Google Glass Son Kullanıcıyla Buluşuyor 0

Yukarıdaki videoda gösterilenler hala daha inanılması güç geliyor değil mi ? Bir bilim kurgu filmi kalitesinde sahneler, gerçek olamayacak kadar uzak geliyor hala. Videonun sonunda çıkan Google yazısı ve videonun yayınlandığı Youtube kanalı ise işleri biraz değiştiriyor gibi ancak hala daha Google’ın her 1 Nisan’da yaptığı bu tarz videolar geliyor akla.

gg

Google Glass’ın tanıtım videosu çıkalı tam bir yıl oldu. Üzerinde çok yazıldı çok konuşuldu. Her anlamda devrim niteliği taşıyan bu cihazın test aşamalarında başarılı olup son kullanıcıya ulaşıp ulaşmayacağı, bunun bir prototip olup olmadığı ise bugüne kadar hep tartışmalıydı. Ancak bugün Google, Google Glass’ı ilk duyurduklarından bu yana kendilerinin yanında yer alan, projeye destek olan ve tanıtıma katılan 2000 kişiye ” Biliyoruz Glass’ı almak için uzun bir süredir sabırla bekliyorsun. Tüm Google Glass’ların hazır olmasını bekleme diye, seninde içinde bulunduğun yalnızca kısıtlı sayıda kişiye teslimatları yapmaya başlıyoruz. ” içerikli bir mail göndererek, Glass’ların teslimatının kısa bir süre sonra başlayacağının müjdesini vermiş. Google Glass’ların üretiminin Silikon Vadisi’nde başladığı haberleri hali hazırda sektörde konuşulurken, teslimat sürecinin çok da uzun olmayacağı öngörülüyor.

Sergey Brin, co-founder of Google appear

Google Glass’ın teslimatıyla ilgili haberler çıkmaya başlamışken, bir diğer yandan sahip olduğu teknik detaylar da bir bir su üstüne çıkıyor. Google’ın yayınladığı rapora göre Glass, 640×360 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Bu detayı bir örnekle açıklayan Google, 25 inçlik yüksek çözünürlüğe sahip bir ekrana yaklaşık 2.5 metre (8 feet) uzaklıktan bakmakla aynı çözünürlükte olduğunu söylüyor. Ekranın yanında yer alan kameranın ise 5 megapixel olduğunu ve 720p video çekebildiğini söyleyen Google, Glass’ın 16 GB depolama alanıyla geleceğini, bunun 12 GB’nın kullanılabilir olduğunu ve bulut servisleriyle senkronize bir şekilde çalışacağını söylemiş.

Google’ın Glass projesi her ne kadar devrim niteliği taşıyan bir yapıya sahip olsa da, büyük riskler içerdiği şüphesiz. Yayınladığı tanıtım videolarıyla beklentileri giderek yükselten Google, ürünü piyasaya sürdükten sonra beklediği ilgiyi görmeyebilir. Kullanıcıların 1500 dolar verdikten sonra beklediklerini alamaması ise Google’ın ciddi prestij kaybına neden olabilir. Tüm bu komplo teorilerinin ardına bakalım Google, Glass’la beklediği ilgiyi görebilecek mi ?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link