Gen Düzenleme Teknolojisi CRISPR Dünyayı Değiştirebilir

CRISPR Nedir?

CRISPR teknolojisi günümüzdeki pek çok soruna çözüm bulabilecek güce sahip. DNA devriminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. Öncelikle kısaca CRISPR’ın ne olduğundan bahsedelim. CRISPR; genetikçilerin ve tıp araştırmacılarının, genomun çeşitli kısımlarına ekleme, çıkarma ya da DNA dizilimininde değişim yapmalarına olanak tanıyan özgün bir teknolojidir. CRISPR, benzer genetik çalışmalara göre daha ucuza mal edilebiliyor, kullanımı daha kolay üstelik daha etkili.

  Bugüne Kadar CRIRP ile Neler yapıldı?

  • 2017 yılının başında kronik ağrılara yol açan doku hasarını önlemek için sorumlu genler üzerinde yine CRISPR teknolojisi kullanıldı.
  • Bilim insanları CRISPR kullanarak fareler üzerinde kanserli hücrelerin komuta merkezini direkt olarak hedef almayı ve etkisiz hale getirmeyi başardıklarını duyurdu.
  • Haziran ayında Parkinson hastalığına yol açan beyin hücrelerinde *–bulunan alpha-synuclein proteininin görüntülenmesi ve izlenmesi için yine CRISPR kullanıldı
  • 2017 yılının Ağustos ayında bir grup bilim insanı, insanlarda ani kalp kası sertleşmelerine yol açıp ölüme sebep olan MYBPC3 adlı genin taşıdığı genetik mutasyonu embriyo hücreleri üzerinde etkisiz hale getirdiklerini duyurdu.

Peki Bu Teknoloji ile Başka Neler Yapılabilir?

Genetik bozuklukların tedavisi

2017 yılı içerisinde Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki bilim insanları CRISPR’yi, bazı insan embriyolarında yaşayan kusurlu genlerden birini silmek için kullandılar ve sonuç oldukça olumlu oldu. Bununla birlikte bu tedavi methodunun henüz kullanıma geçirilmesi düşünülmüyor. Nitekim insan embriyosundaki sağlıklı genlerin değiştirilmesinin ne gibi kötü sonuçlar doğuracağı şu an için bilinmiyor. Bu yüzden konuyla ilgili araştırmalar devam edecek.

CRISPR hastalığa sebep olan mikropları yok edebilir

HIV (AIDS) virüsüne karşı son 20-30 yılda çok büyük gelişmeler kaydedildi. Eskiden kesinlikle öldürücü bir etkiye sahip olan HIV’ye karşı, artık yaşamı devam ettirebilecek kadar tedavi sağlandı. Buna karşın HIV halen büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Çin’deki bilim insanları, Temmuz 2018’de başlayacakları CRISPR kaynaklı çalışmalarla HIV virüsünün bu yöntemle yok edilmesine uğraşacaklar.

Nesli tükenmiş türler diriltebilir

2017 yılında Harvard Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan George Chruch, ekibinin mamut-fil karışımı bir embriyo geliştirmekten sadece 2 yıl uzakta olduğunu belirtti. Bu gelişme gerçekleşirse, daha önce nesilleri tükenmiş ama fosillerine halen erişilebilen türler tekrardan oluşturulabilir. Bu devrim olmasının yanı sıra, çağ kapatıp açacak kadar efsanevi bir buluş olacaktır.

Yeni ve sağlıklı yiyecekler

CRISPR’nin tarım alanında da büyük değişikliklere yol açacağı konuşuluyor. CRIPSR kullanılarak, New York’taki Cold Spring Harbor Laboratuvarı tarafından, yetişen domateslerin boyutunu, dallanma mimarisini ve daha fazla hasat alınabilmesi için bitkinin şeklini belirleyen genleri düzenlemek için bir yöntem geliştirdiği açıklandı. Gelecekte bu sayede mevsim farklılıkları olmaksızın, sevdiğimiz her sebze ve meyveyi hem daha ucuza, hem de daha sağlıklı bir biçimde tüketebiliriz.

Kaynak:http://www.bizsiziz.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Tesla’nın Türkiye’ye Ne Zaman Geleceğini Elon Musk Twitter’dan Yanıtladı

Daha önce sizlere Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğinden bahsetmiştik. Pek çok kişi Tesla markasının ülkemize gelmesiyle ilgili oldukça sabırsız. Dün akşam İsa Yeter isimli bir Türk Elon Musk’ı etiketleyerek Tesla’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğini sordu. İsa Yeter’in “Ne zaman roadsters için bir test sürüşü yapabilecek? Roadster’ın kurucularından biri olmak ve test etmek için Türkiye’den CA’ya geldim, ama şans yok.” tweetine Elon Musk yanıt verdi.

Elon Musk yanıtında “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” dedi.

Şubat ayı itibarıyla Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor.

Türkiye’de Tesla’nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişiyi bulurken, şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriliyor.Uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Baristalığı Robotlara mı Kaptırdık?

  • San Francisco’daki Cafe X’in tek çalışanı 25.000 dolar değerinde bir robot.
  • Aralarında Thiel Foundation ve tanınan melek yatırımcı Jason Calacanis’in de bulunduğu yatırımcılar, Cafe X’e 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.
  • Barista robot saatte 120 kahve sunabiliyor. 
  • İlgili yazı/video: Robotlar İşlerimizi Elimizden Alacak mı?

Biz “Robotlar işlerimizi elimizden mi alacak?” diye tartışırken robotlar değişik iş kollarına dahil olmaya çoktan başladılar. San Francisco’daki Cafe X isimli Robotic Coffeebars mağazalarında baristalık hizmetini başından sonuna kadar 25 bin dolarlık bir robot yapıyor.

Müşteriler bir kiosk dokunmatik ekrana veya telefonlarındaki Cafe X uygulamasıyla sipariş veriyorlar ve bir dakikalık hazırlıktan sonra içecekleri hazırlanmış oluyor. 

Gerçek bir barista deneyimi sunmak adına robot barista siparişi hazırladıktan sonra “ta-daa” diye sesleniyor ve müşteriler espresso, matcha latte gibi pek çok kahve çeşidinden seçtikleri kahveyi içebiliyorlar. Kahve çeşitlerinin yanısıra yulaf sütü de dahil olmak üzere farklı tipte köpüklü sütler de mevcut.

Aralarında Thiel Foundation ve tanınan melek yatırımcı Jason Calacanis’in de bulunduğu yatırımcılar, Cafe X’e 7 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Calacanis yaptığı bu yatırımla ilgili şunları söyledi:

İnsanların 2018 yılında günde 10 saat kahve yapması fikri, gişe memurunun otobanda metal bir kutuda oturması kadar delice. Bu aynı zamanda müşteri için de bir işkence. Baristalar siparişleri yanlış alıyor, içecek kalitesi çılgınca istikrarsız ve kahve mekanları her bir müşterinin geçmişte verdiği içecek siparişlerini kaydetmiyor. Fakat tüm bunları robot bilimiyle yapmanız mümkün.

Ürün tasarımı başkan yardımcısı Victoria Slaker “Müşterilerle olan ilişkinin yerini almaya çalışmıyoruz” açıklamasında bulundu. Robotun yaratıcısı 24 yaşındaki Henry Hu ise bu konuda şu açıklamayı yapıyor: “Robot devrimini bir problem olarak görmüyorum. Buradaki fikir herhangi bir şekilde sizi korkutmak ya da size zarar vermek için ortaya atılmadı. Bütün mesele kahvenizi size daha hızlı ve daha lezzetli bir şekilde servis etmek.”

Saatte 120 kahve sunabilen barista robotun ileride Starbucks çalışanlarının yerini alıp alamayacağı ise şu anda gündemde tartışılan bir konu. Robotların işlerimi elimizden alıp almayacağı ile ilgili tartışmalarda en çok belirtilen görüş fiziksel insan gücü gerektiren işlerin robotlar tarafından yapılacağı ve insanların beynini ve yeteneklerini kullandığı işlerin ise robotlar tarafından yapılamayacağı yönündeydi. Bu gelişme de açıkça bu görüşü destekliyor. Ama her sabah kahve aldığınız dükkanın çalışanlarına günaydın demeden bir robottan kahvenizi alıp çıkmak ne kadar alışılabilir bir durum elbette bunu henüz ölçemiyoruz…

Siz ne dersiniz, ileride tüm baristalar robot olur mu? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link