ABD merkezli tasarım firması IDEO, birkaç senedir geleceğin otomobilleri üzerine çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar; otonom sürüş,  talep üzerine teslimat servisleri ve mobil çalışma alanları gibi deneysel vizyonlar üzerinde yoğunlaşıyor. Şirketin bu kapsamdaki yeni tasarımı ise bir paylaşımlı aracın nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Bu paylaşımlı araç tasarımı, yakın geleceğin otomobillerinin hem sürücüler hem de yolcular için nasıl daha verimli, iş birlikçi ve esnek yolculuklar sağlayabileceğini göstermek amacıyla meydana getirildi.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, insanların %76’sı kişisel araçlarında tek başlarına seyahat ediyorlar. İnsanlar tarafından araç paylaşımı tercih edildiği takdirdeyse yakıt tüketimi, trafik sıkışıklığı ve çevreye salınan karbon gazı miktarı azalır.

IDEO, bu tasarımıyla sürücülerin ve yolcuların isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan yakın geleceğin paylaşımlı aracını ortaya çıkarmayı hedefledi. Bununla birlikte bu yeni konsept; talep üzerine yolcuları alma, özelleştirilmiş ve dahili deneyim oluşturma ve bu etkileşimlerin birkaç yıl içinde nasıl görüneceğine odaklanıyor.

Bu paylaşımlı araç, araç sahibinin isteğine göre farklı şekillerde paylaşıma açılabiliyor. Araç sahibi, isterse sadece aracı paylaşıma açarak kişilerin kendi özel alanlarında seyahat etmesini sağlayabiliyor, isterse de bu araç paylaşımını bir yolculuk paylaşımı haline dönüştürerek kişilerin birbirleriyle etkileşime geçmesine izin verilebiliyor. Araçtaki koltuklar, yolcuların yüz yüze oturabileceği şekilde ayarlanabiliyor ya da sahip oldukları ses yalıtımı sayesinde  kişisel bir alana dönüştürülebiliyorlar.

Bunların yanı sıra yolcular, kendi yolculuk deneyimlerini belirlemekte özgürler. Hatta yolcular, koltuğun etrafını çevreleyen bir kabuk sayesinde ya da başka bir deyiş koltuğu -neredeyse- bir kapsül haline getirerek görsel bir mahremiyet de sağlayabiliyorlar. Ayrıca yolcular, her kapsülde bulunan ekranlar sayesinde görüntülü arama yapabiliyorlar. Aracın elektrikli motorları ve bataryaları alt kısımda bulunduğu için ön ve arka kısımlarda geniş bagaj bölümleri mevcut.

IDEO’nun paylaşım araç konsepti için 360 derece bir video da yayımlandı. Bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın