Kargo Şirketleriyle Yaşanan Problemleri Ortadan Kaldıracak Çözüm: Otonom Kargo Robotu

Ülkemizde, insanların hangi tür firmaların hizmetinden memnun kalmadıklarına dair bir anket yapsak çok büyük ihtimalle kargo firmaları zirveyi zorlar. Zira, bu zamana kadar fazla sayıda olmasa da kargo şirketleriyle birtakım sıkıntılar yaşamış biri olarak oldukça fazla sayıda insanın kargo şirketleri tarafından mağdur edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten Twitter’da kargo şirketlerinin isimleriyle arama yaptığınızda atılan tweet’lerin büyük çoğunluğunun olumsuz olduğunu görebilirsiniz. Ancak gelecekte robotlar, bütün bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Son dönemde teslimat işi için özel olarak geliştirilen otonom drone’lara ve robotlara şahit olduk. Hatta hem Amazon hem de UPS, geçtiğimiz aylarda ilk drone ile teslimatlarını gerçekleştirdiler. Bununla birlikte Çinli e-ticaret şirketi JD de teslimat için bir tondan fazla ağırlık taşıyabilen drone’ları kullanmayı planlıyor. Bu seferki örneğimiz ise bir drone değil, karada ilerleyen bir robot.

Designboom’un yaptığı habere göre, Londra merkezli teknoloji girişimi Academy of Robotics, Kar-go isimli bir otonom kargo robotu geliştirdi. Kargo teslimatında devrim yaratmayı amaçlayan otonom kargo robotu, yapay zeka ve otonom teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Otonom kargo robotu, kargo ücretlerini düşürmek için bütün bu sıkıntılı teslimat sürecini otomatik hale getiriyor ve tek bir yolculukta birden fazla adrese, birden fazla paketi teslim edebiliyor. Academy of Robotics, Kar-go’nun, teslimat işinde çalışan insanların yerini alarak  teslimat maliyetlerini %98 oranında azaltabileceğini iddia ediyor.

Academy of Robotics, NASA’nın uzay keşif robotlarından esinlenerek Kar-go’yu yerleşim yerlerindeki sokaklar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere işaretsiz yollarda ilerleyebilecek şekilde tasarladı. Sensörlerle donatılmış olan robot, daha uzak bölgelere de gidebiliyor. Kar-go, karmaşık bir paket yönetim sistemine sahip. Bu sistem, birden fazla paketi barındırıyor ve  belirli bir adrese varıldığında hangi paketin teslim edileceğini tespit etmek için bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bununla birlikte otonom kargo robotu, tek bir yolculukta bir düzineden fazla teslimatı gerçekleştirebiliyor.

Academy of Robotics, İngiltere merkezli otomotiv üreticisi Pilgrim Motorsports ile iş birliği yaparak robotun ilk prototipini yaptı. Bununla birlikte iki şirket, gelecekte Kar-go filosu oluşturmak için çalışmalara başladı. Kar-go ile ilk teslimatın bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Alarmları Çöpe Atıyoruz: Sizi Nazikçe Uyandıran Akıllı Yastık

Güne iyi başlamak için çok sağlam bir uyku çekmeniz gerektiği aşikar. Kaliteli bir uykunun bileşenleri arasında iyi bir yatak seçimi ile beraber yastık seçimi de önemli. İşte sizi bu nedenle sıradan bir yastığın önüne geçen Sunrise Smart Pillow ile tanıştırmak istiyoruz.

“Hem gündüz hem de gecenizi kökten değiştirmeyi” vadeden akıllı yastık Sunrise, sıradan bir yastıktan daha fazlasını vadediyor: Sizi doğal bir şekilde uyandırmayı…

Geceleri için Derin Uyku, sabahınız için Sunrise alarm teknolojisi ve biliminde yardımı ile artık sabahları uyanmak işkence gibi olmayacak.

Haftaiçi sürdürdüğümüz erken kalkma rutinimiz için güneşin doğuşu ile artan ışığı değil maalesef binlerce kez ertelemek zorunda kaldığımız ve sonunda nefret ettiğimiz alarmlarımızı kullanıyoruz. Ama Sunrise bizi daha dingin ve dinlenmiş, uyku döngümüzün doğru yerinde uyandırmak için yavaş yavaş yükselen doğal bir ışık sistemi kullanıyor.

Aynı sabahları olduğu gibi, yastıktan yavaş yavaş yükselen ışık göz kapaklarımız yardımı ile vücudumuzun uyku hormonu olan melantonin üretimini durdurması sağlıyor. Ve bu ışığın odanızda ne zaman var olması tamamen kontrolünüz altında olacağı için sabahları yorgun ve zor uyanma ihtimaliniz de bir hayli düşüyor.

Yastığın alarm sistemi ise sizin uyku döngünüzü belirleyerek, uykunuzun en hafif yerinde uyanmanızı sağlayacak bir uyanma sürecine girmenizi sağlıyor. Ve uykunuzun en hafif yerinde Güneş ışığının gözlerinize girerek sizi uyandırmasını bir nevi taklit eden Sunrise, sizi en hafif ve en dinlenmiş olduğunuz uyku aşamanızda uyandırıyor.

Yastıkla beraber gelen uygulama sayesinde uyku davranışınızı takip edebiliyor,nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçlarına sahip olabiliyorsunuz. Bununla beraber istediğiniz herhangi bir müzik ya da doğadan sesler ile uyanma şansına sahipsiniz.

Sunrise akıllı yastık şuanda kitle fonlama websitesi Indiegogo’da 129 $’a satılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link