İsmine Blockchain Kelimesini Ekleyen Şirketin Hisseleri %200’den Fazla Değer Kazandı

Son aylarda özellikle bitcoin başta olmak üzere genel olarak kripto paralar, gündemin en önemli konularından biri olarak öne çıkıyor. Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin bu yıl içindeki hızlı yükselişi, bir anda teknolojiyle ilgili olan ve olmayan herkesin dikkatini bu alana vermesine neden oldu. Birçok kişi kripto para birimlerine yatırım yaparken bazı kişilerse yatırım yapmasa da bu para birimlerinin gidişatını yakından takip ediyor. Tabii bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle birlikte, bu para birimlerinin oluşturulmasında kullanılan temel teknoloji olan blockchain de dikkatleri üzerine çekti.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Long Island Iced Tea isimli buzlu çay üreticisi de ilginç ve kurnazca bir hamleyle blockchain’in bu ününden faydalandı. Gizmodo’nun yaptığı habere göre şirket, ismini Long Blockchain olarak değiştirdi ve bu hamleden sonra, şirketin hisse senedi değerleri %200’den fazla yükseliş gösterdi. Tabii sırf isminde blockchain ifadesi yer alıyor diye birçok yatırımcının, şirketin hisselerine yatırım yapmasının ilk bakışta mantıklı bir izahı olmasa da şirketin bu isim değişikliğini yaparken bu durumu öngörmediğini söylemek de sanırım yanlış olur.

Yeni ismi Long Blockchain olan şirket ise yaptığı açıklamada artık global olarak ölçeklenebilir blockchain teknolojisi çözümleri geliştirmeye ve bunlara yatırım yapmaya odaklanacağını ifade etti. Ancak Bloomberg’in yaptığı habere göre şirket, henüz herhangi bir kripto firmasıyla iş birliği yapmış değil. Şirketin yeni alan adı olan longblockchain.com’da ise şirketin şu anki durumuyla ilgili şunlar söylenmiş:

“Şirket, halihazırda blockchain teknolojisini kapsayan belirli fırsatları değerlendirme konusunda ilk aşamalarda. […] Bununla birlikte, şirket bir faaliyet için bu kuruluşlardan herhangi biriyle anlaşma sağlamadı ve bunlarla veya başka herhangi bir kuruluş ile kesin bir anlaşmanın yapılacağı ve tamamlanacağı konusunda güvence yoktur.”

Yani kısacası bu açıklama, şirketin blockchain teknolojisiyle ilgili olarak herhangi bir iş yapacağının garantisi olmadığını belirtiyor. Bu durumda Long Blockchain şirketinin yatırımcılara bir oyun oynadığı söylenebilir. Tabii daha öncesinde şirket blockchain teknolojisi ile ilgili yatırım yapacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadığı için sadece blockchain kelimesinden yola çıkarak şirketin hisselerine yatırım yapanların da tabir-i caizse “kendinlerinin kaşındığını” söylemek sanırım mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Özet Görüntülerin Hazırlanmasında Yapay Zeka Kullanılacak

BBC Türkçe’nin haberine göre; dünyanın en eski tenis turnuvası olan Wimbledon’da bu yıl özet görüntülerin hazırlanmasında yapay zeka teknolojisi kullanılacak.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde tenisçilerin maç sırasında verdikleri tepkilere bakılacak.

Özet görüntüler hazırlanırken bu tepkilerin yanı sıra seyircilerin anlık reaksiyonlarından da faydalanılacak.Bakılacak diğer veriler ise oyuncuların hareketleri ve maçların istatistikleri olacak.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın dijital ortağı IBM, yapay zeka teknolojisi ile en iyi videoları kurgulamayı hedefliyor.

Böylelikle yapay zekanın kurgunun emek gerektiren kısmını kısaca halledeceği, profesyonellere işin yaratıcı kısmının kalacağı belirtiliyor.

Bu süreçte kullanılacak olan IBM Watson adlı bilgisayar, büyük veri setlerini anlamak için bilişsel teknolojiden yararlanıyor.

Wimbledon Tenis Turnuvası bu yıl 2-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Çin Robotik Güvercin Görünümüyle Vatandaşlarını Gözetliyor

  • Çin’de insanlar güvercin şeklinde robotlar ile hükümet tarafından gözetleniyor. 
  • Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan dron kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor.
  • İlgili yazı; Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Çin’in vatandaşları üzerindeki garip uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Black Mirror dizisindeki “Sosyal Skor” uygulamasını Çin’in hayata geçirdiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. 

Bu kez de Çin Hükümeti’nin oldukça gerçekçi gözüken kuş şeklinde drone’lar aracılığıyla vatandaşları gözetlediği belirtildi. Bu proje henüz Çin’in 5 bölgesinde uygulanıyor. Proje için kullanılan drone kuşlar “Spy Birds” yani “Casus Kuşlar” olarak adlandırılıyor. Sabit kanatlı veya rotor kanatlı insansız hava araçlarının aksine casus kuşlar gerçek kuşların kanat çırpma hareketlerini taklit ediyor ve böylece gerçek olmadıklarını vatandaşların anlaması güçleşiyor.

Vatandaşları gözetlemek için kullanılan bu programa “Güvercin” adı veriliyor ve program Kuzeybatı Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xian’daki Northwestern Polytechnical University’de profesör olan Song Bifeng tarafından yönetiliyor. Bifeng’in daha önceki projeleri arasına Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağı da bulunuyordu.

Casus kuşlarda yaygın olarak kullanılan diğer drone’lardan farklı teknolojiler bulunuyor. Her bir drone üzerinde kamera ve sensörler dışında bir GPS anteni, uçuş kontrol birimi ve uydu ile doğrudan iletişime geçmek için gerekli donanımlar bulunuyor. Kod ismi “Dove” olan bu projede yer alan başka bir yatırımcı olan Yang Wenqing, projenin ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir alanda kullanılabileceğini belirtti. Özellikle ordu ve sivil savunma için önemli bir teknoloji geliştirdiklerini düşünüyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hükümet’in bu uygulamasını baskıcı mı yoksa yerinde mi buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link