Google’ın sahibi olduğu sürücüsüz araç girişimi Waymo, dün itibarıyla ABD’nin Arizona eyaletinin Phoenix şehrinde sürücüsüz araçlarla yolculuk hizmeti sunmaya başladı. Hem de ücretsiz olarak… Sürücüsüz araç hizmetini ilk kez halka açan Waymo, bunun bir erken aşama programı olduğunu belirtiyor.

Waymo’nun bu ücretsiz hizmetini deneyimlemek isteyen Phoenix şehri sakinleri, şirketin internet sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorlar. Daha sonra Waymo, başvuranlar arasından yapmak istedikleri yolculuk türüne ve bu hizmeti başlıca ulaşım yöntemi olarak kullanma istekliliklerine bağlı olarak seçim yapıyor.

Bu yolculuklarda bir Waymo test sürücüsü sürekli direksiyon başında bulunacak. Ancak şirketin yaptığı açıklamaya göre; bu sürüşler, mümkün olduğu kadar insan müdahalesi olmadan gerçekleşecek. Ayrıca şirket, hizmet verilen bölgenin büyüklüğünün San Francisco’nun iki katı kadar olduğunu belirtiyor.

Bu hizmeti yüzlerce yolcuya sunmayı planlayan Waymo, bunu gerçekleştirebilmek adına otomobil üreticisi partneri Fiat Chrysler’dan 500 adet Chrysler Pacifica sipariş etti. Şirketin halihazırda Phoenix ve Mountain View yollarında bulunan 100 adet aracı bulunuyor.

Waymo CEO’su John Krafcik, şirketin bu yeni hizmetiyle ilgili olarak dün yayımlanan Medium yazısında teknolojilerini mümkün olduğu kadar çok insanın deneyimlemesini istediklerini ve sürücüsüz araçlarını çok yakında daha fazla topluluğa ulaştıracaklarını ifade etti.

Bir Cevap Yazın