Başta Honda olmak üzere bazı otomotiv şirketleri, yeni geliştirdikleri otomobillerde elektrik bataryaları yerine, hidrojenle çalışan yakıt pillerini kullanmayı tercih ediyorlar. Çünkü hidrojenle çalışan yakıt pilleri, elektrik bataryalarına göre daha kısa sürede şarj oluyorlar. Elektrikli araç geliştiren birçok firma, şarj sürelerini kısaltma amacıyla birtakım çalışmalar yapıyor. Honda’nın ise bu sorunu kökten çözecek bir çözümü bulunuyor.

Honda’nın dinamik şarj adı verilen yeni teknolojisi, araçların seyir halindeyken şarj edilerek şarj probleminin ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Bu teknoloji, şarj donanımının yolun üzerine yerleştirilmesi ve yol üzerinde tren rayları gibi şeritlerin meydana getirilmesine dayanıyor. Bununla birlikte aracın hareket halindeyken şarj olabilmesi için sürekli aynı şeritte yol alması gerekiyor.

Hidrojen Yakıt Piliyle Çalışan Honda Clarity

Şu anda dinamik şarj teknolojisini hayata geçirmenin önündeki en büyük engel maliyet. Ancak Honda, uygun maliyetli yeni bir sistem üzerinde çalışıyor ve bu sistem, teknolojinin önünü açabilir. Honda’nın geliştirdiği yeni sistemin saatte 155 kilometre hızla giden bir aracı 180 kilovat güçle şarj edebildiği ifade ediliyor.

Dinamik şarj teknolojisi, henüz yolun çok başında ve dolayısıyla yakın gelecekte bu teknolojinin kullanıma sunulması beklenmiyor. Bunun en büyük sebebi ise, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yüksek altyapı maliyeti. Honda’nın bu teknolojiyi gerçeğe dönüştürmek için daha uygun maliyetli bir sistem geliştirmesi de epey bir zaman alacaktır. Ancak hayata geçtiğinde ise elektrikli araçlar açısından büyük bir dönüm noktası olacağına hiç şüphe yok.

Bir Cevap Yazın