Eğitimde Kullanılan Geçmiş Yüzyıla Ait Yöntemler Değişiyor – iPad mini

Gelişen teknolojiyle birlikte günlük alışkanlıklarımızın da değiştiği aşikar. Hayatımıza giren yeni teknolojik aletlerle birlikte, geçmişte yapmakta zorlandığımız birçok işlem şimdi yalnızca bir tık uzaklıkta. Bu denli yoğun yaşanan teknolojik değişim, kendini yalnızca günlük hayatta değil elbette eğitim araç ve yöntemlerinde de gösteriyor. Geçtiğimiz yüzyıla ait eğitim araçları yerini yavaş yavaş bu yüzyılın eğtim araçlarına bırakıyor.

Tam bu noktada bahsetmek istediğim bir proje var. Proje Amerika bazlı ve ismi Project K-Nect.

Projeye göre kendine bir akıllı telefon alamayacak düzeyde yoksul olan öğrencilere bir akıllı telefon veriliyor ve o telefonla kolaylıkla erişebileceği stabil bir web sayfası hazırlanıyor. Bu sayfada o dönem derslerde gördükleri matematik konularının bir özetini bulabiliyorlar. Proje yaklaşık 150 öğrencinin üzerinde uygulanıyor. Sonuçlar gayet dikkat çekici, projeye göre akıllı telefon kullanımı okul başarısını ortalama %30 artırıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=FsII_1hc-6M

Akıllı telefon kullanımının 1 milyarı aştığı 2012’nin 3. çeyreğinde, her 7 kişiden 1’inin akıllı telefona sahip olması bilgiye erişimin ne denli kolay hale geldiğinin göstergesi. Bunun yanı sıra artan tablet satışları ve okullarda bilgisayar laboratuvarlarının yavaş yavaş yerini tablet laboratuvarlarına bırakması ve ayrıca tabletin öğrenimde kitaplara göre çok daha etkili olması eğitimde bu değişimin önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun olacağını gösteriyor.

Ayrıca Tim Cook’un geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada iPad’in yalnızca eğitim amacıyla satın alımlarda 1 milyon rakamına ulaştığını açıklaması, bu değişimi kanıtlayan bir diğer göstergelerden biri.

Gelelim iPad mini’ye. iPad mini’nin günlük yaşamın haricinde eğitim amaçlı kullanım için de piyasaya sürüldüğü aşikar. Mini’yle birlikte yenilenen iBooks’un eğitim amaçlı kulkanım talebini karşılayacak şekilde yenilendiği ve dizayn edildiği bir gerçek. Tim Cook’un açıklamasına göre daha şimdiden 2500 tablet sınıfının iBooks kullayor olması, yeni iPad fiyat avantajıyla ve yenilenen iBooks sayesinde daha yoğun kullanılacağa benziyor.

Eğitimde geçmiş yüzyıla ait araç ve yöntemlerin yerini bu yüzyıla ait araç ve yöntemlere bırakması başarı ve çağın yakalanması açısından önemli. Bilimsel deneylerin, yeni araç ve yöntemlerin başarıyı artırdığını kanıtlaması, bu teknolojilere şimdiden yatırım yapan devlet ve kurumların gelecekte başarı konusunda çok daha büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Boston Dynamics’in Geliştirdiği Robot Köpek SpotMini Satışa Sunuluyor

  • Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek SpotMini, 2019 yılında satışa çıkarılacak.
  • Boston Dynamics, robot köpeklerinin maliyetini 10 kata kadar düşürmeyi başardıklarını ve bunun fiyata da yansıyacağını özellikle belirtti.
  • İlgili yazı; Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Takla atabilen robotun üreticisi Boston Dynamics tarafından geliştirilen köpek robot SpotMini de kapı açmayı kendi kendine çözebilmesi ile oldukça konuşulmuştu. Kapıyı açmak için ne yapması gerektiğini çözen robot köpek, arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını fark ederek kapıyı onun için tuttuğu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Robot köpek SpotMini’nin kapı açmaktan çok daha başka yetenekleri de var elbet. Fakat yüksek maliyeti nedeniyle satışa sunmak için uygun değildi. Yeni haberlere göre SpotMini 2019dan itibaren ticari olarak satışa sunulacak.

Donanımhaberi’in haberine göre; SpotMini’nin 2019 yılı itibariyle satışa çıkacağını söyleyen Boston Dynamics Başkanı Marc Raibert, ellerinde dörtlü 10 prototip olduğunu ve bu yıl içerisinde 100 tane daha üretmeyi hedeflediklerini belirtti.
Fiyat noktası hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayan Raibert, geçtiğimiz yıl yenilenen versiyonu tanıtılan SpotMini’nin maliyetini 10 kata kadar azalttıklarının altını çizdi. Yazılım opsiyonlarıyla birlikte özel birtakım görevleri de yerine getirebilen robot köpek, başta güvenlik olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterebilecek.
SpotMini 90 santimetre uzunluğunda ve 25 kilogram ağırlığında dünyanın üretilmiş en sessiz robotu unvanına sahip.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tim Cook, Steve Jobs ve Apple’dan ilhamla: “Cesur Olun, Dünyayı Değiştirin.”

Cesur adımları ve farklılığıyla dünyayı değiştiren kişilerden bir tanesi hiç şüphesiz kurduğu Apple markası ile Steve Jobs‘tur. Steve Jobs’un kurduğu Apple’ın şimdiki CEO’su Tim Cook, Duke Üniversitesi’nin 2018 Mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Steve Jobs’un ve dolaylı yoldan Apple’ın stratejilerinden harmanla öğrencilere ilham verici bir konuşma yaptı.

Tim Cook, Duke Üniveristesi’nde 2018 mezunları için yaptığı açılış konuşmasında iklim değişikliğinden, yenilenebilir enerjiden, Apple’ın kullanımına kadar pek çok konuyu ele aldı. Konuşmasında Steve Jobs’u ve Apple’ın stratejisini de dinleyicilere hatırlattı. 

“İnsanlar farklı bir şey denemeye cesaret edemedikçe hiçbir büyük meydan okuma çözülemedi veya kalıcı bir gelişme elde edilemedi.” diyerek Cook, Apple’ın pazarlama stratejisi “Think Different”a da gönderme yaptı.

“Dünyayı değiştirmek bir yolu değil bir vizyonu izlemekle mümkündür.”

Kendisi de Duke Üniversitesi mezunu olan Tim Cook, 2018 Duke mezunlarını Twitter’dan da tebrik ederek konuşmasına şöyle devam etti; “Dünyayı değiştirmenin bir yolu değil, bir vizyonu izlemekten geldiğine derinden inanan birisinden bir şeyler öğrenebildiğim için çok şanslıyım. O benim arkadaşım ve akıl hocamdı. Steve’in vizyonu ve büyük fikirleri bir şeyleri olduğu gibi kabul etmeyi reddetmesinden gelmekteydi.”

“Teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanın mahremiyet hakkınızı ortadan kaldırmak anlamına gelen bahaneyi reddediyoruz. Yani farklı bir yol seçiyoruz, verilerinizin çok azını toplayıp mümkün olduğunca dikkatli, düşünceli ve saygılı olmak bizi ilgilendiriyor, çünkü biz bu verilerin size ait olduğunu biliyoruz.” diyerek son dönemde yaşanan Facebook skandalına ve kullanıcı bilgilerinin izinsiz kullanılmasına da gönderme yaptı. 

Tim Cook konuşmasında sadece gizlilik konusuna atıfta bulunmakla kalmadı, ayrıca iklim değişikliği, Amerikalıların uğradığı eşitsizlikler ve #metoo hareketinden de bahsetti.

Tim Cook konuşmasını öğrencilere “Korkusuzluğunuzu bulun” çağrısıyla sonlandırdı. “Eğer dünyayı değiştirmeyi umuyorsanız korkusuzluğu bulmanız lazım. Korkusuzluğun sizi nereye götüreceğini bilmiyorsanız bile ilk adımı atacak cesarete sahip olmanız lazım.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link