IDEO, Fütüristik Bir Paylaşımlı Araç Konsepti Tasarladı 0

ABD merkezli tasarım firması IDEO, birkaç senedir geleceğin otomobilleri üzerine çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar; otonom sürüş,  talep üzerine teslimat servisleri ve mobil çalışma alanları gibi deneysel vizyonlar üzerinde yoğunlaşıyor. Şirketin bu kapsamdaki yeni tasarımı ise bir paylaşımlı aracın nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Bu paylaşımlı araç tasarımı, yakın geleceğin otomobillerinin hem sürücüler hem de yolcular için nasıl daha verimli, iş birlikçi ve esnek yolculuklar sağlayabileceğini göstermek amacıyla meydana getirildi.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, insanların %76’sı kişisel araçlarında tek başlarına seyahat ediyorlar. İnsanlar tarafından araç paylaşımı tercih edildiği takdirdeyse yakıt tüketimi, trafik sıkışıklığı ve çevreye salınan karbon gazı miktarı azalır.

IDEO, bu tasarımıyla sürücülerin ve yolcuların isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan yakın geleceğin paylaşımlı aracını ortaya çıkarmayı hedefledi. Bununla birlikte bu yeni konsept; talep üzerine yolcuları alma, özelleştirilmiş ve dahili deneyim oluşturma ve bu etkileşimlerin birkaç yıl içinde nasıl görüneceğine odaklanıyor.

Bu paylaşımlı araç, araç sahibinin isteğine göre farklı şekillerde paylaşıma açılabiliyor. Araç sahibi, isterse sadece aracı paylaşıma açarak kişilerin kendi özel alanlarında seyahat etmesini sağlayabiliyor, isterse de bu araç paylaşımını bir yolculuk paylaşımı haline dönüştürerek kişilerin birbirleriyle etkileşime geçmesine izin verilebiliyor. Araçtaki koltuklar, yolcuların yüz yüze oturabileceği şekilde ayarlanabiliyor ya da sahip oldukları ses yalıtımı sayesinde  kişisel bir alana dönüştürülebiliyorlar.

Bunların yanı sıra yolcular, kendi yolculuk deneyimlerini belirlemekte özgürler. Hatta yolcular, koltuğun etrafını çevreleyen bir kabuk sayesinde ya da başka bir deyiş koltuğu -neredeyse- bir kapsül haline getirerek görsel bir mahremiyet de sağlayabiliyorlar. Ayrıca yolcular, her kapsülde bulunan ekranlar sayesinde görüntülü arama yapabiliyorlar. Aracın elektrikli motorları ve bataryaları alt kısımda bulunduğu için ön ve arka kısımlarda geniş bagaj bölümleri mevcut.

IDEO’nun paylaşım araç konsepti için 360 derece bir video da yayımlandı. Bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link