Geçtiğimiz günlerde Google tarafından Motorola için gerçekleştirilen logo değişikliğinin ardından beklenen atak gerçekleşti. Uzun süredir beklenen ve X koduyla anılmaya başlayan telefonun görüntüleri piyasaya sürüldü.

2013062900493757246

2011 yılında Google tarafından satın alınmasının ardından, tüm gözleri üzerine çekmeyi başaran Motorola’da şu ana kadar herhangi bir hareketlenme görülmemiş, bu da Google taraftarlarını bir hayli hayal kırıklığına uğratmaya yetmişti. Zira Android ile başarıyı bu kadar ele alabilmişken, paralel bir sektörde aynı başarıyı yakalayamamak oldukça şaşırtıcı bir etken oluşturdu. Fakat bu gecikmenin en büyük sebeplerinden birinde şüphesiz ki Motorola’nın alım sözleşmesi etkiliydi. Çünkü, “ Google bir anlamda, 2 yıl süreyle Motorola üzerinde söz üstünlüğünü tam anlamıyla sağlayamayacak ” şartıyla bir alım gerçekleştirmişti. Bu da belki olası ataklar için Google’ın önünü bir hayli kesti. Etkenin bu olup olmadığını ise elbette sürecin bitmesiyle birlikte ilerleyen dönemlerde çok daha net göreceğiz.

Fakat bu beklenti içerisinde, bu iki şirketin birbirinden oldukça zıt karakterli yapılaşmaları da göz ardı edilmemelidir. Zira Google oldukça yenilikçi ve zirve odaklı bir şirket. Motorola’nın çalışmaları ise bu düşünce yapısından bir hayli uzak. Bu sebebin etkenliğiyle de birlikte Google şu ana kadar istediği başarıyı Motorola üzerinde elde edemedi. Bu da elbette Google adına yüksek oranlı bir hayal kırıklığı yaşattı.

Motorola’nın yeni telefonunun piyasaya sürülmesinin ardından, sanıyorum ki düşündüren olasılıkların birçoğu biraz daha netlik kazanmış hale gelecek. Bakalım Android devi, bu gücünü telefonda da aynı etkiyle kullanmayı başarabilecek mi?

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın