Kargo Şirketleriyle Yaşanan Problemleri Ortadan Kaldıracak Çözüm: Otonom Kargo Robotu

Ülkemizde, insanların hangi tür firmaların hizmetinden memnun kalmadıklarına dair bir anket yapsak çok büyük ihtimalle kargo firmaları zirveyi zorlar. Zira, bu zamana kadar fazla sayıda olmasa da kargo şirketleriyle birtakım sıkıntılar yaşamış biri olarak oldukça fazla sayıda insanın kargo şirketleri tarafından mağdur edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten Twitter’da kargo şirketlerinin isimleriyle arama yaptığınızda atılan tweet’lerin büyük çoğunluğunun olumsuz olduğunu görebilirsiniz. Ancak gelecekte robotlar, bütün bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Son dönemde teslimat işi için özel olarak geliştirilen otonom drone’lara ve robotlara şahit olduk. Hatta hem Amazon hem de UPS, geçtiğimiz aylarda ilk drone ile teslimatlarını gerçekleştirdiler. Bununla birlikte Çinli e-ticaret şirketi JD de teslimat için bir tondan fazla ağırlık taşıyabilen drone’ları kullanmayı planlıyor. Bu seferki örneğimiz ise bir drone değil, karada ilerleyen bir robot.

Designboom’un yaptığı habere göre, Londra merkezli teknoloji girişimi Academy of Robotics, Kar-go isimli bir otonom kargo robotu geliştirdi. Kargo teslimatında devrim yaratmayı amaçlayan otonom kargo robotu, yapay zeka ve otonom teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Otonom kargo robotu, kargo ücretlerini düşürmek için bütün bu sıkıntılı teslimat sürecini otomatik hale getiriyor ve tek bir yolculukta birden fazla adrese, birden fazla paketi teslim edebiliyor. Academy of Robotics, Kar-go’nun, teslimat işinde çalışan insanların yerini alarak  teslimat maliyetlerini %98 oranında azaltabileceğini iddia ediyor.

Academy of Robotics, NASA’nın uzay keşif robotlarından esinlenerek Kar-go’yu yerleşim yerlerindeki sokaklar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere işaretsiz yollarda ilerleyebilecek şekilde tasarladı. Sensörlerle donatılmış olan robot, daha uzak bölgelere de gidebiliyor. Kar-go, karmaşık bir paket yönetim sistemine sahip. Bu sistem, birden fazla paketi barındırıyor ve  belirli bir adrese varıldığında hangi paketin teslim edileceğini tespit etmek için bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bununla birlikte otonom kargo robotu, tek bir yolculukta bir düzineden fazla teslimatı gerçekleştirebiliyor.

Academy of Robotics, İngiltere merkezli otomotiv üreticisi Pilgrim Motorsports ile iş birliği yaparak robotun ilk prototipini yaptı. Bununla birlikte iki şirket, gelecekte Kar-go filosu oluşturmak için çalışmalara başladı. Kar-go ile ilk teslimatın bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link