Elon Musk’ın Yeni Şirketi Neuralink, İnsan Beyni ve Yapay Zekayı Birleştirmeyi Hedefliyor

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni büyük projesi için ilk adımını attı ve Neuralink isimli şirketi kurdu. Aslında şirket, geçtiğimiz yılın temmuz ayında kurulmuş, ancak bu bilgi yeni ortaya çıktı. İlk baştan Musk tarafından bir tıbbi araştırma firması olarak kurulan Neuralink, Musk’ın daha sonrasında beyin-bilgisayar arayüzleri konusundaki fikirleri nedeniyle bu alana yönelmiş. Neuralink şirketi, insan beynine yerleştirilebilecek cihazlar geliştirmek adına çalışmalar yapacak. Bu sayede insan beyninin ve yapay zekanın birleştirilmesi hedefleniyor.

Bu çalışmalar amacına ulaştığı takdirde insan hafızası geliştirilebilecek ya da bilgisayar vb. cihazların arayüzüne doğrudan erişilebilecek. Bu tür beyin-bilgisayar arayüzleri, şu anda sadece bilim-kurgunun bir parçası olmakla birlikte elektrotlar ve diğer implantlar; Parkinson, epilepsi ve diğer nörolojik dejenerasyona yol açan hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılıyor. Bununla birlikte, dünya üzerinde çok az insan, beyinlerine yerleştirilmiş olan karmaşık implantlara sahipler. Bunların yanı sıra beyne bu tarz implantları yerleştirme işlemi oldukça tehlikelidir ve bu nedenle tıbbi olarak başka hiçbir seçeneği kalmayan hastalar için son çare olarak bu işlem uygulanır.

ABD Ordusunda Yapılan Beyin-Bilgisayar Arayüzü Çalışmalarından Bir Görüntü

Tabii ki bu konuda çalışmalar yapan başka şirketler de bulunuyor. Bu şirketlerden biri de Kernel. PayPal’ın alt kuruluşlarından biri olan ve mobil ve internet ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren Braintree’nin kurucusu Bryan Johnson’ın kurduğu Kernel adlı girişim firması da insan bilişselliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. 2013 yılında Braintree’yi 800 milyon dolar karşılığında PayPal’a satan Bryan Johnson’ın 100 milyon dolar yatırım yaptığı Kernel şirketi, nörologlardan ve yazılım mühendislerinden oluşan ekibiyle birlikte nörolojik dejenerasyona yol açan hastalıkların etkilerini tersine döndürmeyi ve en sonunda da insan beynini daha hızlı, daha akıllı ve daha bağlantılı hale getirmeyi amaçlıyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla’nın Türkiye’ye Ne Zaman Geleceğini Elon Musk Twitter’dan Yanıtladı

Daha önce sizlere Tesla’nın Türkiye pazarına girmek istediğinden bahsetmiştik. Pek çok kişi Tesla markasının ülkemize gelmesiyle ilgili oldukça sabırsız. Dün akşam İsa Yeter isimli bir Türk Elon Musk’ı etiketleyerek Tesla’nın Türkiye’ye ne zaman geleceğini sordu. İsa Yeter’in “Ne zaman roadsters için bir test sürüşü yapabilecek? Roadster’ın kurucularından biri olmak ve test etmek için Türkiye’den CA’ya geldim, ama şans yok.” tweetine Elon Musk yanıt verdi.

Elon Musk yanıtında “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” dedi.

Şubat ayı itibarıyla Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor.

Türkiye’de Tesla’nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişiyi bulurken, şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriliyor.Uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link