Görme Engelli Kişilerin Bir Nevi Gözleri Olan Mobil Uygulama

Geçtiğimiz günlerde sizlere her marketi otonom bir hale getirebilen yapay zeka tabanlı kamera teknolojisinden söz etmiştik. İşte bu alışveriş teknolojisi geliştiren Aipoly isimli teknoloji şirketinin, daha önce geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi tadında bir mobil uygulama bulunuyor ve bu yazımızda size bu uygulamadan söz edeceğiz.

Aipoly’nin geliştirdiği Aipoly Vision isimli bu mobil uygulama, görme engelli insanlara yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş. Yapay zeka tabanlı olan uygulama, akıllı telefonun kamerasını kullanarak gördüğü nesneleri tanımlıyor ve bu nesnelerin ne olduğunu yüksek sesle söylüyor. Bir nevi görme engelli insanların gözleri olan bu mobil uygulama, gerçek zamanlı olarak binlerce nesneyi teşhis edebiliyor.

Bunların yanı sıra uygulama renkleri de ayırt edip sesli olarak belirtebiliyor ve bu sayede renk körü olan kişilere de yardımcı olabiliyor. Belirtilene göre uygulama, 1400 farklı rengi ayırt edebiliyor. 1000’in üzerinde yemek ve gıda ürünü de uygulama tarafından tanımlanabiliyor. Ayrıca uygulamada 20’den fazla dil seçeneği bulunuyor. Bununla birlikte uygulamayı kullanmak için herhangi bir internet bağlantısı gerekmiyor.

Aipoly Vision uygulamasının ücretsiz versiyonu, 1000 nesneyi tanımlayabiliyor. Uygulamanın bütün özelliklerinden faydalanmak ve tanımlanabilen nesne sayısını artırmak için bir abonelik ücreti ödemek gerekiyor. Uygulamaya abone olunduğu takdirde, 2000’den fazla hayvan ve bitki türü de tanımlanabiliyor.

Aipoly Vision uygulamasının hem iOS hem de Android sürümü bulunuyor. Aipoly Vision’ın App Store sayfasına buraya tıklayarak, Google Play sayfasına ise buraya tıklayarak ulaşabilir ve uygulamayı indirerek nasıl çalıştığına göz atabilirsiniz.

Bu arada bu başarılı mobil uygulamanın geliştiricisi olan Aipoly, bir süredir bu uygulamayı barındıran özel gözlükleri test ediyor. Bu sayede görme engelli kişiler, akıllı telefonlarını sürekli olarak ellerinde tutmak zorunda kalmadan, kolay bir şekilde etraflarındaki nesnelerin ne olduklarını anlayabilecekler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?