Bazı bilim-kurgu filmlerinde ya da dizilerinde kullanıcının fotoğraf ya da video çekmesine, çeşitli bilgileri görüntülemesine vb. işlemleri gerçekleştirmesine imkan tanıyan gelişmiş kontak lensleri görmüşsünüzdür. İşte bu kontak lensler, yakın gelecekte artık bir hayal ürünü olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecek.

Google, Samsung ve Sony gibi teknoloji şirketleri, akıllı kontak lensler için çeşitli patentler aldı. Bu akıllı kontak lenslerin sadece bir göz kırpma hareketiyle fotoğraf ya da video çekebileceği, hatta çekilen fotoğraf ve videoların direkt olarak kablosuz bağlantı yoluyla akıllı telefona transfer edileceği ifade ediliyor. Göz kırpma hareketiyle fotoğraf ve video çekme işlemi içinse lenste göz kapağının hareketini algılayan bir ışık sensörü bulunacağı belirtiliyor.

Bu akıllı kontak lenslerin daha gelişmiş versiyonu ise artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış kontak lensler olacak. Artırılmış gerçeklik kontak lenslerini hayata geçirmek için de şu anda çalışmalar devam ediyor. Bu artırılmış gerçeklik kontak lensleri, gerçek görüntünün üzerine sanal bir katman ekleyerek kullanıcıların yazıları ve görselleri aynı bir ekrandaki gibi görmesini sağlayacak. Aslında bu, Google Glass’ta kullanılan teknolojinin bir kontak lense aktarılmış hali olarak ifade edilebilir. Bununla birlikte gördüğü çoğu nesneyi ve lokasyonu tanımlayabilen Google Lens’in temel aldığı teknoloji de günün birinde akıllı kontak lenslere entegre edilebilir.

Tabii, bütün bu bahsettiklerimiz kesinliği olmayan bilgiler. Bununla birlikte akıllı kontak lenslerin ne zaman hayatımıza gireceğiyle ilgili de herhangi bir bilgi yok. Bu fütüristik cihazın çıkış tarihiyle ilgili olarak şimdilik sadece “yakın gelecek” ifadesini kullanabiliyoruz. O zamana kadar, bu  cihazın filmlerdeki görüntüleriyle idare etmek zorundayız.

Mashable’ın akıllı kontak lenslerle ilgili olarak hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın