Elon Musk, Rakipleri ile Hangi Gezegende Kapışacak?

Çağımızın mucidi olarak nitelendirilen Elon Musk, pek çok proje hedefiyle ve gerçekleştirdikleri projelerle dünya çapında sürekli adından bahsettiriyor. Tesla markası aracılığıyla ilk kez elektrik ile çalışan otomobiller üretti, Hyperloop projesiyle ulaşımı inanılmaz ölçülerde kısaltmayı hedefliyor ve her geçen gün hız rekoru kırıyor, yine kendi şirketi olan SpaceX ile uzaya sürekli başarılı roketler fırlatıyor ve Mars’a gidecek bir uzay gemisi inşa ediyor…

Bütün bunların yanında Elon Musk’a sürekli yeni rakipler çıkıyor. Geçen hafta sizlerle Hyundai’nin yeni elektrikli araçlarıyla Tesla’ya ve Elon Musk’a nasıl meydan okuduğunu paylaşmıştık. Daha öncesinde Hyperloop projesini gerçekleştirmeye çalışan başka bir şirket Virgin Hyperloop One‘ın Elon Musk’ın hız rekorunu kırdığını da sizlerle paylaşmıştık. Peki bu nereye kadar böyle gidecek?

Elon Musk her geçen gün yeni bir teknolojiyle ve “imkansız” ile karşımıza çıkarken diğer şirketler de onu takip etmeye devam ediyor. Ancak Elon Musk’ın hedefleri bu dünyadan çok daha geniş. Mashable’ın haberine göre Elon Musk, Mars’a gitmek üzere tasarladıkları geminin yakın bir zamanda bitmesini planladığını açıkladı. “Kısa vadede  uzay gemisinin inşa edilmesini gerçekten istiyoruz ve büyük ilerlemeler kaydediyoruz” dedi.

“Şu anda ilk gemiyi, gezegenlerarası aracı yapıyoruz ve muhtemelen gelecek yılın ilk yarısında ilk kısa uçuşları yapacağız.” diyerek bir sene içinde geminin kullanılabileceğini duyurmuş oldu. Mars’a gitmek için uzun bir yol kat etmeleri gerekse hedeflerinin 2022 olduğunu söylüyor. 

Habertürk’ün haberine göre; 2022 yılında BFR’nin Mars’a inmesini umduğunu belirten Musk, ilk görevin ise kargo olacağını belirtirken er ya da geç gemiyle insanların ve eşyalarının taşınacağını da ekledi. Elon Musk’ın asıl amacı ise Mars’ta kendi kendine yeten, sürdürülebilir bir insan kolonisi kurmak.

Bütün bu gelişmelere bakıldığında bu rekabetin Dünya’nın dışına taşınacağı çok açık. Ancak akıllara şöyle bir soru da gelmiyor değil: Bu rekabete yön veren Elon Musk olmaya devam edecek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link