İsrail hükümetinin, elektrikli otobüslerin büyük ölçekte kullanımı üzerine odaklanan ElectRoad isimli bir şirket ile iş birliği yaparak hareket halindeki elektrikli otobüsleri şarj edebilen bir teknoloji geliştirmek için gerçekleştirdiği testlerin ilk aşamasının tamamlandığı duyuruldu. İlk testlerin tamamlanmasının ardından, Tel Aviv şehrindeki 800 metrelik bir yola bu teknolojiyi entegre etmesi için şirkete 120 bin dolarlık yatırım yapıldı. 2018 yılında gerçekleştirilecek olan bu testin başarılı olması halinde, Ramon Uluslararası Havalimanı ve Eilat şehri arasındaki yaklaşık 18 km uzunluğundaki yola bu teknoloji entegre edilecek.

Bu teknoloji, umut vadetse de aşılması gereken önemli engeller bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise bu teknolojinin uygulanması. ElectRoad, bir kilometre uzunluğunda bir yola bir gecede bu teknolojiyi entegre edebileceklerini ifade etse de bu yeni teknoloji, henüz şehir şartlarında test edilmedi.

İsrail hükümetinin desteğiyle yürütülen bu proje hayata geçtiği takdirde, otobüsler, fosil yakıtları kullanmak zorunda kalmayacak ve bu sayede hem gezegenini doğal kaynaklar kullanılmayacak hem de çevre kirliliğine neden olan önemli sorunlardan biri ortadan kalkmış olacak. Bu teknoloji, otomobillere ve  diğer araç türlerine de uygulanırsa egzoz gazı emisyonu sorununun büyük ölçüde önüne geçilebilir.

Bir Cevap Yazın