IDEO, Fütüristik Bir Paylaşımlı Araç Konsepti Tasarladı 0

ABD merkezli tasarım firması IDEO, birkaç senedir geleceğin otomobilleri üzerine çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar; otonom sürüş,  talep üzerine teslimat servisleri ve mobil çalışma alanları gibi deneysel vizyonlar üzerinde yoğunlaşıyor. Şirketin bu kapsamdaki yeni tasarımı ise bir paylaşımlı aracın nasıl olabileceğini gözler önüne seriyor. Bu paylaşımlı araç tasarımı, yakın geleceğin otomobillerinin hem sürücüler hem de yolcular için nasıl daha verimli, iş birlikçi ve esnek yolculuklar sağlayabileceğini göstermek amacıyla meydana getirildi.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, insanların %76’sı kişisel araçlarında tek başlarına seyahat ediyorlar. İnsanlar tarafından araç paylaşımı tercih edildiği takdirdeyse yakıt tüketimi, trafik sıkışıklığı ve çevreye salınan karbon gazı miktarı azalır.

IDEO, bu tasarımıyla sürücülerin ve yolcuların isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayan yakın geleceğin paylaşımlı aracını ortaya çıkarmayı hedefledi. Bununla birlikte bu yeni konsept; talep üzerine yolcuları alma, özelleştirilmiş ve dahili deneyim oluşturma ve bu etkileşimlerin birkaç yıl içinde nasıl görüneceğine odaklanıyor.

Bu paylaşımlı araç, araç sahibinin isteğine göre farklı şekillerde paylaşıma açılabiliyor. Araç sahibi, isterse sadece aracı paylaşıma açarak kişilerin kendi özel alanlarında seyahat etmesini sağlayabiliyor, isterse de bu araç paylaşımını bir yolculuk paylaşımı haline dönüştürerek kişilerin birbirleriyle etkileşime geçmesine izin verilebiliyor. Araçtaki koltuklar, yolcuların yüz yüze oturabileceği şekilde ayarlanabiliyor ya da sahip oldukları ses yalıtımı sayesinde  kişisel bir alana dönüştürülebiliyorlar.

Bunların yanı sıra yolcular, kendi yolculuk deneyimlerini belirlemekte özgürler. Hatta yolcular, koltuğun etrafını çevreleyen bir kabuk sayesinde ya da başka bir deyiş koltuğu -neredeyse- bir kapsül haline getirerek görsel bir mahremiyet de sağlayabiliyorlar. Ayrıca yolcular, her kapsülde bulunan ekranlar sayesinde görüntülü arama yapabiliyorlar. Aracın elektrikli motorları ve bataryaları alt kısımda bulunduğu için ön ve arka kısımlarda geniş bagaj bölümleri mevcut.

IDEO’nun paylaşım araç konsepti için 360 derece bir video da yayımlandı. Bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Spor Salonuna Gidemeyenler İçin Tek Kişilik Egzersiz Kapsülü 0

Hayatın çok hızlı yaşandığı bir dönemdeyiz ve bu yüzden yapmak istediğimiz birçok aktiviteye zaman ayıramıyoruz. Spor, bu aktivitelerin başında geliyor. Türüne göre fiziksel anlamda zorlayıcı olabilmesinin yanı sıra, genel olarak çok vakit alan bir aktivite olmasından dolayı, birçok insan düzenli olarak spor yapamıyor. Düzenli spor yapmak isteyenler de genelde sağladığı imkanlardan dolayı spor salonlarına gitmeyi tercih ediyorlar. Ancak biraz önce saydığımız nedenlerden ötürü, spor salonlarına üye olmayanların ya da üye olsa da düzenli olarak gitmeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Çinli bir fitness şirketi de insanların spor yapmasını kolaylaştırmak için ilginç ve farklı bir konsepti insanların beğenisine sundu.

Misspao’nun Tek Kişilik Egzersiz Kapsülünün İçinden Bir Görüntü

PSFK’nın paylaştığı habere göre Misspao isimli şirket, Çin’in çeşitli bölgelerinde tek kişilik egzersiz kapsülleri kullanıma sundu. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, mobil uygulama üzerinden kapsülde kaç saat egzersiz yapmak istediklerini seçip ödemeyi gerçekleştiriyorlar. Burada bu hizmetin “kullandığın kadar öde” mantığıyla sunulduğuna da dikkat çekelim. Tabii, kapsülü kullanabilmek için mobil uygulama üzerinden istenilen zaman aralığı için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Daha sonrasında ise kullanıcılar, mobil uygulama tarafından sunulan QR kodu taratarak kapsüle erişim sağlayabiliyorlar.

Kapsülün içinde kullanıcılar için koşu bandı, taşınabilir fitness aletleri, televizyon ve hava temizleyici yer alıyor. Egzersiz için sunulan aletler kısıtlı olsa da bu konseptin henüz deneme aşamasında olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Bununla birlikte, kapsüller bir bakım ekibi tarafından düzenli olarak temizleniyor.

Misspao, bu tek kişilik egzersiz kapsüllerini şimdilik sadece Çin’de kullanıma sundu. Ancak şirket, bu konseptin insanlar tarafından ilgi görmesi halinde, bu hizmeti başka ülkelerde de kullanıma sunmayı planladığını belirtiyor.

Starbucks’larda iPhone X ve iPhone 8 İçin Kablosuz Şarj Desteği Sunulacak 0

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği lansman ile yeni akıllı telefonlarını tanıttı. iPhone‘un çıkışının 10. yılı şerefine iPhone X modelini ve iPhone 8‘i duyuran Apple, yeni telefonlarında kablosuz şarj desteği bulunduğunu da belirtti. Apple’ın iki yeni telefonu Qi standardı aracılığıyla kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

Ancak Apple markalı iki yeni telefonun Qi standardını desteklemesi Starbucks açısından bir sorun yarattı. Çünkü Starbucks şubelerinde yer alan Powermat markalı şarj cihazları, PMA standardını destekliyor. Starbucks da bu sorunu önemsiyor, zira markanın müşterilerinin önemli bir kısmının iPhone kullanıcısı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Powermat CTO’su Itay Sherman ise bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. Sherman, SlashGear’a verdiği röportajda şarj cihazlarının tüm standartları kapsayabilmesi için mümkün olduğu kadar kapsamlı olarak tasarladığını, ayrıca cihazların Powermat’in backend’ine bağlı olduğunu ve bunun da cihazların yazılım güncellemelerini uzaktan yapmaya olanak sağladığını ifade etti. Bu da Starbucks’ın şarj cihazlarının Qi standardını desteklemesi için güncellenmesi işinin, yeni bir donanım kurulumu gerektirmeden kolaylıkla halledilebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte Sherman, daha önce böyle bir güncellemeye gerek olmadığını, çünkü çoğu akıllı telefonun  hem PMA hem de Qi standardını desteklediğini belirtti. Ancak Apple’ın iPhone X ve iPhone 8 telefonlarının sadece Qi standardını desteklemesiyle birlikte, Starbucks’taki şarj cihazlarının da buna göre güncellenmesi kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca Sherman, güncellemelerin yapılma zamanının şubeden şubeye değişeceğini belirtti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link