Lityum-İyon Bataryalardan Çok Daha İyi Bir Batarya Geliştirildi!

Lityum-iyon bataryalar, tüketici elektroniği ürünleri ve elektrikli otomobiller başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Fakat bu bataryaları, daha iyi bir hale getirmek için birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu alanda çalışmalar yapanlardan biri de lityum-iyon bataryaların geliştiricilerinden biri olan ve Austin’deki Teksas Üniversitesi’ne bağlı Cockrell Mühendislik Okulu’nda görev yapan 94 yaşındaki profesör John Goodenough.

Lityum-İyon Bataryanın Geliştiricilerinden Biri Olan John Goodenough

John Goodenough, kısa bir süre önce lityum-iyon bataryalara daha iyi bir alternatif olabilecek bir batarya geliştirmek için çalışmalar yapan bir ekibe liderlik etti. Ekip çalışmalarında başarılı oldu ve lityum-iyon bataryadan daha iyi bir batarya geliştirmeyi başardı. Energy & Environmental Science (Enerji ve Çevre Bilimi) dergisinde yayınlanan makaleye göre, Goodenough ve çalışma arkadaşları, geliştirdikleri yeni bataryanın daha hızlı şarj olabildiğini ve hiçbir şekilde yanmadığını iddia ediyorlar. Bu yeni bataryanın yanmamasının nedeni ise, mevcut lityum-iyon bataryalarda kullanılan yanıcı likit elektrolitin yerine katı bir malzeme kullanılıyor olması.

Bataryada katı elektrolit malzemesi olarak cam kullanılıyor ve araştırmacılar, bu tasarımın batarya üretim maliyetlerini düşüreceğine inanıyor. Çünkü bu tasarım, diğer katı hal bataryalarında elektrolit için kullanılan lityum yerine, deniz suyundan çıkarılan ve daha düşük maliyetle elden edilen sodyumun kullanımına olanak sağlıyor.

Nissan Leaf Elektrikli Otomobil İçin Lityum-İyon Bataryaların Montajı

Bunların yanı sıra araştırmacılar, bu yeni bataryanın lityum-iyon bataryalara göre daha iyi performans sağlayacağını da ifade ediyorlar. Onların söylediklerine göre bu yeni batarya, daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olacak. Ayrıca araştırmacılar, bu deneysel bataryanın enerji yoğunluğunun 3 kat daha fazla olduğunu da belirtiyorlar. Enerji yoğunluğu, belirli bir hacimde depolanabilen enerji miktarını ifade ediyor.

Tabii, bu deneysel bataryanın ticari olarak uygulanabilir olmama ihtimali de mevcut. Ticari olarak uygulanabilir olsa bile, bunun bir araştırma projesinden ticari bir ürüne dönüşmesi yıllar sürebilir. Yine de bu tarz çalışmalar, teknolojik ürünlerin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Zira mobil cihazlar her geçen gün daha yüksek işlem kapasitesine ulaşırken bataryanın bu cihazların kullanışlı olması açısından önemi büyük. Tabii, daha gelişmiş batarya üretimi elektrikli araçlar açısından da hayati bir öneme sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan İlk Kasasız Market

Amazon kasasız ilk marketin açılışını bugün gerçekleştirecek; bu yeni alışveriş deneyimi perakende satış dünyasını derinden etkileyeceğe benziyor.

ABD’nin Seattle kentinde açılacak olan Amazon Go isimli market, kamera ve sensörler aracılığıyla müşterilerin raflardan ne aldığını takip edecek. Müşteriler, Amazon Go isimli akıllı telefon uygulamasını tarattıkları turnikeden geçerek alışverişe başlayacaklar. Raftan aldığı bir ürün müşterinin sanal sepetine eklenecek, geri koyduğundaysa sepetten kaldırılacak. Alışverişini tamamlayan müşteri kasada vakit kaybetmeden mağazadan çıkabilecek; ödeme Amazon uygulamasına tanımlı kredi kartından çekilip, fatura kesilecek.

Amazon Go, 2016 yılı Aralık ayında deneme amaçlı olarak açılmıştı; test aşamasında olan dükkandan yalnızca Amazon çalışanları alışveriş yapabiliyordu. Amazon Go Genel Müdür Yardımcısı Gianna Puerini yaptığı açıklamada, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda gelen test aşamasından çok memnun kaldıklarını belirtti.

Amazon, bundan başka bir Amazon Go dükkanı açacağını henüz duyurmuş değil ve geçtiğimiz yıl 13.7 milyar dolara satın aldığı süpermarket zinciri Whole Foods marketlerinde de bu teknolojiyi kullanıma sokacağı düşünülmüyor. Ancak Amazon’un, ABD genelinde bu dükkânlardan yüzlercesini açmaya başlaması halinde diğer hipermarket zincirleri için “büyük tehdit” olacağı konuşuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sophia Türkiye’ye Geliyor

Dünyada bir ülkenin vatandaşlığına kabul edilen ilk insansı robot Sophia’yı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dünyanın şimdilik en akıllı robotu olan Sophia’yı 19 Nisan’da, 5’incisi düzenleyeceğimiz Marketing Meetup kapsamında ilk kez Türkiye’ye getiriyoruz!

Suudi Arabistan’da vatandaşlığa kabul edilmesinin ardından oldukça ses getiren ve tüm dünyaca tanınan robot Sophia’yı pazarlama ve iş dünyasının en iyileriyle buluşturmak için Marketing Meetup etkinliğine konuk olarak çağırdık. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Sophia, kendisiyle ilgili merak edilen soruları yanıtlayacak ve Türkiye ile tanışacak. Sophia ile tanışmak ve bu eşsiz deneyimi canlı yaşamak isteyen herkesi Marketing Meetup‘a bekliyoruz.

Sophia Hakkında

Hanson Robotitcs’in en son robotu olan Sophia, David Honson ve ekibi tarafından, Hong Kong’ta, geliştirilmiştir. Sadece bir teknolojiden daha önemli olduğunu vurgulayan Sophia, insanlarla yaşamak; insanlığa hizmet etmek, yaşlılara yardım etmek, çocuklara öğretmenlik yapmak istediğini söylüyor. Her türlü insan duygusunu mimiklerle ifade edebilen Sophia, bu ifadelerin arkasındaki duyguları, sahip olduğu yapay zeka ile de öğrenebiliyor.

Kısa süre önce Birleşmiş Milletler İnovasyon Şampiyonu seçilen Sophia şimdiye kadar pek çok kez tv programlarına konuk oldu, ELLE Dergisi tarafından da kapak konusu edilen Sophia’ya geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan vatandaşlık vermiş; Sophia, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Komitesine de üye seçilmişti.

Marketing Meetup Hakkında

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir. Şimdiye kadar 4 kez düzenlenen Marketing Meetup’ın 5’incisi için hazırlıklar başladı. Daha önceki etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için marketinmeetup.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link