Gelecek 10 Yıla Damga Vuracak Teknoloji: Arttırılmış Gerçeklik

“Sanal Gerçeklik” teknolojisinin her geçen gün daha fazla kullanım alanı bulduğu ve daha popüler olmaya başladığı şu günlerde bir adım geriden emin adımlarla gelen benzer bir teknoloji yavaş da olsa etkisini hissettirmeye başlıyor. Mayıs ayında kaleme aldığım bir yazımda da belirttiğim gibi bu, geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olacak ve bildiğimiz anlamda pek çok teknolojik ürünün sonunu getirecek.

Neden bahsediyorum? Tabi ki “Artırılmış Gerçeklik”. Kısaca ve yaygın kullanımıyla “AR”, oyunlar, çeşitli uygulamalar, eğitim çözümleri gibi bazı kullanım alanlarıyla günümüzde az da olsa zaten yer alan bir teknoloji. Henüz emekleme aşamasında. Ancak 2017 “artırılmış gerçeklik” için heyecan verici bir yıl oldu.

Konuya hakim olmayanlar için belirtmek gerekirse Artırılmış Gerçeklik, “Sanal Gerçeklikten” farklı olarak, sizi olduğunuz mekandan soyutlamadan, bulunduğunuz mekan üzerine dijital, grafik yerleştirmeler yapabilen, hologramlar yaratabilen bir teknoloji. Kısacası sizi gerçek hayattan soyutlamadan -benim sık sık dile getirdiğim tabirle- bulunduğunuz mekana sihir katıyor.

Teknoloji devleri yatırım yapıyor

Facebook’un Mayıs ayında gerçekleştirdiği F8 konferansında sahneye çıkan kurucu ve CEO Mark Zuckerberg önümüzdeki yıllarda Artırılmış Gerçeklik teknolojisine yapacağı yatırımlara odaklanmış ve bu teknolojiyi önümüzdeki 10 yılın en önemli teknolojilerinden biri olarak nitelendirmişti. AR destekli “Akıllı Gözlüklerin” önümüzdeki günlerde Facebook’un en ciddi yatırımlardan birinin olacağının sinyalini vermişti.

Ardından sonbahara girerken Google “ARCore”, Apple is “ARkit” adını verdiği AR platformlarını tanıttı. Bu platformlar şu anda bazı akıllı telefon ve tabletlerle çalışabilen uygulamaları kapsıyor.

Özellikle ARkit için tasarlanan ve şu an kullanımda olan bazı uygulamalar göz kamaştırıcı. Mesela kalabalık bir alandasınız ve bir arkadaşınızı arıyorsunuz. Neon adlı uygulamayla telefonunuzda arkadaşınızın yolladığı konumu bulmanız çok kolay.

Ya da bir mobilya alacaksınız ama dar ve kısıtlı alanınızda nasıl duracak diye tasalanıyorsunuz. Ikea’nın AR aplikasyonu size satın almadan önce ürünün odanızda nasıl duracağını gösterebiliyor.

Şüphesiz Apple da Google da geliştirdikleri bu akıllı telefon platformunu akıllı gözlüğe, hatta daha ileri aşamada akıllı lense, geçişte bir başlangıç ve tanıtım amacı olarak görüyor. Ne de olsa sürekli telefon elimizde, gözümüzün önünde dolaşmak mümkün değil. İnsanlar teknolojiye ısınıyor, potansiyelini keşfediyor. Akıllı gözlüklere geçmek için hazırlanıyor. Zaten iki firmanın da akıllı gözlük projeleri üzerine çalıştığını biliyoruz.

Akıllı gözlükler geliyor

Microsoft “Artırılmış (Karma) Gerçeklik” teknolojisini kullanan Hololens adlı gözlüğünü ilk olarak 2015 yılında tanıtmıştı. Aradan geçen sürede ürün geliştirildi, çeşitli kullanım alanları yaratıldı. Ama henüz son kullanıcıya uygun halini göremedik. Yine de tanıtım videolarını izleseniz bile potansiyalinin ne kadar müthiş olduğunu görebilirsiniz. Kullanım alanları o kadar geniş olabilir ki.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki video Microsoft tarafından geleceğin spor karşılaşmalarını nasıl izleyebileceğimizi hayal etmemize yardımcı olması amacıyla paylaşılmıştı.

Birkaç gün önce ise uzun süredir beklenen bir haber geldi. Tıpkı Microsoft Hololens gibi bir Artırılmış (Karma) Gerçeklik gözlüğü üzerine çalışan “Magic Leap” firması uzun süredir sır gibi sakladığı ürünü “Magic Leap One”ı tanıttı.

Magic Leap aslında 2011 yılında Rony Abovitz tarafından Florida’da kurulan küçük bir girişim. Geçtiğimiz uzun süre boyunca yayınladığı bazı videolarla üzerine çalıştığı teknoloji konusunda ipuçları verse de, ürünün kendisini hiçbir şekilde gün yüzüne çıkarmamıştı. Ancak bu süreçte Google, Alibaba, Qualcomm, Warnes Bros gibi firmalardan çok önemli yatırımlar almayı da başardı.

Yarış henüz başlıyor

Şirket sonunda “Magic Leap One” adını verdiği ürününün neye benzediğini gösterdi. Tıpkı Hololens benzeri bir teknoloji kullanan ürün ekstra bir bilgisayar ya da telefona ihtiyaç duymadan, belinize takılabilen ekstra bir birimde yer alan işlemcinin gücüyle çalışıyor. Gözlük tıpkı Hololens gibi, sizi bulunduğunuz mekandan soyutlamadan, sanal bir dünya yaratabiliyor.

Şirket şimdi ilk siparişleri alıyor ve geliştirici modellerini 2018 yılında teslim etmeye başlayacak.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi pek çok insan için henüz fazla bir şey ifade etmiyor olabilir ama önümüzde duran teknolojinin potansiyeli çok büyük. Görünen o ki teknoloji devlerinin Artırılmış Gerçeklik yarışı henüz başlıyor ve önümüzde çetin bir mücadele var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

CNN Türk Program Müdürü

Bir Cevap Yazın

Xiaomi Türkiye’deki İletişim Ajansını Seçti


Teknoloji alanında faaliyet gösteren Xiaomi, mobil iletişim ürünleri satış ve satış sonrası hizmet sektörünün markalarından Evofone, yeni nesil teknoloji ekosistemi şirketi Xiaomi’nin Türkiye’deki yetkili distribütörü olduğunu düzenlediği basın toplantısıyla dile getirmişti. Yapılan açıklamada; Xiaomi’nin inovatif ve erişilebilir tasarım anlayışı ile akıllı telefondan televizyona, notebooktan drone’a, bisikletten scooter’a kadar farklı ürün çeşitleri ile yeni nesil teknolojik ürünleri,16 Eylül’de İstanbul’da açılacak ilk Mi Shop’ta satışa sunulacağını dile getirmişti.

Xiami, yeni halkla ilişkiler ajansını belirleyerek Türkiye’deki iletişim çalışmalarını tamamen MSL Türkiye’ye emanet etti. MSL Türkiye, Xiamo için yeni müşterilere itibar yönetimi, medya ilişkileri, kriz iletişimi ve pazarlama iletişimi gibi konularda hizmet verecek.,

MSL Türkiye’nin müşteri portföyünde ise; Netflix, Hilton Worldwide, NBA, Ericsson Türkiye, Max Factor ve Hero Baby gibi markalar yer alıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

  • Artırılmış gerçeklik, son dönemin en popüler teknolojilerinin başında geliyor.
  • Pokemon Go’nun çıkışından beri, mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının indirilme sayılarında %300 oranında bir artış yaşandı.
  • HubSpot, mevcut mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının içerisinde en iyi olan 10 tanesini sıraladı.
  • İlgili Yazı: Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Kiti: AR Kit

2016 yazında çıkış yapan mobil oyun Pokemon Go, çıktığı gibi tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından indirildi ve oynandı. Bu oyunu ilgi çekici kılan şey ise artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanıyor olmasıydı. Pokemon Go’nun çıkışından beri, artırılmış gerçeklik uygulamalarının indirilme sayılarında %300 oranında bir artış yaşandı. Bu yeni teknolojiden faydalanan uygulamaların sayısı her geçen gün hızla artarken HubSpot da mevcut mobil artırılmış gerçeklik uygulamaları içerisinde en iyi olanlarını listeledi.

MondlyAR

Bir dil öğrenme platformu olan Mondly, kendi sanal dil asistanınızla konuşma yeteneklerinizi test etmenize yardımcı olacak bir artırılmış gerçeklik uygulaması meydana getirdi. Bu dijital asistan, yedi farklı dilde sizinle sohbet edebiliyor ve MondlyAR’ın konuşma tanıma, chatbot teknolojisi ve yapay zeka gibi gelişmiş özellikleri sayesinde, telaffuzlarınız hakkında geri bildirim verebiliyor ve artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak sanal hayvanları, enstrümanları ve diğer nesneleri yanı başınıza getirerek derslerinizi mümkün olduğunca ilgi çekici hale getirebiliyor.

Inkhunter

Dövme yaptırmak, hayattaki en stresli kararlardan biridir. Zira yaptırdığınız dövmeden memnun kalmadığınız takdirde, onu sildirmeniz gerekir ve bu sıkıntılı bir süreçtir. Ancak Inkhunter isimli bu artırılmış gerçeklik uygulaması, dövme yaptırma konusunda daha rahat karar vermenize yardımcı olabilir. Kendi dövme tasarımınızı uygulamaya yükledikten ya da Inkhunter’ın galerisindeki tasarımlardan birini seçtikten sonra, tek yapmanız gereken dövmeniz için potansiyel alanı işaretlemek ve bu dövmenin vücudunuzda nasıl görüneceğini görmek için işaretin üzerinde telefonunuzu gezdirmektir.

Star Chart

Biraz olsun astronomiye ve uzaya meraklıysanız, yıldız gözlemleme, sizin için son derece keyifli bir eylem olabilir. Ne yazık ki eğer astronomi eğitimi görmediyseniz, gök cisimlerini anlamak sizin için oldukça zor olabilir. Ancak Star Chart isimli artırılmış gerçeklik uygulaması sayesinde güneş sistemimizde herhangi bir yıldız, takımyıldızı, meteor yağmuru, kuyruklu yıldız ve gezegeni tanımlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken telefonunuzu gece gökyüzüne yönlendirmektir. Daha sonra uygulama hareketlerinizi otomatik olarak takip eder, gökyüzünün haritasını çıkarır ve size uzay hakkında birtakım havalı şeyler öğretir.

Housecraft

Evinize yanlış mobilyayı almak, odanızın tüm estetiğini mahvedebilir. Bu pişmanlık durumundan kaçınmak için yeni bir mobilya satın almadan önce Housecraft uygulamasını indirmeyi düşünün. Uygulama, çeşitli mobilyaların üç boyutlu modellerini evinize yerleştirmek için artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanır. Tüm mobilyalar odanızın boyutlarına uyacak şekilde yeniden boyutlandırılabiliyor, herhangi bir açıdan ve herhangi bir ışıktan gözlemlenebiliyor. Hatta

gelecekte referans olarak almak için belirli oda tasarımlarını da kaydedebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra uygulamanın video kayıt özelliği sayesinde, hayalinizdeki evi ya da saksı bitkileriyle dolu bir oda gibi tamamen saçma bir şeyler tasarlayabilir ve bunları arkadaşlarınıza ve ailenize gönderebilirsiniz.

ROAR

ROAR, yiyecekleri ve içecekleri ayırt edebilen bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Bu uygulama; fiyatlar, besin değerleri, malzemeler, değerlendirmeler ve ilgili promosyonlar hakkında bilgi edinmek için 10.000 farklı ürünü taramanıza imkan tanır. Ayrıca ROAR’ın veritabanında herhangi bir ürünün fiyatını perakendeci ile karşılaştırabilir, uygulama içinden seçilmiş ürünleri satın alabilir ve hatta belirli sinemalarda bir sonraki gösterime bilet satın almak için film posterlerini tarayabilirsiniz.

GIPHY World

Snapchat’in dans eden artırılmış gerçeklik sosislerinin viral başarısından sonra, Giphy, GIPHY World adlı bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdi. Bu uygulama, artırılmış gerçeklik iletişimini Snapchat’in yaptığı gibi eğlenceli ve ilgi çekici hale getiriyor. GIPHY World, artırılmış gerçeklik GIF’leri ve çıkartmalarını doğrudan videolarınıza kaydetmenize, bunları internete göndermenize ve uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanır.

Holo

Holo da aynı GIPHY World uygulaması gibi fotoğraflarınıza ve videolarınıza artırılmış gerçeklik görselleri yerleştirmenize olanak sağlar. Ancak iki uygulama arasındaki temel fark, Holo’nun artırılmış gerçeklik görsellerinin ya da hologramlarının, ünlülerden ve ünlü kurgusal karakterlerden oluşmasıdır. Yani kısacası favori süper kahramanınız ile bir selfie çekmek, Holo uygulaması sayesinde mümkün hale geliyor.

Just a Line

Google’ın amiral gemisi artırılmış gerçeklik uygulamalarından biri olmasına rağmen, Just a Line şaşırtıcı derecede basit bir uygulamadır. Uygulamada yapabileceğiniz tek şey basit çizimler yapmaktır. Ancak yaratıcı biriyseniz, Just a Line daha karmaşık bir artırılmış gerçeklik uygulaması kadar eğlenceli ve ilgi çekici olabilir. Uygulamada bir şeyler çizmek için tek yapmanız gereken, telefonunuzun ekranında karalama yapmaktır. Ardından artırılmış gerçeklik şaheserinizi belgelemek için kayıt düğmesine basabilirsiniz. Aynı zamanda Just a Line, telefonunuzu arkadaşınızın telefonu ile senkronize edebilir ve bu sayede aynı çizim alanını paylaşmanızı sağlayarak potansiyel olarak hayatınızın en ilgi çekici üç taş oyununu oynamanıza imkan tanır.

Splitter Critters

Splitter Critters, bir ormanda kaybolmuş uzaylıları oyunun geliştiricisinin size gönderdiği beyaz kutuya yansıtan bir artırılmış gerçeklik oyunudur. Bu oyundaki amacınız, ormanı parmağınızla dilimleyerek uzaylıların UFO’larına geri dönmelerine yardımcı olmaktır. Splitter Critters ilk başta basit ve anlaşılır görünebilir, ancak oyunda toplamda 57 bölüm var ve bu yüzden tüm oyunu bitirmeye çalışmak, tam anlamıyla bir meydan okumadır.

Euclidean Lands

Euclidean Lands, popüler cep telefonu oyunu 2048’in üç boyutlu versiyonu gibidir. Oyunu kazanmak için uzaysal farkındalığınızı, geometri becerilerinizi ve bakış açısı alma yeteneğinizi geliştirmeniz gerekir. Neyse ki oyunu herhangi bir geniş ve açık alanda oynayabilirsiniz ve bu da her seviyede kazanmanıza yardımcı olacak bir strateji geliştirmenizi kolaylaştırır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?