Japonya’daki orta ölçekli şirketler, çalıştıracak eleman bulamadıkları için birçok işi otomatik hale getirmek amacıyla robot satın almaya başladı. Robotlar, üretimden inşaata kadar birçok farklı sektörde kullanılırken otomasyon ekipmanı satan firmalar, siparişlerin arttığını belirtiyor. Bu doğrultuda, yılın ilk çeyreğinde Japon robot üreticilerinin gelirlerinin birkaç çeyrektir ilk defa arttığı ifade ediliyor. Bununla birlikte ülkedeki genç işgücünün azalmasıyla robot endüstrisinin hızlı bir şekilde gelişmesinin, ülkenin üretkenliğini ve ekonomik büyümeyi artırabileceği de söyleniyor.

Kawasaki Ağır Sanayi şirketinin robot departmanında çalışan Yasuhiko Hashimoto, konuyla ilgili olarak “Japon şirketlerinin %90’ından fazlası küçük ve orta ölçekli, fakat bu şirketlerin çoğu robotları kullanmıyor. Biz, bu şirketleri hedeflemek için birçok uygulama ve ürün paketi üretiyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu. Kawasaki’nin sattığı ürünlerden biri, iki kollu ve 1,7 metre uzunluğunda olan bir robot. Şirket, bu robotun iyi sattığını, çünkü elektronik üreticileri, mutfak robotu üreticileri ve ilaç şirketlerinin çeşitli endüstriyel kullanımlarına adapte olabildiğini ifade ediyor.

Hitachi İnşaat Makinesi şirketi de santimetre hassasiyetinde kazı yapabilmek için “küresel konum belirleme sistemi” kullanan ve kazı süresini yaklaşık olarak yarıya indiren bilgisayar programlı kazı makineleriyle ilgili olarak çok fazla soru aldığını ifade ediyor.

Genel anlamda Japon robot üreticilerinin gelirlerinin, bu yılın ilk çeyreğinde, 2016 yılının ilk çeyreğine göre ciddi miktarda arttığı belirtiliyor. Ayrıca yakın gelecekte Çin ve Güney Kore’nin de iş gücü sıkıntısı çekebileceği ve bu nedenle Japon robot üreticilerine yurt dışından daha fazla talebin gelebileceği düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın