Eski Tesla Çalışanı, Şirketi Kasten Kusurlu Araç Satmakla Suçladı

Elektrikli araçların yükselişinde çok önemli bir paya sahip olan Tesla, bu zamana kadar neredeyse olumlu haberle gündeme geldiği kadar, olumsuz haberle de gündeme geldi. Bu olumsuz haberlerin bir kısmı ise şirkete yönelik suçlamalarla alakalıydı. Ve şirket, yine bir suçlamayla karşı karşıya. Üstelik bu, şimdiye kadar şirkete yöneltilen en ciddi suçlama olabilir. Çünkü bu suçlama, eski bir Tesla çalışanı tarafından yapıldı.

The Verge’ün yaptığı habere göre, Adam Williams isimli eski bir Tesla çalışanı, şirketin bile bile kusurlu araç sattığını iddia etti. Belirttiğine göre Adam, bu uygulamayı üstlerine bildirdikten sonra kıdemi düşürülmüş ve en sonunda da işten kovulmuş. Üstelik bu eski Tesla çalışanı, geçtiğimiz ay bu iddialarla ilgili olarak “Dürüst Çalışan Koruma Yasası” uyarınca New Jersey Yüksek Mahkemesi’nde bir dava da açmış.

Adam Williams, 2011 yılının sonuna kadar Tesla şirketinde bölge müdürü olarak görev yapmış. Ve kendisinin suçlamasına göre, çalıştığı süre boyunca şirketin araçlarını teslim etmeden önce gerçekleşen yüksek maliyetli hasar onarımlarını müşterilerine açıklamadığına şahit olmuş. Hatta Adam, bunun yerine şirketin bu araçları kullanılmış olarak satması gerektiğini söylemiş.

Eski Tesla çalışanı Adam Williams mahkeme dosyasında, şirketteki bu uygulamayı 2016 yılının sonunda ve 2017 yılının başında üstünün yanı sıra, Tesla’nın doğu yakası bölge müdürü ve şirketin başkan yardımcısı Jerome Guillen’a bildirdiğini ifade etti. Bu olaydan kısa bir süre sonra ise şirketteki pozisyonu servis müdürü olarak değiştirilmiş. Daha sonra ise Adam Williams, tekrardan daha düşük bir pozisyon olan mobil müdür pozisyonuna getirilmiş. En sonunda Eylül 2017’de ise işten kovulmuş.

Bu olay, Tesla’nın kusurlu araç sattığına yönelik yapılan ilk suçlama değil. 2016 yılında da bir Tesla Model X sahibi, aracın kapılarıyla ve yazılımıyla ilgili problemler yaşadığını söyleyerek şirkete dava açmıştı.

Bunların yanı sıra şirket, daha önce farklı tarzda suçlamalara da maruz kalmıştı. İngiliz The Guardian gazetesi, geçtiğimiz yıl Tesla fabrikasındaki işçilerin zor şartlar altında çalıştığına dair özel bir haber yayımlamıştı. Geçtiğimiz kasım ayında ise şirket, ırkçılık suçlamalarına maruz kalmıştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Artık E-Postaları ve Telefon Aramalarını Takip Altına Alıyor

  • Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde yeni  iPhone’ları tanıtmasının ardından birçok marka, Apple’ın yeni telefonlarını çeşitli açılardan eleştirmişti.
  •  Apple, kullanıcıların arama ve e-posta verilerini kullanarak güven puanını hesaplamaya başlayacak. 
  • İlgili yazı: Feminist Gruplar Apple’a Neden Kızgınlar?

Dolandırıcılıkla mücadele kapsamında atağa geçen Apple, artık aramaları ve e-postaları kontrol altına alacak söz konusu veriler kalıcı olarak değil, geçici bir süre için saklanacağını duyurdu. Apple’ın bu hamlesi, iOS 12’nin gelişi ile birlikte güncellenen iTunes Store gizlilik sayfasında şöyle ifade ediliyor:

“Dolandırıcılığı belirlemeye ve önlemeye yardım etmek için, gönderdiğiniz ve aldığınız telefon aramalarının veya e-postaların yaklaşık sayısı da dahil olmak üzere aygıtınızı nasıl kullandığınız hakkındaki bilgiler, bir satınalma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda aygıt güven puanı hesaplamak için kullanılır. Gönderilen veriler, Apple’ın aygıtınızda ki gerçek değerleri öğrenemeyeceği şekilde tasarlanmıştır. Puanlar, sunucularımız da belirli bir süre saklanır.”

Aygıtlara verilecek olan bu güvenin puanını telefon aramaları ve e-posta verileri oluşturmaktadır. Bu adımın ise Apple’a; satın alma, yorum ve hesap konularında dolandırıcılıkla mücadelede konusunda yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Microsoft TeknoFest’e Katılıyor

  • Microsoft Türkiye, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde teknoloji meraklılarıyla buluşacak. 
  • 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Teknofest‘de  Microsoft, ürün ve çözümlerinin yanında workshop’lar ve sürpriz hediyelerle teknoloji tutkunlarıyla bir araya gelecek.
  • İlgili yazı: Microsoft’un Kuruluş Hikayesi

Bir çoğumuzun bildiği üzere Microsoft Hristiyanlar’ın kutsal bayramı olan Noel yılı zamanında Mikah Frye isimli 9 yaşındaki çocuğun Noel yılı için hediye olarak ailesinden bir Xbox One oyun konsolu istemişti. Ancak Mikah Frye; Ohio eyaletinin Ashland County isimli bölgesinde, soğuk havada dışarıda kalan evsiz insanları gördükten sonra, Xbox One almak için harcayacakları 300 doları evsiz insanlara battaniye almak için kullanmayı tercih etmişti. Microsoft ise buna sessiz kalmayarak 9 yaşındaki çocuğun isteğini gerçekleştirmişti.

Bu seferde Teknofest’e Microsoft Türkiye çadırına gelen ziyaretçiler için eğlenceli yöntemlerle, yarışmalarla ve ödüllerle bulut teknolojileri hakkında en güncel bilgileri sağlayan ve bu sayede kariyer alanında kendini geliştirmek isteyenlere de önemli fırsatlar sunuyor. Microsoft Cloud Society platformu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen herkesi bulut bilişim uzmanı olmaya davet eden Microsoft Cloud Society, alınan eğitimlerin sonunda profesyonel kariyer yönetimine katkı sağlayacak Microsoft sertifikası sahibi olma imkanı veriyor.

Yeni nesil Windows cihazlarının tanıtılacağı festivalde, Microsoft Türkiye’nin iş ortaklarından Artiwise, Developtica ve VR-Masters ise Hololens ve yapay zeka çözümlerini sergileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?