Eski Tesla Çalışanı, Şirketi Kasten Kusurlu Araç Satmakla Suçladı

Elektrikli araçların yükselişinde çok önemli bir paya sahip olan Tesla, bu zamana kadar neredeyse olumlu haberle gündeme geldiği kadar, olumsuz haberle de gündeme geldi. Bu olumsuz haberlerin bir kısmı ise şirkete yönelik suçlamalarla alakalıydı. Ve şirket, yine bir suçlamayla karşı karşıya. Üstelik bu, şimdiye kadar şirkete yöneltilen en ciddi suçlama olabilir. Çünkü bu suçlama, eski bir Tesla çalışanı tarafından yapıldı.

The Verge’ün yaptığı habere göre, Adam Williams isimli eski bir Tesla çalışanı, şirketin bile bile kusurlu araç sattığını iddia etti. Belirttiğine göre Adam, bu uygulamayı üstlerine bildirdikten sonra kıdemi düşürülmüş ve en sonunda da işten kovulmuş. Üstelik bu eski Tesla çalışanı, geçtiğimiz ay bu iddialarla ilgili olarak “Dürüst Çalışan Koruma Yasası” uyarınca New Jersey Yüksek Mahkemesi’nde bir dava da açmış.

Adam Williams, 2011 yılının sonuna kadar Tesla şirketinde bölge müdürü olarak görev yapmış. Ve kendisinin suçlamasına göre, çalıştığı süre boyunca şirketin araçlarını teslim etmeden önce gerçekleşen yüksek maliyetli hasar onarımlarını müşterilerine açıklamadığına şahit olmuş. Hatta Adam, bunun yerine şirketin bu araçları kullanılmış olarak satması gerektiğini söylemiş.

Eski Tesla çalışanı Adam Williams mahkeme dosyasında, şirketteki bu uygulamayı 2016 yılının sonunda ve 2017 yılının başında üstünün yanı sıra, Tesla’nın doğu yakası bölge müdürü ve şirketin başkan yardımcısı Jerome Guillen’a bildirdiğini ifade etti. Bu olaydan kısa bir süre sonra ise şirketteki pozisyonu servis müdürü olarak değiştirilmiş. Daha sonra ise Adam Williams, tekrardan daha düşük bir pozisyon olan mobil müdür pozisyonuna getirilmiş. En sonunda Eylül 2017’de ise işten kovulmuş.

Bu olay, Tesla’nın kusurlu araç sattığına yönelik yapılan ilk suçlama değil. 2016 yılında da bir Tesla Model X sahibi, aracın kapılarıyla ve yazılımıyla ilgili problemler yaşadığını söyleyerek şirkete dava açmıştı.

Bunların yanı sıra şirket, daha önce farklı tarzda suçlamalara da maruz kalmıştı. İngiliz The Guardian gazetesi, geçtiğimiz yıl Tesla fabrikasındaki işçilerin zor şartlar altında çalıştığına dair özel bir haber yayımlamıştı. Geçtiğimiz kasım ayında ise şirket, ırkçılık suçlamalarına maruz kalmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yakın Gelecekte Ortaya Çıkması En Olası 6 Meslek

  • Teknoloji gelişirken beraberinde dönüşümü de getiriyor.
  • Sürekli dönüşüm içinde olan dünyada meslek kollarının da aynı kalmasını bekleyemeyiz tabii. Yakın gelecekte karşımıza çıkması en olası 6 meslek yazımızda mevcut.
  • Daha önce de karşımıza çıkabilecek tuhaf meslekleri Z Kuşağı Geleceğin Mesleklerini Tasarlıyor yazımızda sizlerle paylaşmıştık. 

Dijitalleşmenin çalışma hayatını dönüştürdüğünü ve yaşanan bu dönüşümün beklentileri karşılayacak insan gücü arayışını beraberinde getirdiğini ifade eden Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, gelecekte iş dünyasının içinde yeni mesleklerin yer alacağını belirtti. Erdör, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız mesleklerden bazılarını şu şekilde sıraladı:

Dijital Dedektif

Gelecekte bilgilerin işlenmesi ve saklanması tamamen bilgisayar sistemleri aracılığıyla ve dijital ortamda olacak. Dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç fazlasıyla artacak. “Dijital Dedektif” olarak da nitelendirilmeye başlanan bu meslek grubunda uzmanlaşacak çalışanlara da gelecekte fazlasıyla ihtiyaç duyulacak.

Çöp Mühendisi

Dünya nüfusunun ve tüketimin artmasıyla birlikte ortaya çıkan atık sorunu ve bu atıkların doğru şekilde dönüştürülmesi çabası, Çöp Mühendisliği adlı bu yeni mesleğin doğuşuna öncülük ediyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi gibi dünyaca ünlü üniversiteler bu alanda programlar açarak, iş gücü yetiştirilmesine dair ilk adımları atmaya başladılar bile.

Alternatif Enerji Danışmanı

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerji bu yakıtlara alternatif olarak doğdu ve günümüzde kullanıyor. Ancak bu alternatifler halen ihtiyaca tamamıyla cevap veremiyor. Gelecekte eviniz, iş yeriniz, sosyal alanlarınız ve hatta ve hatta yaşadığınız şehir için en doğru yakıtı kullanmak önem taşıyor olacak. Bu noktada “Alternatif Enerji Danışmanlığı”, sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından önem kazanacak ve yüksek talep alan mesleklerden biri olacak.

Kişisel IoT Güvenlik Onarım Personeli

Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Hayatımıza entegre olacak bu cihazların bozulması durumunda ise gelecekte “Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli” adı verilen işgücüne ihtiyaç duyacağız ve hemen hemen hepimizin bir ya da birden fazla Kişisel Internet of Things (IoT) Güvenlik Onarım Personeli olacak.

Tıbbi Danışmanlar

Gelecekte ameliyatları robotlar ya da robot sistemleri yapacak. Dolayısıyla hem bu tip robotların üretimi hem de bakım ve yenilenmeleri konusunda uzman işgücüne ihtiyaç duyulacak. Makineler ve robotlar tıbbi alanı ele geçireceğinden, tıpta “Tıbbi Danışmanlar” olarak adlandırılacak yeni bir meslek grubu ortaya çıkacak.

Uzay Host ya da Hostesi

En yakın uzay istasyonuna yapılacak ziyaretler, aya turistik seyahat veya bir iş gezisi için Mars’a yolculuk gelecekte biz insanları bekleyen olasılıklar arasında yer alıyor. Oluşacak bu yeni çalışma alanları için gelecekte yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Uzay Pilotu, Uzay Turu Rehberi, Uzay Host ya da Hostesi uzay turizmi alanında karşımıza çıkacak yeni mesleklerden yalnızca birkaçı olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla Türkiye’den İş Başvurusu Almaya Başladı

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk Twitter hesabı üzerinden kendisine yöneltilen “Ne zaman Türkiye’ye geleceksiniz?” sorusuna yine Twitter üzerinden “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” şeklinde cevap vermişti. 

Bu olayın ardından Tesla hamlelerini yapmaya başladı. Ülkemize geleceği gün merakla beklenirken Tesla Türkiye için, servis yöneticisi pozisyonunda iş başvurusu almaya başladı.

Servis yöneticisi pozisyonu için Türkiye’de ilan açan Tesla’nın Türkiye’ye geleceği neredeyse kesinleşti diyebiliriz. Sizce Tesla ne zaman Türkiye’deki ilk şubesini açar?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link