Fotoğraf ve Video Çekebilen Akıllı Kontak Lensler Gerçeğe Dönüşüyor 0

Bazı bilim-kurgu filmlerinde ya da dizilerinde kullanıcının fotoğraf ya da video çekmesine, çeşitli bilgileri görüntülemesine vb. işlemleri gerçekleştirmesine imkan tanıyan gelişmiş kontak lensleri görmüşsünüzdür. İşte bu kontak lensler, yakın gelecekte artık bir hayal ürünü olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşecek.

Google, Samsung ve Sony gibi teknoloji şirketleri, akıllı kontak lensler için çeşitli patentler aldı. Bu akıllı kontak lenslerin sadece bir göz kırpma hareketiyle fotoğraf ya da video çekebileceği, hatta çekilen fotoğraf ve videoların direkt olarak kablosuz bağlantı yoluyla akıllı telefona transfer edileceği ifade ediliyor. Göz kırpma hareketiyle fotoğraf ve video çekme işlemi içinse lenste göz kapağının hareketini algılayan bir ışık sensörü bulunacağı belirtiliyor.

Bu akıllı kontak lenslerin daha gelişmiş versiyonu ise artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış kontak lensler olacak. Artırılmış gerçeklik kontak lenslerini hayata geçirmek için de şu anda çalışmalar devam ediyor. Bu artırılmış gerçeklik kontak lensleri, gerçek görüntünün üzerine sanal bir katman ekleyerek kullanıcıların yazıları ve görselleri aynı bir ekrandaki gibi görmesini sağlayacak. Aslında bu, Google Glass’ta kullanılan teknolojinin bir kontak lense aktarılmış hali olarak ifade edilebilir. Bununla birlikte gördüğü çoğu nesneyi ve lokasyonu tanımlayabilen Google Lens’in temel aldığı teknoloji de günün birinde akıllı kontak lenslere entegre edilebilir.

Tabii, bütün bu bahsettiklerimiz kesinliği olmayan bilgiler. Bununla birlikte akıllı kontak lenslerin ne zaman hayatımıza gireceğiyle ilgili de herhangi bir bilgi yok. Bu fütüristik cihazın çıkış tarihiyle ilgili olarak şimdilik sadece “yakın gelecek” ifadesini kullanabiliyoruz. O zamana kadar, bu  cihazın filmlerdeki görüntüleriyle idare etmek zorundayız.

Mashable’ın akıllı kontak lenslerle ilgili olarak hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

Bedava iPhone 8 İçin Koluna Dövme Yaptırdı 0

Apple markasının tüm dünyada sadık bir kullanıcı kitlesi olduğunu biliyoruz. Ancak marka, genellikle yüksek fiyat segmentinde ürünler ürettiği için herkesin bu ürünleri kolay bir şekilde satın alması mümkün olmuyor. Durum böyle olunca ABD’li bir kişi, Apple’ın son olarak piyasaya sürdüğü telefonlardan birini bedava almak için ilginç bir girişimde bulundu ve başarılı oldu.

Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz ay yeni telefonları iPhone 8 ve iPhone X‘i duyurdu. Markanın her yeni telefonunda olduğu gibi, insanlar tarafından yoğun ilgi gören iPhone 8’i almak isteyenlerden biri de ABD’nin Arizona eyaletinde yaşayan Philip Harrison idi. Ancak Harrison, ABD’deki satış fiyatı 699 dolar olan telefonu almak için para vermeye niyetli değildi.

T-Mobile’ın CEO’su John Legere’e Twitter üzerinden ulaşan Harrison, bir iPhone 8 karşılığında koluna T-Mobile dövmesi yaptırmayı ve ömür boyu bu dövmeyi taşımayı teklif etti. John Legere de bu ilginç teklifi kabul etti ve daha sonra Harrison, attığı bir tweet ile dövmeyi yaptırırken çektirdiği bir fotoğrafı ve dövmenin bitmiş halinin fotoğrafını paylaştı.

Bunun üzerine John Legere da “Güzel dövme!” şeklinde karşılık verdiği bir tweet ile T-Mobile destek ekibinin bilgilerini alarak kendisine iPhone 8’i ulaştıracağını belirtti.

Son olarak Philip Harrison da attığı bir tweet ile iPhone 8’i aldığını belirtti ve T-Mobile CEO’su John Legere’a her şey için teşekkür etti.

Harrison, niye iPhone 8 yerine daha üst seviye olan iPhone X’i istemediğine dair sorulan sorulara, iPhone 8’in kendisine daha mantıklı geldiği şeklinde cevap verdi.

Bu ilginç durum, insanların sevdikleri bir markanın ürününü bedava almak için ne kadar ileri gidebilecekleri sorusunu akıllara getiriyor. Mesela siz, bedava bir iPhone ya da başka bir üst seviye telefon için bu tarz bir girişimde bulunmayı düşünür müydünüz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link