Ford, Sürücülere Ceza Yazabilen Yapay Zekalı Bir Polis Aracı Yapmayı Planlıyor

Otomotiv sektöründe son dönemin popüler konularından biri otonom araçlar. Her ne kadar otonom araçların kendi kendine gidebilmesi ve olası kazaları önceden tahmin edebilmesi, başlı başlına çok etkileyici özellikler olsa da, bu araçların yapabilecekleri şeyler oldukça sınırlı. Ancak otomotiv dünyasının dev markalarından biri olan Ford, otonom araçları bir üst seviyeye taşıyacak ilk adımı çoktan atmış.

Motor1 isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre Ford, 2016 yılında otonom bir polis aracı için patent başvurusunda bulunmuş. Ancak bu otonom polis aracı, şimdiki otonom araçların aksine tamamen otonom bir araç ve bilim kurgu filmlerini aratmayacak tarzda özelliklere sahip. Patent tanımında yer alan detaylara göre bu otonom polis aracı, trafik kurallarına uymayan sürücüleri tespit ederek onlara ceza yazabiliyor. Bununla birlikte patent tanımının kısmında tam olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Otonom araçlar, trafik kurallarına uymak üzere programlanabilir ve programlanacakken bir insan sürücü, dilediği zaman aracı kontrol etmek ve kullanmak için bu programlamayı geçersiz kılabilir. Bir araç, bir insan sürücünün kontrolü altında olduğunda, trafik kurallarını ihlal etme ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle, yine trafik polisine ihtiyaç duyulacaktır.”

Ford’un Patentinde Yer Alan Bir Görsel

Bu otonom polis aracının sahip olduğu yapay zeka sistemi, hız limitine uymayan sürücüleri yakalamak için en avantajlı saklanma noktalarını zamanla öğrenebilecek. Ayrıca bu teknolojik polis aracı, sorun yaratan araçlarla kablosuz olarak bağlantı kurabilecek ve uyarıda bulunmaktan sürücünün ehliyetini kontrol etmeye ya da aracın hızını onaylama gibi birçok şeyi yapabilecek. Bununla birlikte yapay zekaya sahip bu polis aracı, şüpheli bir aracı tespit etmek ve izlemek için kameralara, ışıklara ve bölgedeki diğer sensörlere de bağlanabilecek.

Bunların yanı sıra patentte, polis memurlarının bu otonom polis aracının kontrolünü tamamen alabileceği ya da şüpheliler ve suçlular hakkında bilgi edinmek için aracın kablosuz veri tabanını kullanabilecekleri de ifade ediliyor. Son olarak bu tarz bir otonom polis aracını yakın gelecekte görmemizin pek mümkün olmadığını da belirtelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla’nın Türkiye’ye Ne Zaman Geleceğini Elon Musk Twitter’dan Yanıtladı

Daha önce sizlere Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğinden bahsetmiştik. Pek çok kişi Tesla markasının ülkemize gelmesiyle ilgili oldukça sabırsız. Dün akşam İsa Yeter isimli bir Türk Elon Musk’ı etiketleyerek Tesla’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğini sordu. İsa Yeter’in “Ne zaman roadsters için bir test sürüşü yapabilecek? Roadster’ın kurucularından biri olmak ve test etmek için Türkiye’den CA’ya geldim, ama şans yok.” tweetine Elon Musk yanıt verdi.

Elon Musk yanıtında “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” dedi.

Şubat ayı itibarıyla Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor.

Türkiye’de Tesla’nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişiyi bulurken, şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriliyor.Uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link