Ülkemizde, insanların hangi tür firmaların hizmetinden memnun kalmadıklarına dair bir anket yapsak çok büyük ihtimalle kargo firmaları zirveyi zorlar. Zira, bu zamana kadar fazla sayıda olmasa da kargo şirketleriyle birtakım sıkıntılar yaşamış biri olarak oldukça fazla sayıda insanın kargo şirketleri tarafından mağdur edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten Twitter’da kargo şirketlerinin isimleriyle arama yaptığınızda atılan tweet’lerin büyük çoğunluğunun olumsuz olduğunu görebilirsiniz. Ancak gelecekte robotlar, bütün bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Son dönemde teslimat işi için özel olarak geliştirilen otonom drone’lara ve robotlara şahit olduk. Hatta hem Amazon hem de UPS, geçtiğimiz aylarda ilk drone ile teslimatlarını gerçekleştirdiler. Bununla birlikte Çinli e-ticaret şirketi JD de teslimat için bir tondan fazla ağırlık taşıyabilen drone’ları kullanmayı planlıyor. Bu seferki örneğimiz ise bir drone değil, karada ilerleyen bir robot.

Designboom’un yaptığı habere göre, Londra merkezli teknoloji girişimi Academy of Robotics, Kar-go isimli bir otonom kargo robotu geliştirdi. Kargo teslimatında devrim yaratmayı amaçlayan otonom kargo robotu, yapay zeka ve otonom teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Otonom kargo robotu, kargo ücretlerini düşürmek için bütün bu sıkıntılı teslimat sürecini otomatik hale getiriyor ve tek bir yolculukta birden fazla adrese, birden fazla paketi teslim edebiliyor. Academy of Robotics, Kar-go’nun, teslimat işinde çalışan insanların yerini alarak  teslimat maliyetlerini %98 oranında azaltabileceğini iddia ediyor.

Academy of Robotics, NASA’nın uzay keşif robotlarından esinlenerek Kar-go’yu yerleşim yerlerindeki sokaklar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere işaretsiz yollarda ilerleyebilecek şekilde tasarladı. Sensörlerle donatılmış olan robot, daha uzak bölgelere de gidebiliyor. Kar-go, karmaşık bir paket yönetim sistemine sahip. Bu sistem, birden fazla paketi barındırıyor ve  belirli bir adrese varıldığında hangi paketin teslim edileceğini tespit etmek için bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bununla birlikte otonom kargo robotu, tek bir yolculukta bir düzineden fazla teslimatı gerçekleştirebiliyor.

Academy of Robotics, İngiltere merkezli otomotiv üreticisi Pilgrim Motorsports ile iş birliği yaparak robotun ilk prototipini yaptı. Bununla birlikte iki şirket, gelecekte Kar-go filosu oluşturmak için çalışmalara başladı. Kar-go ile ilk teslimatın bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bir Cevap Yazın