Gelecek 10 Yıla Damga Vuracak Teknoloji: Arttırılmış Gerçeklik

“Sanal Gerçeklik” teknolojisinin her geçen gün daha fazla kullanım alanı bulduğu ve daha popüler olmaya başladığı şu günlerde bir adım geriden emin adımlarla gelen benzer bir teknoloji yavaş da olsa etkisini hissettirmeye başlıyor. Mayıs ayında kaleme aldığım bir yazımda da belirttiğim gibi bu, geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olacak ve bildiğimiz anlamda pek çok teknolojik ürünün sonunu getirecek.

Neden bahsediyorum? Tabi ki “Artırılmış Gerçeklik”. Kısaca ve yaygın kullanımıyla “AR”, oyunlar, çeşitli uygulamalar, eğitim çözümleri gibi bazı kullanım alanlarıyla günümüzde az da olsa zaten yer alan bir teknoloji. Henüz emekleme aşamasında. Ancak 2017 “artırılmış gerçeklik” için heyecan verici bir yıl oldu.

Konuya hakim olmayanlar için belirtmek gerekirse Artırılmış Gerçeklik, “Sanal Gerçeklikten” farklı olarak, sizi olduğunuz mekandan soyutlamadan, bulunduğunuz mekan üzerine dijital, grafik yerleştirmeler yapabilen, hologramlar yaratabilen bir teknoloji. Kısacası sizi gerçek hayattan soyutlamadan -benim sık sık dile getirdiğim tabirle- bulunduğunuz mekana sihir katıyor.

Teknoloji devleri yatırım yapıyor

Facebook’un Mayıs ayında gerçekleştirdiği F8 konferansında sahneye çıkan kurucu ve CEO Mark Zuckerberg önümüzdeki yıllarda Artırılmış Gerçeklik teknolojisine yapacağı yatırımlara odaklanmış ve bu teknolojiyi önümüzdeki 10 yılın en önemli teknolojilerinden biri olarak nitelendirmişti. AR destekli “Akıllı Gözlüklerin” önümüzdeki günlerde Facebook’un en ciddi yatırımlardan birinin olacağının sinyalini vermişti.

Ardından sonbahara girerken Google “ARCore”, Apple is “ARkit” adını verdiği AR platformlarını tanıttı. Bu platformlar şu anda bazı akıllı telefon ve tabletlerle çalışabilen uygulamaları kapsıyor.

Özellikle ARkit için tasarlanan ve şu an kullanımda olan bazı uygulamalar göz kamaştırıcı. Mesela kalabalık bir alandasınız ve bir arkadaşınızı arıyorsunuz. Neon adlı uygulamayla telefonunuzda arkadaşınızın yolladığı konumu bulmanız çok kolay.

Ya da bir mobilya alacaksınız ama dar ve kısıtlı alanınızda nasıl duracak diye tasalanıyorsunuz. Ikea’nın AR aplikasyonu size satın almadan önce ürünün odanızda nasıl duracağını gösterebiliyor.

Şüphesiz Apple da Google da geliştirdikleri bu akıllı telefon platformunu akıllı gözlüğe, hatta daha ileri aşamada akıllı lense, geçişte bir başlangıç ve tanıtım amacı olarak görüyor. Ne de olsa sürekli telefon elimizde, gözümüzün önünde dolaşmak mümkün değil. İnsanlar teknolojiye ısınıyor, potansiyelini keşfediyor. Akıllı gözlüklere geçmek için hazırlanıyor. Zaten iki firmanın da akıllı gözlük projeleri üzerine çalıştığını biliyoruz.

Akıllı gözlükler geliyor

Microsoft “Artırılmış (Karma) Gerçeklik” teknolojisini kullanan Hololens adlı gözlüğünü ilk olarak 2015 yılında tanıtmıştı. Aradan geçen sürede ürün geliştirildi, çeşitli kullanım alanları yaratıldı. Ama henüz son kullanıcıya uygun halini göremedik. Yine de tanıtım videolarını izleseniz bile potansiyalinin ne kadar müthiş olduğunu görebilirsiniz. Kullanım alanları o kadar geniş olabilir ki.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki video Microsoft tarafından geleceğin spor karşılaşmalarını nasıl izleyebileceğimizi hayal etmemize yardımcı olması amacıyla paylaşılmıştı.

Birkaç gün önce ise uzun süredir beklenen bir haber geldi. Tıpkı Microsoft Hololens gibi bir Artırılmış (Karma) Gerçeklik gözlüğü üzerine çalışan “Magic Leap” firması uzun süredir sır gibi sakladığı ürünü “Magic Leap One”ı tanıttı.

Magic Leap aslında 2011 yılında Rony Abovitz tarafından Florida’da kurulan küçük bir girişim. Geçtiğimiz uzun süre boyunca yayınladığı bazı videolarla üzerine çalıştığı teknoloji konusunda ipuçları verse de, ürünün kendisini hiçbir şekilde gün yüzüne çıkarmamıştı. Ancak bu süreçte Google, Alibaba, Qualcomm, Warnes Bros gibi firmalardan çok önemli yatırımlar almayı da başardı.

Yarış henüz başlıyor

Şirket sonunda “Magic Leap One” adını verdiği ürününün neye benzediğini gösterdi. Tıpkı Hololens benzeri bir teknoloji kullanan ürün ekstra bir bilgisayar ya da telefona ihtiyaç duymadan, belinize takılabilen ekstra bir birimde yer alan işlemcinin gücüyle çalışıyor. Gözlük tıpkı Hololens gibi, sizi bulunduğunuz mekandan soyutlamadan, sanal bir dünya yaratabiliyor.

Şirket şimdi ilk siparişleri alıyor ve geliştirici modellerini 2018 yılında teslim etmeye başlayacak.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi pek çok insan için henüz fazla bir şey ifade etmiyor olabilir ama önümüzde duran teknolojinin potansiyeli çok büyük. Görünen o ki teknoloji devlerinin Artırılmış Gerçeklik yarışı henüz başlıyor ve önümüzde çetin bir mücadele var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

CNN Türk Program Müdürü

Bir Cevap Yazın

İngiltere’de 16 Yıldır Hiçbir Ölümlü Kazaya Karışmayan Araba: Volvo XC90

Güvenli araç denince akla ilk gelen markaların başında, hiç şüphesiz İsveçli otomobil üreticisi Volvo geliyor. Araç güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkmasının yanı sıra, karıştığı gerçek kazalar da Volvo marka araçların ne kadar güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Ve Volvo marka araçların gayet güvenilir olduğuna dair başka bir argüman ise bağımsız bir araştırma laboratuvarı tarafından sunuldu.

BBC’nin paylaştığı habere göre, Thatcham Research isimli bağımsız araştırma laboratuvarı, Volvo XC90’ın bugüne dek test ettiği en güvenli araç olduğunu açıkladı. Çünkü İngiltere’de 2002 yılından beri 50 binden fazla satan Volvo XC90’ın karıştığı kazalarda, bugüne kadar araç içinde bulunan hiçkimse hayatını kaybetmedi. Bu alanda Volvo XC90’a yaklaşan tek araç Audi Q7. Ancak bu araç, sadece 2015 ve 2016 yıllarında satıldığı için aktif olarak kullanılan Audi Q7’lerin sayısı, Volvo XC90’a göre oldukça az.

Tabii ki Volvo’nun bu başarısının ardında yatan tek neden, sadece aracın sağlam yapısı değil. The Telegraph’ın paylaştığı bilgiye göre, araçta otomatik fren sistemi için yüksek teknolojili bir güvenlik mekanizması kullanılıyor ve bu mekanizma, Volvo XC90’nın güvenli olmasını sağlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu sistemlerin güncelleştirilmiş versiyonları “Otonom Acil Fren Sistemi” (AEB) olarak adlandırılıyor ve herhangi bir çarpışma ihtimali durumunda, aracın otomatik olarak durmasını sağlıyor. Otonom Acil Fren Sistemi’nin çeşitli türleri bulunuyor, ancak bunların çoğu araçları ve yayaları saptamak için lazer, kamera ya da bir radar kullanıyor.

Thatcham Research, Otonom Acil Fren Sistemi’ni otomotiv dünyası açısından emniyet kemerinden beri en önemli gelişme olarak görüyor. Bağımsız araştırma laboratuvarının belirttiğine göre, sistemin önünümüzdeki 10 yıl içerisinde İngiltere’de 1.100 kişinin hayatını kurtaracağı tahmin ediliyor.

Otomatik Acil Fren Sistemleri’nin çoğu, öndeki araca arkadan çarpmayı engelliyor. Bu tür kazalar, toplam kazaların dörtte birini oluşturmakla birlikte en ciddi yaralanmalara da bu tür kazalar yol açıyor. Euro NCAP testlerine göre, Otonom Acil Fren Sistemleri bu tür kazaları %38 oranında azaltıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Yangın Esnasında Size Neler Yapacağınızı Anlatan “Çok Akıllı” Yangın Söndürücü

Doğal afetlerden küçük kazalara başımıza türlü türlü şey gelebiliyor, insanız sonuçta. Felaket senaryolarından bahsediyor gibi olmak istemem elbette ama bunlara ne kadar hazırlıklıyız desem çoğunuzun benim gibi bir köşede gördüğü o kocaman kırmızı yangın söndürücüyü nasıl kullanacağını bilmediğini de biliyorum.

Peki alakasız zamanlarda başımıza gelme ihtimali olan (ev kazaları gibi) yangın gibi durumlarda kullanabileceğimiz, hatta ve hatta bize böyle stresli bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini söyleyebilecek bir yangın söndürücünün varlığından bahsetsem?

Evde yemek yaparken ya da bir şekilde dikkatsiz davranma sonucu çıkan yangınları fazlaca duymaya başladığımız şu günlerde sizleri “oldukça akıllı” bir yangın söndürücü olan Ball tanıştırmak istiyoruz.

Ball, yangın durumunda birçok sensörü ile tehlikeyi algılayarak kullanıcısına zor durumdan kolaylıkla kurtulabilmesi için tasarlanmış. Görme engelli ve görme zorluğu çeken bireyler başta olmak üzere aslında birçok kişi için panik yapılması doğal olan bu durumdan hızlıca kurtulmak adına bir nevi destek sağlıyor.

Yangın söndürücü paketinin içinde birden fazla sensör ve takip sistemi bulunuyor. Odanın belirli köşelerine koyacağınız bu sensörler sayesinde yangının hangi noktada başladığını hızlıca anlayarak hemen müdahale etme şansına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca söndürücü tüpün üstünde bulunan küçük hoparlör ise yangın algılandığı zaman alarm vererek, neler yapılması gerektiğine dair sade ve anlaşılır talimatlar veriyor. Böylelikle paniğe kapılmadan yangına en hızlı şekilde nasıl müdahale edeceğinizi anlayarak olası zararları minimuma indirebiliyorsunuz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link