Günde Ortalama 7 Saatimiz Bilgisayar Başında Geçiyor

Türkiye’deki yetişkin nüfusun yüzde 95’i cep telefonu, yüzde 75’i akıllı telefon kullanırken, dizüstü veya masaüstü bilgisayar kullanım oranı yüzde 51 oldu. Tablet kullanım oranı yüzde 17 olan Türkiye’de, bilgisayar başında geçirilen ortalama vakit günde 7 saat olarak belirlendi.

Medya takibi kurumu Ajans Press, 2017 yılı internet kullanım istatistiklerini ve medya yansımalarını inceledi. Ajans Pressin Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’de internet kullanıcı sayısı, Ocak 2016’dan itibaren 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 6 milyon kişi arttı. Böylelikle internet kullanıcı sayısı 354 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı ise 482 milyon kişiye ulaştı.

İnternetin en yaygın kullanıldığı kıta, yüzde 88 ile Kuzey Amerika olurken, internet kullanımının en az olduğu kıtalar yüzde 33 ile dünyanın en kalabalık bölgesi Güney Asya ve yüzde 29 ile Afrika olarak kayıtlara geçti. Ülkeler baz alındığında, internetin en yaygın kullanımı yüzde 100 ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde görülürken, onu, yüzde 93 ile Japonya ikinci, yüzde 92 ile Birleşik Krallık üçüncü sıradan takip etti. Türkiye’deki internet kullanımı oranı ise, yüzde 60 ile ortalamanın üzerinde yer aldı.

Gelişmişlik düzeyiyle internet kullanımı doğru orantılı

ITS Medya ve Ajans Press’in medyada gerçekleştirdiği incelemeye göre, internetle alakalı 200 binin üzerinde haber çıkışı belirlenirken, internet kullanımı ve dijitalleşmeyle alakalı 6 bin 154 haber çıkışı saptandı.Ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle doğru orantılı olan internet ve sosyal medya kullanımı Afrika kıtası gibi gelişmemiş bölgelerde çok düşükken, Asya kıtasında yüzde 46, Avrupa kıtasında yüzde 76 oranla kullanıldı. Uzman yorumlarına göre de, Türkiye’deki yüzde 60 olan internet ve sosyal medya kullanım oranı artarak gelişmiş ülke düzeyine ulaşacak.

3 saatini sosyal medya platformlarında harcandığı saptanan Türkiye’de. sosyal medyaya mobilden bağlanan kişi sayısı ise 42 milyona denk geldi. Dijital gelişim istatistikleri incelendiğinde, internet ve sosyal medya kullanım düzeyi her geçen yıl artan ülkemizde, bu kullanım düzeyiyle beraber önümüzdeki yıllarda Asya ve Avrupa ülkelerine ulaşacağımız öngörülüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Türkiye’nin İnternet Kullanım Alışkanlıkları Açıklandı

TÜİK’in bugün yayımladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması’na göre, bilgisayar ve internet kullanımı 2018 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 oldu. Bu oranlar 2017 yılında sırasıyla yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 idi.

Bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki erkeklerde yüzde 68,6 ve yüzde 80,4 iken, kadınlarda  yüzde 50,6 ve yüzde 65,5 oldu.

Rapora göre, 2018 yılı Nisan ayında hanelerin yüzde 83,8’i evden internete erişim imkânına sahip oldu. Bu oran 2017 yılının aynı ayında yüzde 80,7 idi.

Genişbant ile İnternete erişim sağlayan hanelerin oranı 2018 yılı Nisan ayında yüzde 82,5 oldu. Buna göre hanelerin yüzde 44,5’i sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu İnternet, fiber vb.) ile internete erişim sağlarken, yüzde 79,4’ü mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağladı. Genişbant İnternet erişim imkânına sahip hanelerin oranı önceki yıl yüzde 78,3’tü.

E-devlet kullanımı yüzde 46 oldu

Kişisel amaçla kamu kurum/kuruluşları ile iletişime geçmek veya kamu hizmetlerinden yararlanmak için 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde interneti kullanan bireylerin   16-74 yaş grubu bireyler içerisindeki oranı yüzde 45,6 oldu. Bu oran önceki yılın aynı döneminde (2016 Nisan-2017 Mart) yüzde 42,4’tü. Kullanım amaçları arasında kamu kuruluşlarına ait internet sitelerinden bilgi edinme yüzde 41,7 ile ilk sırayı aldı.

Nüfusun yüzde 30’u internetten alışveriş yapıyor

İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren ya da satın alan 16-74 yaş grubundaki bireylerin oranı, 2017 yılı Nisan ayı ile 2018 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde yüzde 29,3 oldu. Önceki yılın aynı döneminde (2016 Nisan- 2017 Mart), bu oran yüzde 24,9 olarak gözlendi.

Cinsiyete göre internet üzerinden alışveriş yapma oranı erkeklerde yüzde 33,6 olarak gerçekleşirken kadınlarda yüzde 25 oldu. Bu oranlar bir önceki yılın aynı döneminde sırası ile yüzde 29 ve yüzde 20,9 idi.

İnternetten en çok giyim ve spor malzemesi satın aldık

İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin yüzde 65,2’si giyim ve spor malzemesi satın aldı. Bunu yüzde 31,9 ile seyahat bileti, araç kiralama vb. yüzde 26,8 ile ev eşyası (mobilya, oyuncak, beyaz eşya, vb; tüketici elektroniği hariç), yüzde 22,1 ile gıda maddeleri veya günlük gereksinimler ve yüzde 20,6 ile kitap, dergi, gazete (e-kitap dâhil)  takip etti.

Giyim ve spor malzemeleri hem erkekler hem de kadınlar tarafından sırasıyla yüzde 55,9 ve yüzde 77,3 ile internet üzerinden en çok satın alınan ürün grubu oldu. Cinsiyete göre en az satın alınan ürün grubu ise erkeklerde yüzde 4,6 ile ilaç olurken, kadınlarda yüzde 2,8 ile oyun yazılımı, diğer bilgisayar yazılımı ve yazılım güncellemeleri oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Herkes Tatildeyken İşte Olmak ile Baş Etmenin 5 Yöntemi

Malumunuz yaz aylarındayız, hem de yazın en sıcak dönemindeyiz dolayısıyla pek çok kişi tatil beldelerinde yazın keyfini çıkarıyor. E ofis çalışanlarının bütün yaz tatil yapma gibi bir lüksleri olmuyor ve bu durum biraz kıskançlık ile birlikte çalışma motivasyonun düşmesine sebep olabiliyor. Biz de tatilde olmamak motivasyonunuzu düşürmesin diye neler yapabilirsiniz biraz abartılı biraz şakalı biraz da eğlenceli derledik. Keyifli okumalar…

1- Gerekmedikçe Sosyal Medya Kullanmayın

Bu yaz henüz tatile çıkamadıysanız kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisi boş zamanlarınızı Instagram’da geçirmek olabilir. Çünkü nasıl oluyor bilemiyoruz ama Instagram hesabı olan herkes tatilde. Olmayanlar da perşembe günleri için eski tatil fotoğraflarını kurcalayıp mutlaka paylaşıyorlar ve tatile gidemeyenlerin ağlayası geliyor…

Tatilsiz bir yaz geçirmek veya yazın çalışmak hep zordu ancak eskiden tatilde olan kişilerin hayatlarını bu kadar yakından takip edemiyorduk. Oturduğumuz yerde de iş arkadaşımızın tatilde ne kadar eğlendiğini düşünecek halimiz yoktu… Şimdi ise sosyal medya sağ olsun özellikle Instagram ve Facebook’ta görselli videolu tüm tatildekilerin her anını görme fırsatımız oluyor. Tabii ki başkalarının mutluluğunu paylaşmak, onlar adına sevinmek güzel bir şey ancak kendinize eziyet etmeye de gerek yok. Haydi diyelim Instagram ana sayfada gezindiniz, bari bu aylarda keşfet bölümüne girmeyin, üzülürsünüz…

2- Hafta Sonlarınızı Dolu Dolu Değerlendirin

Olabilir, bir-iki hafta izin alamamış olabilirsiniz. Ama yine de doğru bir program ile dolu dolu değerlendirebileceğiniz 2 koca gününüz var. Belki 1 ya da 2 gün iş yerinizden izin alıp hafta sonuyla birleştirerek mini bir tatil de programlayabilirsiniz. Alamazsanız da sorun yok 2 gün bulunduğunuz şehre yakın dinlenmelik yerlere gitmek için gayet yeterli. “Ama bilmem kim Çeşme’de” “Komşum Bodrum’a gitmiş” gibi sızlanmalara gerek yok siz de herkesin gitmediği ülkenin saklı güzelliklerini keşfedebilir veya doğa ile iç içe biraz vakit geçirebilirsiniz.

Eğer İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz güzel ve farklı etkinlikleri sizlerle daha önce paylaşmıştık. Ama Türkiye’nin neresinde olursanız olun yakınlarda henüz bozulmamış bir güzellik bulmanız mümkün (En azından şimdilik).

3- İş Yerinizi Eğlenceli Bir Hale Dönüştürün

İş yeri ne olursa olsun iş yeridir ancak yazın katı kurallar biraz esnetilebilir. İş çıkışlarında iş arkadaşlarınızla ofiste veya dışarıda eğlenerek işe gelip gitmeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Patronunuzla bu konuyu konuşursanız belki bu konuda bir şeyler yapmaya gönüllü bile olabilir.

Parti dışında iş yerinde vaktin eğlenceli geçmesi için iş motivasyonunuzu yükseltecek küçük hedefler koyabilirsiniz. Örneğin; belirli bir saat hedefi koyup, o saate kadar işlerinizi bitirirseniz kendinize dondurma yeme molası verebilir hatta bu durumu arkadaşlarınızla takım halinde bir oyuna bile çevirebilirsiniz. Vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile… Bir bakmışsınız kış gelmiş!

4- Yaz Akşamlarının Keyfini Çıkarın

Yazın hava geç kararır, günler uzundur. Üstelik geceleri hava sabaha göre daha katlanılabilir bir sıcaklıkta olur. Dolayısıyla eve kapanıp Instagram Stories’lere bakarak ağlamak  yerine iş çıkışlarında arkadaşlarınızla vakit geçirebilir veya yalnız başınıza şehrin daha sakin kısımlarında dolanabilirsiniz. Tek başınıza bir kafeye gidip kitap okumak, sinemaya gitmek gibi etkinlikler daha çok kış manzarasına yakışsa da yazın yapılmaz diye bir şey yok. Açık bulduğunuz her alanda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Herkesin tatilde olmasının iyi yanlarından birisi de şehirlerdeki insan sayısının azalmasıdır…

5- Ertelediklerinizi Yapın

Ertelediğiniz bazı şeylere sonunda başlamış olmak motivasyonunuz olabilir. Bir türlü izlemeye vakit bulamadığınız film listenizdeki filmleri izlemek, uzun zamandır okumak istediğiniz kitapları okumak, iş çıkışlarında ve hafta sonları gidebileceğiniz ve bir süredir incelediğiniz kurslara başlamak, açık hava konserleri, açık hava sineması veya tiyatrolarına katılmak gibi yapabileceğiniz bir sürü motive edici aktivite bulabilirsiniz.

Bütün bunları yaptıktan sonra tatilden dönen arkadaşlarınız gezip gördükleri yerleri anlatırken siz de tatile gitmiş kadar ruhunuzu doyurduğunuzdan bahsedebilirsiniz…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link