Hırsızları Uzak Tutmak İçin “Evde Biri Var” İzlenimi Yaratan Akıllı Hoparlör

Daha şimdiden piyasada çok fazla sayıda akıllı hoparlör bulunuyor ve bunların birçoğu, fonksiyonları açısından birbirine benziyor. Ancak nadir de olsa, belirli bir alana odaklanan ürünler ortaya çıkıyor. İşte geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2018‘de sergilenen Kevin bu ürünlerden biri.

Mitipi isimli, İsviçre merkezli şirket tarafından geliştirilen Kevin, evde kimse yokken hırsızların evinize girmesini engellemeye yardımcı olan bir akıllı hoparlör. PSFK’nın yaptığı habere göre Kevin, ışık ve ses kullanarak evde bir hareketlilik varmış gibi bir izlenim yaratıyor ve böylece potansiyel hırsızların boş evlere girmesinin önüne geçiyor.

Işığın darbeleri, doğal bir şekilde hareketi simüle etmek için cihazın arkasında yer alan gömülü LED’ler vasıtasıyla gönderilirken günün hangi vakti olduğuna bağlı olarak cihazdan farklı sesler çalınıyor. Örneğin, sabahın erken saatlerinde duş sesi çıkarılırken akşam saatlerinde ise yemek yapma sesi çıkarılabiliyor.

Bu sesler, evin nerede bulunduğuna bağlı olarak özelleştirilebiliyor. Örneğin, şehir merkezinde yer alan evlerde, kırsal bir bölgede bulunan evlere göre daha yüksek sesler çıkarılabiliyor. Üstelik bu akıllı hoparlörün geliştiricilerinin belirttiğine göre cihaz, haftalarca yetebilecek ses içeriğiyle birlikte geliyor. Yani bu da potansiyel bir hırsızın, bir sesin birebir aynısını tekrar duymayacağı anlamına geliyor.

Piyasada birçok ev güvenliğine odaklanan cihaz bulunmasına rağmen, bunların hiçbiri Kevin’ın yaptığı şekilde güvenlik ve eğlenceyi birleştirmiyor. Bununla birlikte Mitipi, kamera tabanlı güvenlik sistemlerinin gitgide daha popüler hale geldiğini, ancak bunların engelleyici önlemler alarak potansiyel hırsızlıkların önüne geçmeye çalışmadığını ifade ediyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Kickstarter’da, Kevin için fon toplanmaya başlanacak. Yine şirketin yaptığı açıklamaya göre cihazın satış fiyatının 200 ila 250 dolar arasında olması bekleniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?