İsmine Blockchain Kelimesini Ekleyen Şirketin Hisseleri %200’den Fazla Değer Kazandı

Son aylarda özellikle bitcoin başta olmak üzere genel olarak kripto paralar, gündemin en önemli konularından biri olarak öne çıkıyor. Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin bu yıl içindeki hızlı yükselişi, bir anda teknolojiyle ilgili olan ve olmayan herkesin dikkatini bu alana vermesine neden oldu. Birçok kişi kripto para birimlerine yatırım yaparken bazı kişilerse yatırım yapmasa da bu para birimlerinin gidişatını yakından takip ediyor. Tabii bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle birlikte, bu para birimlerinin oluşturulmasında kullanılan temel teknoloji olan blockchain de dikkatleri üzerine çekti.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Long Island Iced Tea isimli buzlu çay üreticisi de ilginç ve kurnazca bir hamleyle blockchain’in bu ününden faydalandı. Gizmodo’nun yaptığı habere göre şirket, ismini Long Blockchain olarak değiştirdi ve bu hamleden sonra, şirketin hisse senedi değerleri %200’den fazla yükseliş gösterdi. Tabii sırf isminde blockchain ifadesi yer alıyor diye birçok yatırımcının, şirketin hisselerine yatırım yapmasının ilk bakışta mantıklı bir izahı olmasa da şirketin bu isim değişikliğini yaparken bu durumu öngörmediğini söylemek de sanırım yanlış olur.

Yeni ismi Long Blockchain olan şirket ise yaptığı açıklamada artık global olarak ölçeklenebilir blockchain teknolojisi çözümleri geliştirmeye ve bunlara yatırım yapmaya odaklanacağını ifade etti. Ancak Bloomberg’in yaptığı habere göre şirket, henüz herhangi bir kripto firmasıyla iş birliği yapmış değil. Şirketin yeni alan adı olan longblockchain.com’da ise şirketin şu anki durumuyla ilgili şunlar söylenmiş:

“Şirket, halihazırda blockchain teknolojisini kapsayan belirli fırsatları değerlendirme konusunda ilk aşamalarda. […] Bununla birlikte, şirket bir faaliyet için bu kuruluşlardan herhangi biriyle anlaşma sağlamadı ve bunlarla veya başka herhangi bir kuruluş ile kesin bir anlaşmanın yapılacağı ve tamamlanacağı konusunda güvence yoktur.”

Yani kısacası bu açıklama, şirketin blockchain teknolojisiyle ilgili olarak herhangi bir iş yapacağının garantisi olmadığını belirtiyor. Bu durumda Long Blockchain şirketinin yatırımcılara bir oyun oynadığı söylenebilir. Tabii daha öncesinde şirket blockchain teknolojisi ile ilgili yatırım yapacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadığı için sadece blockchain kelimesinden yola çıkarak şirketin hisselerine yatırım yapanların da tabir-i caizse “kendinlerinin kaşındığını” söylemek sanırım mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link