Kendi Niş Mizahını Yaratan Reklamlar: Direct TV “Get Rid of Cable” 0

Direct TV Amerika’da televizyon yayını sağlayan bizdeki D-Smart, Digitürk gibi bir ücretli TV yayını sağlayıcısı. Marka, kablolu TV markalarını tercih eden kitleleri Direct TV kullanmaları konusunda ikna etmek için birkaç yıldır 30 saniyelik absürt komedi içeren reklamlar yayınlıyor. Bu reklamlarda “Eğer Direct TV’niz yoksa başınıza bunlar gelebilir siz en iyisi Direct TV alın.” mesajı veriliyor. Reklam filmleri yaklaşık 2 yıldır seri halinde yayınlanıyor ve büyük başarı sağladı.

http://www.youtube.com/watch?v=5v-JuG6YMqI

Direct TV reklamları kendine has bir absürt komedi tarzı oluşturdu. İçinizden yok artık dediğiniz durumları zincirleme bir olay örgüsü ile Direct TV’ye sahip olmamanıza bağlayabiliyor. Aslında bu reklamdaki strateji reklamcılıkta sık kullanılan bir teknik. Kullanmazsanız böyle olur, kullanırsanız böyle olur, before and after gibi tekniklerin kullanıldığı binlerce reklam var. Fakat bu reklamlardaki olay örgüsünün mantıksallığı ve bütün hikayenin ironik bir şekilde absürt olması dikkatimizi çekiyor. Her olaydan sonra gelen diğer olay mantıklı bir sonuç şeklinde ilerliyor fakat olayın çıkış noktası ile ulaştığınız nokta arasındaki farklılık eğlenceli bir absürtlük yaratıyor. Niş bir mizah alanının ortaya konulduğunu söylesem herhalde yanılmam.

directtv

Reklamın hedef kitlesini incelediğimizde özellikle kablolu TV yayını kullanan kişilere seslendiğini söyleyebiliriz. Kablolu TV kullanıp sık sık yayında problem yaşayan ve artık bu durumdan bıkmış kişilere  “get rid of cable  (kablodan kurtul)“ mesajı veriliyor. Bürün reklamlar TV yayınında problem yaşanmasıyla başlıyor zira. Bu kitle hali hazırda ikna edilmesi en kolay grup konumunda. Mutsuzlar, sorun yaşamaktan bıkmışlar ve çözüm için etraflarına bakınıyorlar. Stratejinin başarısı burada da ortaya çıkıyor.

Grey New York’un hazırladığı bu reklamlar izlenirlik açısından hayli başarılı. Reklamı izlemekten keyif alıyoruz. Markayı gözümüze sokmadan eğlendirerek mesajı net bir şekilde iletebiliyor. Tıpkı bizdeki Cem Yılmaz reklamları gibi canın sıkıldığında açıp izlemek isteyeceğin türden işler.

Sözün özü stratejiden yaratıcı fikre, uygulamadan prodüksiyona baştan sona çok başarılı bir kampanya olmuş. Reklam izletmenin gittikçe zorlaştığı günümüzde böylesine izlemekten keyif aldığınız  işlerin ortaya çıkarılması hayli önemli bence. Klişe bir reklamcılık tekniğinin doğru kullanılırsa nasıl etkili olabileceğinin net bir örneği bu reklamlar. 

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Spor Salonuna Gidemeyenler İçin Tek Kişilik Egzersiz Kapsülü 0

Hayatın çok hızlı yaşandığı bir dönemdeyiz ve bu yüzden yapmak istediğimiz birçok aktiviteye zaman ayıramıyoruz. Spor, bu aktivitelerin başında geliyor. Türüne göre fiziksel anlamda zorlayıcı olabilmesinin yanı sıra, genel olarak çok vakit alan bir aktivite olmasından dolayı, birçok insan düzenli olarak spor yapamıyor. Düzenli spor yapmak isteyenler de genelde sağladığı imkanlardan dolayı spor salonlarına gitmeyi tercih ediyorlar. Ancak biraz önce saydığımız nedenlerden ötürü, spor salonlarına üye olmayanların ya da üye olsa da düzenli olarak gitmeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Çinli bir fitness şirketi de insanların spor yapmasını kolaylaştırmak için ilginç ve farklı bir konsepti insanların beğenisine sundu.

Misspao’nun Tek Kişilik Egzersiz Kapsülünün İçinden Bir Görüntü

PSFK’nın paylaştığı habere göre Misspao isimli şirket, Çin’in çeşitli bölgelerinde tek kişilik egzersiz kapsülleri kullanıma sundu. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden kapsülde kaç saat egzersiz yapmak istediklerini seçip ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Burada bu hizmetin “kullandığın kadar öde” mantığıyla sunulduğuna da dikkat çekelim. Tabii, kapsülü kullanabilmek için mobil uygulama üzerinden istenilen zaman aralığı için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar, mobil uygulama tarafından sunulan QR kodu taratarak kapsüle erişim sağlayabiliyorlar.

Kapsülün içinde kullanıcılar için koşu bandı, taşınabilir fitness aletleri, televizyon ve hava temizleyici yer alıyor. Egzersiz için sunulan aletler kısıtlı olsa da bu konseptin henüz deneme aşamasında olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte, kapsüller bir bakım ekibi tarafından düzenli olarak temizleniyor.

Misspao, bu tek kişilik egzersiz kapsüllerini şimdilik sadece Çin’de kullanıma sundu. Ancak şirket, bu konseptin insanlar tarafından ilgi görmesi halinde, bu hizmeti başka ülkelerde de kullanıma sunmayı planladığını belirtiyor.

Starbucks’larda iPhone X ve iPhone 8 İçin Kablosuz Şarj Desteği Sunulacak 0

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği lansman ile yeni akıllı telefonlarını tanıttı. iPhone‘un çıkışının 10. yılı şerefine iPhone X modelini ve iPhone 8‘i duyuran Apple, yeni telefonlarında kablosuz şarj desteği bulunduğunu da belirtti. Apple’ın iki yeni telefonu Qi standardı aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Ancak Apple markalı iki yeni telefonun Qi standardını desteklemesi Starbucks açısından bir sorun yarattı. Çünkü Starbucks şubelerinde yer alan Powermat markalı şarj cihazları, PMA standardını destekliyor. Starbucks da bu sorunu önemsiyor, zira markanın müşterilerinin önemli bir kısmının iPhone kullanıcısı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Powermat CTO’su Itay Sherman ise bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. Sherman, SlashGear’a verdiği röportajda şarj cihazlarının tüm standartları kapsayabilmesi için mümkün olduğu kadar kapsamlı olarak tasarladığını, ayrıca cihazların Powermat’in backend’ine bağlı olduğunu ve bunun da cihazların yazılım güncellemelerini uzaktan yapmaya olanak sağladığını ifade etti. Bu da Starbucks’ın şarj cihazlarının Qi standardını desteklemesi için güncellenmesi işinin, yeni bir donanım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla halledilebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Sherman, daha önce böyle bir güncellemeye gerek olmadığını, çünkü çoğu akıllı telefonun  hem PMA hem de Qi standardını desteklediğini belirtti. Ancak Apple’ın iPhone X ve iPhone 8 telefonlarının sadece Qi standardını desteklemesiyle birlikte, Starbucks’taki şarj cihazlarının da buna göre güncellenmesi kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca Sherman, güncellemelerin yapılma zamanının şubeden şubeye değişeceğini belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link