Lityum-iyon bataryalar, tüketici elektroniği ürünleri ve elektrikli otomobiller başta olmak üzere birçok alanda kullanılıyor. Fakat bu bataryaları, daha iyi bir hale getirmek için birtakım çalışmalar yapılıyor. Bu alanda çalışmalar yapanlardan biri de lityum-iyon bataryaların geliştiricilerinden biri olan ve Austin’deki Teksas Üniversitesi’ne bağlı Cockrell Mühendislik Okulu’nda görev yapan 94 yaşındaki profesör John Goodenough.

Lityum-İyon Bataryanın Geliştiricilerinden Biri Olan John Goodenough

John Goodenough, kısa bir süre önce lityum-iyon bataryalara daha iyi bir alternatif olabilecek bir batarya geliştirmek için çalışmalar yapan bir ekibe liderlik etti. Ekip çalışmalarında başarılı oldu ve lityum-iyon bataryadan daha iyi bir batarya geliştirmeyi başardı. Energy & Environmental Science (Enerji ve Çevre Bilimi) dergisinde yayınlanan makaleye göre, Goodenough ve çalışma arkadaşları, geliştirdikleri yeni bataryanın daha hızlı şarj olabildiğini ve hiçbir şekilde yanmadığını iddia ediyorlar. Bu yeni bataryanın yanmamasının nedeni ise, mevcut lityum-iyon bataryalarda kullanılan yanıcı likit elektrolitin yerine katı bir malzeme kullanılıyor olması.

Bataryada katı elektrolit malzemesi olarak cam kullanılıyor ve araştırmacılar, bu tasarımın batarya üretim maliyetlerini düşüreceğine inanıyor. Çünkü bu tasarım, diğer katı hal bataryalarında elektrolit için kullanılan lityum yerine, deniz suyundan çıkarılan ve daha düşük maliyetle elden edilen sodyumun kullanımına olanak sağlıyor.

Nissan Leaf Elektrikli Otomobil İçin Lityum-İyon Bataryaların Montajı

Bunların yanı sıra araştırmacılar, bu yeni bataryanın lityum-iyon bataryalara göre daha iyi performans sağlayacağını da ifade ediyorlar. Onların söylediklerine göre bu yeni batarya, daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olacak. Ayrıca araştırmacılar, bu deneysel bataryanın enerji yoğunluğunun 3 kat daha fazla olduğunu da belirtiyorlar. Enerji yoğunluğu, belirli bir hacimde depolanabilen enerji miktarını ifade ediyor.

Tabii, bu deneysel bataryanın ticari olarak uygulanabilir olmama ihtimali de mevcut. Ticari olarak uygulanabilir olsa bile, bunun bir araştırma projesinden ticari bir ürüne dönüşmesi yıllar sürebilir. Yine de bu tarz çalışmalar, teknolojik ürünlerin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Zira mobil cihazlar her geçen gün daha yüksek işlem kapasitesine ulaşırken bataryanın bu cihazların kullanışlı olması açısından önemi büyük. Tabii, daha gelişmiş batarya üretimi elektrikli araçlar açısından da hayati bir öneme sahip.

Bir Cevap Yazın