Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni büyük projesi için ilk adımını attı ve Neuralink isimli şirketi kurdu. Aslında şirket, geçtiğimiz yılın temmuz ayında kurulmuş, ancak bu bilgi yeni ortaya çıktı. İlk baştan Musk tarafından bir tıbbi araştırma firması olarak kurulan Neuralink, Musk’ın daha sonrasında beyin-bilgisayar arayüzleri konusundaki fikirleri nedeniyle bu alana yönelmiş. Neuralink şirketi, insan beynine yerleştirilebilecek cihazlar geliştirmek adına çalışmalar yapacak. Bu sayede insan beyninin ve yapay zekanın birleştirilmesi hedefleniyor.

Bu çalışmalar amacına ulaştığı takdirde insan hafızası geliştirilebilecek ya da bilgisayar vb. cihazların arayüzüne doğrudan erişilebilecek. Bu tür beyin-bilgisayar arayüzleri, şu anda sadece bilim-kurgunun bir parçası olmakla birlikte elektrotlar ve diğer implantlar; Parkinson, epilepsi ve diğer nörolojik dejenerasyona yol açan hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılıyor. Bununla birlikte, dünya üzerinde çok az insan, beyinlerine yerleştirilmiş olan karmaşık implantlara sahipler. Bunların yanı sıra beyne bu tarz implantları yerleştirme işlemi oldukça tehlikelidir ve bu nedenle tıbbi olarak başka hiçbir seçeneği kalmayan hastalar için son çare olarak bu işlem uygulanır.

ABD Ordusunda Yapılan Beyin-Bilgisayar Arayüzü Çalışmalarından Bir Görüntü

Tabii ki bu konuda çalışmalar yapan başka şirketler de bulunuyor. Bu şirketlerden biri de Kernel. PayPal’ın alt kuruluşlarından biri olan ve mobil ve internet ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren Braintree’nin kurucusu Bryan Johnson’ın kurduğu Kernel adlı girişim firması da insan bilişselliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. 2013 yılında Braintree’yi 800 milyon dolar karşılığında PayPal’a satan Bryan Johnson’ın 100 milyon dolar yatırım yaptığı Kernel şirketi, nörologlardan ve yazılım mühendislerinden oluşan ekibiyle birlikte nörolojik dejenerasyona yol açan hastalıkların etkilerini tersine döndürmeyi ve en sonunda da insan beynini daha hızlı, daha akıllı ve daha bağlantılı hale getirmeyi amaçlıyor.

 

Bir Cevap Yazın