Eğitimde Kullanılan Geçmiş Yüzyıla Ait Yöntemler Değişiyor – iPad mini 0

Gelişen teknolojiyle birlikte günlük alışkanlıklarımızın da değiştiği aşikar. Hayatımıza giren yeni teknolojik aletlerle birlikte, geçmişte yapmakta zorlandığımız birçok işlem şimdi yalnızca bir tık uzaklıkta. Bu denli yoğun yaşanan teknolojik değişim, kendini yalnızca günlük hayatta değil elbette eğitim araç ve yöntemlerinde de gösteriyor. Geçtiğimiz yüzyıla ait eğitim araçları yerini yavaş yavaş bu yüzyılın eğtim araçlarına bırakıyor.

Tam bu noktada bahsetmek istediğim bir proje var. Proje Amerika bazlı ve ismi Project K-Nect.

Projeye göre kendine bir akıllı telefon alamayacak düzeyde yoksul olan öğrencilere bir akıllı telefon veriliyor ve o telefonla kolaylıkla erişebileceği stabil bir web sayfası hazırlanıyor. Bu sayfada o dönem derslerde gördükleri matematik konularının bir özetini bulabiliyorlar. Proje yaklaşık 150 öğrencinin üzerinde uygulanıyor. Sonuçlar gayet dikkat çekici, projeye göre akıllı telefon kullanımı okul başarısını ortalama %30 artırıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=FsII_1hc-6M

Akıllı telefon kullanımının 1 milyarı aştığı 2012’nin 3. çeyreğinde, her 7 kişiden 1’inin akıllı telefona sahip olması bilgiye erişimin ne denli kolay hale geldiğinin göstergesi. Bunun yanı sıra artan tablet satışları ve okullarda bilgisayar laboratuvarlarının yavaş yavaş yerini tablet laboratuvarlarına bırakması ve ayrıca tabletin öğrenimde kitaplara göre çok daha etkili olması eğitimde bu değişimin önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun olacağını gösteriyor.

Ayrıca Tim Cook’un geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada iPad’in yalnızca eğitim amacıyla satın alımlarda 1 milyon rakamına ulaştığını açıklaması, bu değişimi kanıtlayan bir diğer göstergelerden biri.

Gelelim iPad mini’ye. iPad mini’nin günlük yaşamın haricinde eğitim amaçlı kullanım için de piyasaya sürüldüğü aşikar. Mini’yle birlikte yenilenen iBooks’un eğitim amaçlı kulkanım talebini karşılayacak şekilde yenilendiği ve dizayn edildiği bir gerçek. Tim Cook’un açıklamasına göre daha şimdiden 2500 tablet sınıfının iBooks kullayor olması, yeni iPad fiyat avantajıyla ve yenilenen iBooks sayesinde daha yoğun kullanılacağa benziyor.

Eğitimde geçmiş yüzyıla ait araç ve yöntemlerin yerini bu yüzyıla ait araç ve yöntemlere bırakması başarı ve çağın yakalanması açısından önemli. Bilimsel deneylerin, yeni araç ve yöntemlerin başarıyı artırdığını kanıtlaması, bu teknolojilere şimdiden yatırım yapan devlet ve kurumların gelecekte başarı konusunda çok daha büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Silahlandığında Ne Olacak? 0

Dünya genelinde yapay zeka yatırımları gün geçtikçe artıyor ve hayatın farklı alanlarında yapay zeka kullanım oranı artıyor. Artık yapay zeka bizim gibi konuşmaya, bizim gibi yaşamaya hatta vatandaşlık almaya bile başladı. Suudi Arabistan’da Sophia isimli robotun vatandaşlık almış olması da artık yapay zeka robotların hayatın tamamen içinde olduğunun kanıtı olacak nitelikte.

Peki bu yapay zeka robotları silahlandığında ne olacak?

Dünyanın önde gelen bilim insanları bu konuda oldukça endişeli durumda. Yapay zekaya sahip silahlandırılmış robotların insanlık için büyük bir tehlike oluşturacağını iddia eden bilim adamları bu konuda Birleşmiş Milletleri de göreve çağırıyor. Nükleer silahların yasaklanmış olması gibi silahlandırılmış yapay zeka robotlarının da geliştirilmesinin Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanması bilim insanları tarafından açık şekilde isteniyor. Bu duruma dikkat çekmek adına bilim insanları bir de kısa film çektiler ve durumun ne boyutta tehlikeler yaratabileceğini bu film ile gösterdiler. Filmde silahlı yapay zekaların gerçekleştirdiği katliam denebilecek bir olay konu ediniliyor.

Bu filmden birkaç ay önce de Elon Musk liderliğinde bir grup bilim insanı Birleşmiş Milletler’e açık bir mektup yazarak silahlandırılmış yapay zeka çalışmalarının durdurulmasını istemişti.

Bilim insanları bu mektupta otonom silahların kullanılabilir şekilde konumlandırılması için sadece birkaç yılın yeterli olabileceğini, teknolojik olarak bu seviyeye ulaşıldığının altını çizen uzmanlar, yapay zekanın savunma ve askeri personel güvenliği için kullanılabilecekken kendi kendine savaşabilecek robotların geliştirilmesi nedeniyle savaşa girme eşiğinin düşmesinden endişeli olduklarını belirtmişler ve bu eşiğin düşmesi halinde kitlesel kayıpların yaşanabileceğini de çağrılarında yer vermişlerdi.

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link