Google, Yahoo, Bing savaşı son hızıyla sürerken, yeni kullanıma açılan bir arama motoru bambaşka bir kulvarda bilişim sektörünü şaşırttı. Halihazırda filtreleme programlarının prosedüründen farklı bir sistemle çalışmayan Halalgoogling adlı arama motoru oldukça ilginç. Dini kurallara uygun olarak hazırlandığı bilinen Halalgoogling, aramalar arasındaki pornografik, erotik, alkol ve diğer haram sayılan içerikleri kullanıcıya sunmuyor. Bu içerikler girildiğinde ise ‘Sonuç bulunamadı ya da Haram içeren arama yaptınız’ uyarısını kullanıcılara iletiliyor. Başarısını bilememekle birlikte, verilen bu ilginç uyarı hakkında daha yaratıcı geliştirmeler üretilebileceğini düşünmüyor değilim…

1111

Sistem Google veya diğer arama motorlarından sonuçları alıyor, kendi filtresinden geçiriyor ve kullanıcıya sunuyor. Fakat ilginçtir ki tahmin edildiğinden öte dört arama motorundan çıkan sonuçları birleştirdiğinden kullanıcıya fazlaca ayrıntılı sonuçlar sunabiliyor. Tabi elbette kriterler çerçevesinde arama yapıyorsanız.

18068-halalharaam-1373364251-475-640x480

Ramazan ayı için kullanıcılara destek olmayı hedefleyerek ortaya çıktığı savunulan arama moturunun internet kullanıcıları tarafından destek görüp görmeyeceği tartışılır. Fakat kendi adıma belirtmem gerekirse, detaylı filtreleme programlarının kullanımının bu kadar kolay ve yaygın olduğu bir platformda ne amaçla ve ne sonuç için ortaya çıkarıldığını hakkında yorum yapmayacağım bu arama motorunun başarısı için, bir Google ile yarıştırır cümleler kurmak biraz ilginç.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın