Yukarıdaki videoda gösterilenler hala daha inanılması güç geliyor değil mi ? Bir bilim kurgu filmi kalitesinde sahneler, gerçek olamayacak kadar uzak geliyor hala. Videonun sonunda çıkan Google yazısı ve videonun yayınlandığı Youtube kanalı ise işleri biraz değiştiriyor gibi ancak hala daha Google’ın her 1 Nisan’da yaptığı bu tarz videolar geliyor akla.

gg

Google Glass’ın tanıtım videosu çıkalı tam bir yıl oldu. Üzerinde çok yazıldı çok konuşuldu. Her anlamda devrim niteliği taşıyan bu cihazın test aşamalarında başarılı olup son kullanıcıya ulaşıp ulaşmayacağı, bunun bir prototip olup olmadığı ise bugüne kadar hep tartışmalıydı. Ancak bugün Google, Google Glass’ı ilk duyurduklarından bu yana kendilerinin yanında yer alan, projeye destek olan ve tanıtıma katılan 2000 kişiye ” Biliyoruz Glass’ı almak için uzun bir süredir sabırla bekliyorsun. Tüm Google Glass’ların hazır olmasını bekleme diye, seninde içinde bulunduğun yalnızca kısıtlı sayıda kişiye teslimatları yapmaya başlıyoruz. ” içerikli bir mail göndererek, Glass’ların teslimatının kısa bir süre sonra başlayacağının müjdesini vermiş. Google Glass’ların üretiminin Silikon Vadisi’nde başladığı haberleri hali hazırda sektörde konuşulurken, teslimat sürecinin çok da uzun olmayacağı öngörülüyor.

Sergey Brin, co-founder of Google appear

Google Glass’ın teslimatıyla ilgili haberler çıkmaya başlamışken, bir diğer yandan sahip olduğu teknik detaylar da bir bir su üstüne çıkıyor. Google’ın yayınladığı rapora göre Glass, 640×360 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Bu detayı bir örnekle açıklayan Google, 25 inçlik yüksek çözünürlüğe sahip bir ekrana yaklaşık 2.5 metre (8 feet) uzaklıktan bakmakla aynı çözünürlükte olduğunu söylüyor. Ekranın yanında yer alan kameranın ise 5 megapixel olduğunu ve 720p video çekebildiğini söyleyen Google, Glass’ın 16 GB depolama alanıyla geleceğini, bunun 12 GB’nın kullanılabilir olduğunu ve bulut servisleriyle senkronize bir şekilde çalışacağını söylemiş.

Google’ın Glass projesi her ne kadar devrim niteliği taşıyan bir yapıya sahip olsa da, büyük riskler içerdiği şüphesiz. Yayınladığı tanıtım videolarıyla beklentileri giderek yükselten Google, ürünü piyasaya sürdükten sonra beklediği ilgiyi görmeyebilir. Kullanıcıların 1500 dolar verdikten sonra beklediklerini alamaması ise Google’ın ciddi prestij kaybına neden olabilir. Tüm bu komplo teorilerinin ardına bakalım Google, Glass’la beklediği ilgiyi görebilecek mi ?

Bir Cevap Yazın