediyorlar. Onların söylediklerine göre bu yeni batarya, daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olacak. Ayrıca araştırmacılar, bu deneysel bataryanın enerji yoğunluğunun 3 kat daha fazla olduğunu da belirtiyorlar. Enerji yoğunluğu, belirli bir hacimde depolanabilen enerji miktarını ifade ediyor.

Tabii, bu deneysel bataryanın ticari olarak uygulanabilir olmama ihtimali de mevcut. Ticari olarak uygulanabilir olsa bile, bunun bir araştırma projesinden ticari bir ürüne dönüşmesi yıllar sürebilir. Yine de bu tarz çalışmalar, teknolojik ürünlerin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Zira mobil cihazlar her geçen gün daha yüksek işlem kapasitesine ulaşırken bataryanın bu cihazların kullanışlı olması açısından önemi büyük. Tabii, daha gelişmiş batarya üretimi elektrikli araçlar açısından da hayati bir öneme sahip.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu 0

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

Google, Restoranlardaki Bekleme Sürelerini Gösterecek 0

İyi bir restorana rezervasyon yaptırmadan gitmek, cesaret isteyen bir iştir. Zira restoranın kalitesi, haftanın hangi günü ve günün hangi saati olduğu boş bir masa bulmak için beklemeniz gereken süreyi belirleyen en önemli unsurlardır ve bunlara göre bekleme süreniz ciddi anlamda uzayabilir. Google, bu soruna büyük ölçüde çözüm getirecek bir özelliği yakın zamanda kullanıma sunacak.

Son haberlere göre Google, kısa bir süre içinde arama motorunda ve Haritalar uygulamasında yeni bir güncelleme yaparak restoranlardaki bekleme sürelerini gösterecek ve böylece insanlar, yemek planlarını buna göre yapabilecekler. Bu özelliğin dünya çapında yaklaşık 1 milyon restoranı kapsayacağı belirtiliyor.

Bu özelliğe şu şekilde erişim sağlayabileceksiniz: Google’ın arama motorunda ya da Haritalar uygulamasında belirli bir restoranı arattıktan sonra “Popüler Zamanlar” bölümüne tıkladığınızda restorandaki tahmini bekleme süresi gerçek zamanlı olarak karşınıza gelecek. Ayrıca önceden plan yapmak isterseniz de belirli zaman aralıklarında, o restorandaki tahmini bekleme sürelerinin gösterildiği grafiğe de erişebileceksiniz. Bununla birlikte insanların restoranda ortalama olarak ne kadar kaldıkları bilgisi de bu bölümde yer alacak. Bütün bu tahmini bekleme süreleri, Google tarafından toplanan geçmiş veriler baz alınarak belirlenecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle dünya çapında şubeleri bulunan restoranlar bu özelliğin kapsamına girecektir. Bunların yanı sıra, sadece belirli bir şehirde zincirleşmiş olan restoranların da bu bölümde yer alması olası.

Google, özellikle arama motorunda sürekli olarak yeni özellikler deniyor ve bu özellikleri tam anlamıyla hazır olduklarında kullanıma sunuyor. Ancak bu özellikler genel olarak arama motorundaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklamlardan daha fazla gelir elde edebilmek üzerine yoğunlaşıyordu. Kullanıcıların fiziksel dünyada işlerini kolaylaştıracak bu özellik ise şirketin son zamanlarda kullanıcılara sunduğu en faydalı özelliklerden biri olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link