Gelişen teknolojiyle birlikte günlük alışkanlıklarımızın da değiştiği aşikar. Hayatımıza giren yeni teknolojik aletlerle birlikte, geçmişte yapmakta zorlandığımız birçok işlem şimdi yalnızca bir tık uzaklıkta. Bu denli yoğun yaşanan teknolojik değişim, kendini yalnızca günlük hayatta değil elbette eğitim araç ve yöntemlerinde de gösteriyor. Geçtiğimiz yüzyıla ait eğitim araçları yerini yavaş yavaş bu yüzyılın eğtim araçlarına bırakıyor.

Tam bu noktada bahsetmek istediğim bir proje var. Proje Amerika bazlı ve ismi Project K-Nect.

Projeye göre kendine bir akıllı telefon alamayacak düzeyde yoksul olan öğrencilere bir akıllı telefon veriliyor ve o telefonla kolaylıkla erişebileceği stabil bir web sayfası hazırlanıyor. Bu sayfada o dönem derslerde gördükleri matematik konularının bir özetini bulabiliyorlar. Proje yaklaşık 150 öğrencinin üzerinde uygulanıyor. Sonuçlar gayet dikkat çekici, projeye göre akıllı telefon kullanımı okul başarısını ortalama %30 artırıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=FsII_1hc-6M

Akıllı telefon kullanımının 1 milyarı aştığı 2012’nin 3. çeyreğinde, her 7 kişiden 1’inin akıllı telefona sahip olması bilgiye erişimin ne denli kolay hale geldiğinin göstergesi. Bunun yanı sıra artan tablet satışları ve okullarda bilgisayar laboratuvarlarının yavaş yavaş yerini tablet laboratuvarlarına bırakması ve ayrıca tabletin öğrenimde kitaplara göre çok daha etkili olması eğitimde bu değişimin önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun olacağını gösteriyor.

Ayrıca Tim Cook’un geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada iPad’in yalnızca eğitim amacıyla satın alımlarda 1 milyon rakamına ulaştığını açıklaması, bu değişimi kanıtlayan bir diğer göstergelerden biri.

Gelelim iPad mini’ye. iPad mini’nin günlük yaşamın haricinde eğitim amaçlı kullanım için de piyasaya sürüldüğü aşikar. Mini’yle birlikte yenilenen iBooks’un eğitim amaçlı kulkanım talebini karşılayacak şekilde yenilendiği ve dizayn edildiği bir gerçek. Tim Cook’un açıklamasına göre daha şimdiden 2500 tablet sınıfının iBooks kullayor olması, yeni iPad fiyat avantajıyla ve yenilenen iBooks sayesinde daha yoğun kullanılacağa benziyor.

Eğitimde geçmiş yüzyıla ait araç ve yöntemlerin yerini bu yüzyıla ait araç ve yöntemlere bırakması başarı ve çağın yakalanması açısından önemli. Bilimsel deneylerin, yeni araç ve yöntemlerin başarıyı artırdığını kanıtlaması, bu teknolojilere şimdiden yatırım yapan devlet ve kurumların gelecekte başarı konusunda çok daha büyük potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.

 

Bir Cevap Yazın