Kargo Şirketleriyle Yaşanan Problemleri Ortadan Kaldıracak Çözüm: Otonom Kargo Robotu 0

Ülkemizde, insanların hangi tür firmaların hizmetinden memnun kalmadıklarına dair bir anket yapsak çok büyük ihtimalle kargo firmaları zirveyi zorlar. Zira, bu zamana kadar fazla sayıda olmasa da kargo şirketleriyle birtakım sıkıntılar yaşamış biri olarak oldukça fazla sayıda insanın kargo şirketleri tarafından mağdur edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten Twitter’da kargo şirketlerinin isimleriyle arama yaptığınızda atılan tweet’lerin büyük çoğunluğunun olumsuz olduğunu görebilirsiniz. Ancak gelecekte robotlar, bütün bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Son dönemde teslimat işi için özel olarak geliştirilen otonom drone’lara ve robotlara şahit olduk. Hatta hem Amazon hem de UPS, geçtiğimiz aylarda ilk drone ile teslimatlarını gerçekleştirdiler. Bununla birlikte Çinli e-ticaret şirketi JD de teslimat için bir tondan fazla ağırlık taşıyabilen drone’ları kullanmayı planlıyor. Bu seferki örneğimiz ise bir drone değil, karada ilerleyen bir robot.

Designboom’un yaptığı habere göre, Londra merkezli teknoloji girişimi Academy of Robotics, Kar-go isimli bir otonom kargo robotu geliştirdi. Kargo teslimatında devrim yaratmayı amaçlayan otonom kargo robotu, yapay zeka ve otonom teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanıyor. Otonom kargo robotu, kargo ücretlerini düşürmek için bütün bu sıkıntılı teslimat sürecini otomatik hale getiriyor ve tek bir yolculukta birden fazla adrese, birden fazla paketi teslim edebiliyor. Academy of Robotics, Kar-go’nun, teslimat işinde çalışan insanların yerini alarak  teslimat maliyetlerini %98 oranında azaltabileceğini iddia ediyor.

Academy of Robotics, NASA’nın uzay keşif robotlarından esinlenerek Kar-go’yu yerleşim yerlerindeki sokaklar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere işaretsiz yollarda ilerleyebilecek şekilde tasarladı. Sensörlerle donatılmış olan robot, daha uzak bölgelere de gidebiliyor. Kar-go, karmaşık bir paket yönetim sistemine sahip. Bu sistem, birden fazla paketi barındırıyor ve  belirli bir adrese varıldığında hangi paketin teslim edileceğini tespit etmek için bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bununla birlikte otonom kargo robotu, tek bir yolculukta bir düzineden fazla teslimatı gerçekleştirebiliyor.

Academy of Robotics, İngiltere merkezli otomotiv üreticisi Pilgrim Motorsports ile iş birliği yaparak robotun ilk prototipini yaptı. Bununla birlikte iki şirket, gelecekte Kar-go filosu oluşturmak için çalışmalara başladı. Kar-go ile ilk teslimatın bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu 0

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

Google, Restoranlardaki Bekleme Sürelerini Gösterecek 0

İyi bir restorana rezervasyon yaptırmadan gitmek, cesaret isteyen bir iştir. Zira restoranın kalitesi, haftanın hangi günü ve günün hangi saati olduğu boş bir masa bulmak için beklemeniz gereken süreyi belirleyen en önemli unsurlardır ve bunlara göre bekleme süreniz ciddi anlamda uzayabilir. Google, bu soruna büyük ölçüde çözüm getirecek bir özelliği yakın zamanda kullanıma sunacak.

Son haberlere göre Google, kısa bir süre içinde arama motorunda ve Haritalar uygulamasında yeni bir güncelleme yaparak restoranlardaki bekleme sürelerini gösterecek ve böylece insanlar, yemek planlarını buna göre yapabilecekler. Bu özelliğin dünya çapında yaklaşık 1 milyon restoranı kapsayacağı belirtiliyor.

Bu özelliğe şu şekilde erişim sağlayabileceksiniz: Google’ın arama motorunda ya da Haritalar uygulamasında belirli bir restoranı arattıktan sonra “Popüler Zamanlar” bölümüne tıkladığınızda restorandaki tahmini bekleme süresi gerçek zamanlı olarak karşınıza gelecek. Ayrıca önceden plan yapmak isterseniz de belirli zaman aralıklarında, o restorandaki tahmini bekleme sürelerinin gösterildiği grafiğe de erişebileceksiniz. Bununla birlikte insanların restoranda ortalama olarak ne kadar kaldıkları bilgisi de bu bölümde yer alacak. Bütün bu tahmini bekleme süreleri, Google tarafından toplanan geçmiş veriler baz alınarak belirlenecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle dünya çapında şubeleri bulunan restoranlar bu özelliğin kapsamına girecektir. Bunların yanı sıra, sadece belirli bir şehirde zincirleşmiş olan restoranların da bu bölümde yer alması olası.

Google, özellikle arama motorunda sürekli olarak yeni özellikler deniyor ve bu özellikleri tam anlamıyla hazır olduklarında kullanıma sunuyor. Ancak bu özellikler genel olarak arama motorundaki kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve reklamlardan daha fazla gelir elde edebilmek üzerine yoğunlaşıyordu. Kullanıcıların fiziksel dünyada işlerini kolaylaştıracak bu özellik ise şirketin son zamanlarda kullanıcılara sunduğu en faydalı özelliklerden biri olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link