Her Şeyi Unutup En Sevdiğiniz Diziyi Baştan İzleyebileceğinizi Söylesek?

Samsung’un geliştirdiği Unspoil Me, kullanıcılara 23 dakikalık bir hipnoz seansı sunuyor. Bu seansın vadettiği şeyse en sevdiğiniz dizileri hafızanızdan tamamen silmek. Böylelikle bu dizileri aynı keyfi alarak en baştan izleyebileceksiniz.

Unspoil Me, Samsung İsveç tarafından geliştirilmiş bir projenin; 23 dakika uzunluğundaki hipnoz seansının ismi. Projenin geliştirilmesinde Ulf Sandström and Fredrik Praesto isimli iki hipnoz uzmanıyla birlikte çalışılmış. Sevdiğiniz dizileri tamamen unutup en baştan seyretmek istiyorsanız, ya da henüz izlemediğiniz bir diziyle ilgili fazlaca spoiler’a maruz kaldınız da izleyesiniz gittiyse bu proje size hitap ediyor.

Hipnoz seansına başlamadan önce katılımcının, 18 yaşının üzerinde ve akıl sağlığının yerinde olduğunu onaylaması gerekiyor. Bu aşamayı geçtikten sonra Fredrik Praesto’nun teskin edici sesi duyulmaya başlıyor, bu ses unutmak istediğiniz diziye odaklanmanızı söylüyor. Ve nihayet 23 dakika sürecek hipnoterapi seansı başlıyor.

Konuşmacı “daha derin” bir noktaya ulaşmanız için 300’den geriye saymanızı istiyor. Ardından, bir süre doğa manzaraları arasında dolandıktan sonra doğrusal bir zaman kavramından bahsederek, bu doğru üzerinde ileri geri atlamalar yapabilmenin mümkün olduğuna sizi ikna etmeye çabalıyor. Nihayetinde dinleyiciden unutmak istediği diziyi izlemeye başladığı mekanı hayal etmesini söylüyor, ve son olarak yapılması gereken şey; zamanda o noktadan da bir adım daha geriye sıçramak.

Samsung’a göre bu seans, odaklandığınız diziyi zihninizden siliyor. En etkili sonucu elde edebilmek için, seansın ardından bir gecelik güzel bir uyku çekmeniz önerilmiş, sonrasında favori dizinizi tekrar izlemeye başlayabilirsiniz.

Bunun yalnızca bir defalığına işe yarayan bir seans olmadığı da belirtilmiş; sevdiğiniz diziler için tekrar tekrar uygulayabiliyorsunuz. Yani teorik olarak, hayatınızın geri kalanını yalnızca Game of Thrones izleyerek geçirebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

MP3 Artık “Retro” Mu Olacak?

2017 yılında yaşanan değişimler ve gelişmelerle ilgili birçok içerik okuduk. Aynı yıl içinde bir dönem hayatımızda önemli yere sahip olan Mp3 formatının sona erdiğine de şahit olduk!

İnternetin hayatımıza girdiği 1990’lı yıllara gelmeden önce pikaplardan müzikler dinleniyordu. Pikapa sahip müzikseverlerde genellikle hatrı sayılır bir müzik arşivi olurdu. Ardından kasetlerle yeni bir “çağa” girildi. Kasetlerin boyutlarının küçük olması ve kopyalanabilmesi özelliği ile müzik paylaşımı önemli oranda arttı. Müzik dükkanlarında orjinal kasetlerin yanında isteğe göre doldurulan kasetler hazırlanırdı. Şahsen bazı arkadaşlarımdan bu tip taleplerim olmuştu. Onlardan biri zamanın ruhuna uygun olarak kasetlerin kağıtlarına daktilo ile şarkıların adını yazardı.

İnternet, bilgi çağının başlamasına sebep olurken, aynı zamanda etkileşim ve paylaşım yoğunluğunu hayatımıza getirdi. Müzik endüstrisi de bundan payını fazlasıyla aldı. Mp3 formatı, ses dosyalarının ve şarkıların hazırlanması, depolanması, paylaşılmasına olanak sağlayan önemli bir teknolojik yenilikti. Mp3 formatı ile birlikte şarkıların kayıt kalitesi yükseldi, paylaşımları arttı. Başta Napster olmak üzere, şarkıların ve albümlerin online olarak paylaşıldığı, arşivlerin CD ve harici disklere kaydedilerek depolandığı bir çağı hep birlikte yaşadık. CD çantalarınızı halen sakladığınıza eminim.

Akıllı teknolojilerin ve Endüstri 4.0’ın sıklıkla tartışıldığı günümüzde Mp3 formatı da yerini AAC (advanced audio coding) formatına bırakıyor. Mp3 formatının patentine sahip olan Alman menşeli Fraunhofer Enstitüsü, Mp3 lisansını yenilemeyeceklerini ve formatın tarihe karışacağını açıkladı. Kısacası yeni çıkan albümlerin Mp3 formatına ulaşılması mümkün olmayacak. Gelişme, şu ana kadar Mp3 formatı ile kaydedilen şarkıların dinlenmesinde herhangi bir kısıtlama getirmiyor.

İstediğimiz şeylere olabildiği kadar hızlı ulaşmak istediğimiz günümüzde, bilgisayarı açıp, şarkıyı indirip, akıllı telefonumuza atacak kadar vaktimiz ve sabrımız artık yok. Başta Spotify olmak üzere, web tabanlı uygulamaları daha çok kullanıyoruz. Bu gelişmelerin ışığında Mp3 formatı da tarihteki yerini almış oldu.

Kim bilir, belki ileride “retro” ruhuna uygun, sadece Mp3 formatlı müzik dinlenebilen “hipster” dükkanlar açılır.

Kaynaklar: https://www.npr.org/sections/therecord/2017/05/11/527829909/the-mp3-is-officially-dead-according-to-its-creators https://www.theregister.co.uk/2017/05/16/mp3_dies_nobody_noticed/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple, Muhammad Ali’nin Meşhur Konuşmasını iPhone X Reklamında Kullandı

iPhone ile Çekildi” isimli reklam kampanyalarına devam eden Apple, bu kapsamda son olarak “iPhone X ile Selfie’ler” isimli bir reklam kampanyası yaptı. ABD’li teknoloji devi, yeni reklam kampanyasında efsanevi boksör Muhammad Ali’den ilham aldı.

Apple, iPhone X odaklı yeni reklam filmini Muhammad Ali’nin 1963 yılında çıkarttığı komedi albümünde yer alan “I Am the Greatest” (Ben, En Mükemmelim) isimli konuşmasının üzerine kurdu. Reklam filminde, arkadan Muhammad Ali’nin kendini övdüğü meşhur konuşması akarken ekranda da birtakım kişilerin selfie’leri görülüyor.

Reklam filmindeki aniden göz kırpan fotoğraf vb. hareketli fotoğraflar da iPhone X‘te yer alan modern kamera teknolojisinin derin yönlerini yansıtıyor. Bununla birlikte reklamda gösterilen portre aydınlatmalı selfie’ler, iPhone X’in TrueDepth teknolojisini barındıran ön kamerasıyla çekilmiş olsa da, reklamın sonunda “Ek yazılım kullanılmıştır.” şeklinde bir cümlenin yer aldığını da belirtelim.

Bugüne kadar selfie çekmenin aslında insanın benliğiyle alakalı olduğuna, hatta sürekli olarak selfie çekmenin psikolojik bir soruna işaret edebileceğine dair birçok tartışma başlatıldı. Aslında Apple da bu reklamda Muhammad Ali’nin bu meşhur konuşmasını kullanarak selfie çekmenin, ego ile alakalı olduğuna dikkat çekiyor.

Efsane boksör Muhammad Ali, meşhur “I Am the Greatest” konuşmasının bir bölümünde şunları söylüyor:

“Benim tek hatam, ne kadar mükemmel olduğumu farketmemem. Çünkü ben mükemmelim! Ben en mükemmelim!”

Apple’ın iPhone X için hazırladığı yeni reklam filmi, ilk olarak geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen NFC (National Football Conference) şampiyonluk maçları sırasında yayımlandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link