Eğitimde Kullanılan Geçmiş Yüzyıla Ait Yöntemler Değişiyor – iPad mini 0

Gelişen teknolojiyle birlikte günlük alışkanlıklarımızın da değiştiği aşikar. Hayatımıza giren yeni teknolojik aletlerle birlikte, geçmişte yapmakta zorlandığımız birçok işlem şimdi yalnızca bir tık uzaklıkta. Bu denli yoğun yaşanan teknolojik değişim, kendini yalnızca günlük hayatta değil elbette eğitim araç ve yöntemlerinde de gösteriyor. Geçtiğimiz yüzyıla ait eğitim araçları yerini yavaş yavaş bu yüzyılın eğtim araçlarına bırakıyor.

Tam bu noktada bahsetmek istediğim bir proje var. Proje Amerika bazlı ve ismi Project K-Nect.

Projeye göre kendine bir akıllı telefon alamayacak düzeyde yoksul olan öğrencilere bir akıllı telefon veriliyor ve o telefonla kolaylıkla erişebileceği stabil bir web sayfası hazırlanıyor. Bu sayfada o dönem derslerde gördükleri matematik konularının bir özetini bulabiliyorlar. Proje yaklaşık 150 öğrencinin üzerinde uygulanıyor. Sonuçlar gayet dikkat çekici, projeye göre akıllı telefon kullanımı okul başarısını ortalama %30 artırıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=FsII_1hc-6M

Akıllı telefon kullanımının 1 milyarı aştığı 2012’nin 3. çeyreğinde, her 7 kişiden 1’inin akıllı telefona sahip olması bilgiye erişimin ne denli kolay hale geldiğinin göstergesi. Bunun yanı sıra artan tablet satışları ve okullarda bilgisayar laboratuvarlarının yavaş yavaş yerini tablet laboratuvarlarına bırakması ve ayrıca tabletin öğrenimde kitaplara göre çok daha etkili olması eğitimde bu değişimin önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun olacağını gösteriyor.

Ayrıca Tim Cook’un geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada iPad’in yalnızca eğitim amacıyla satın alımlarda 1 milyon rakamına ulaştığını açıklaması, bu değişimi kanıtlayan bir diğer göstergelerden biri.

Gelelim iPad mini’ye. iPad mini’nin günlük yaşamın haricinde eğitim amaçlı kullanım için de piyasaya sürüldüğü aşikar. Mini’yle birlikte yenilenen iBooks’un eğitim amaçlı kulkanım talebini karşılayacak şekilde yenilendiği ve dizayn edildiği bir gerçek. Tim Cook’un açıklamasına göre daha şimdiden 2500 tablet sınıfının iBooks kullayor olması, yeni iPad fiyat avantajıyla ve yenilenen iBooks sayesinde daha yoğun kullanılacağa benziyor.

Eğitimde geçmiş yüzyıla ait araç ve yöntemlerin yerini bu yüzyıla ait araç ve yöntemlere bırakması başarı ve çağın yakalanması açısından önemli. Bilimsel deneylerin, yeni araç ve yöntemlerin başarıyı artırdığını kanıtlaması, bu teknolojilere şimdiden yatırım yapan devlet ve kurumların gelecekte başarı konusunda çok daha büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Teknoloji Yatırımcıları Öngörüyor: Dünya Uçan Arabalara Hazır! 0

Hikayeyi tekerleğin icadından başlayacak kadar geri sararsak bugüne kadar ulaşım araçları konusunda muazzam bir yol kat ettiğimizi göreceğiz. Benzinli, çevre dostu elektrikli araçlar hatta ve hatta sürücüsüz araçları bir köşeye koyun dünyanın uçan arabalara hazır olduğu bile söyleniyor şu günlerde…

Teknoloji hakkında neredeyse tüm bilgilere erişebileceğimiz TechCrunch’ın her yıl farklı şehirlerde düzenlenen girişimciler ve potansiyel yatırımcıları bir araya getiren Disrupt konferansı bu yıl San Francisco’da başladı.  Konferans hız kesmeden devam ederken Disrupt’a damgasını vuran başlıklardan birisi olan dünyanın artık ‘uçan araçlara’ hazır olduğu konusunda sürücüsüz araç otoriteleri ve teknoloji melek yatırımcılarının fikir birliği yapması oldu.

Fikri destekleyenlerin en başında sürücüsüz araç fikrinin babası sayılan ve Google X ile sürücüsüz araç geliştiren deha Sebastian Thrun bulunuyor. Bununla beraber GGV’den Jenny Lee ve Space X yatırımcısı Steve Jurvetson’da fikri destekleyenler arasında. Fikir babaları ulaşımda bu evrimin başlangıcının droneların yaygın bir şekilde kullanılması olduğunu belirtirken yakın bir zamanda uçan arabaların ulaşımda yaygın kullanılacak araçlar olduğunu düşünüyor.

Gelecekte arabaların içine sıkışmış bir biçimde otoyollarda olacağımızı öngörmüyorum’ diyen Thrun, ‘ havada düzgün bir yol içinde uçan bir şeyin içine atlayıp gideceğimizi, Amazon’un sipariş ettiğimiz yemeği havada 5 dakika içinde getirebileceğini öngörüyorum.’ Diyerek adeta hepimizin hayranlıkla izlediği çizgi film Jetgiller’e yakın bir dünya öngörüsünde bulunuyor.

Düşünmesi bile keyifli olsa da hali hazırda uçaklar için bile zor olan hava trafiği uçan araçların faaliyete geçmesi ile tam bir kaosa dönüşebilir.

Yine de ulaşım teknolojisi konusunda önemli yol kat etmiş ülkelerin varlığını da yadsıyamayız. Özellikle Çin, araçları dizeden elektriğe geçirme konusunda işleri sıkı tutuyor 2016’da ülkede sade 1 milyon elektrikli araç varken bugün bu sayı 5 milyona ulaşmış durumda. Böyle giderlerse uçan araçlara geçişte de başat güç olacaklarını söylemek yanlış olmayabilir.

Space X yatırımcısı Jurvetson her ne kadar yaşamadan gerçekliğine inanamayacağımızı söylese de uçan araçların hayatımıza eninde sonunda girişinin de kaçınılmaz olduğunu, hatta belki de beklediğimizden daha da yakın bir zamanda gerçekleşeceğini ifade ediyor.

Zaten uçabiliyorken trafikte kalmamız için hiçbir neden yok öyle değil mi? Ne dersiniz sizce uçan araç gerçeğine yeteri kadar hazır mıyızdır?

Porsche Elektrikle Çalışan İlk Aracını 2019’da Satışa Sunacak 0

Porsche, 2015 Frankfurt Motor Show’da büyük ilgi uyandıran, tamamen elektrikli dört kapılı spor araba konseptini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Porsche’nin başkanı Oliver Blume, arabayla ilgili birçok önemli detayı açıkladı. Satışların 2019 yılının sonuna doğru başlaması planlanıyor. Araçta yanmalı içten motor olmayacak. 2017 Frankfurt Motor Show’da konuşan Blume, projenin planlandığı gibi gittiğini ve yakın zamanda prototiplerin halka açık şekilde test edileceğini söyledi. Porsche Mission E, tamamen elektrikli olan ilk Porsche aracı olma özelliğini taşıyacak. Mission E’nin üretiminin, Porsche’nin Stuttgart-Zuffenhausen tesisinde binden fazla yeni iş olanağı sağlaması bekleniyor. Mission E konsepti, biraz basık bir Panamera‘ya benzeyen dört kapılı bir spor araba. Aracın kapıları dışarı doğru açılabiliyor. Porsche, aracın Nurburgring yarış pistini sadece sekiz dakikada geçebileceğini iddia ediyor.

15 dakikada yüzde 80 şarj

Porsche, Mission E’nin 3,5 saniyeden kısa bir sürede,100 km/s hıza ulaşabileceğini iddia ediyor. Azami hızı ise en az 250 km/s olacak. Şarj konusuna gelecek olursak; Porsche hızlı şarj sağlayan bir teknoloji sayesinde aracın 15 dakika içinde yüzde 80 şarj edilebileceğini söylüyor. Blume, bu 15 dakikada yüzde 80 şarj olayının 2019’daki satış esnasında sunulacağını belirtti. Blume, “Araç yüzde 80’lik şarj ile yaklaşık 400 km’lik yol kat edebilecek. Bataryanın tamamı doluyken ise 500 km yol alınabilecek. 2019’da satışa sunulacak Mission E iki yıl önce Frankfurt’ta gördüğümüz modele epeyce benzeyecek.” diye ekledi.

 Kaynak: Dünya Halleri
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link