Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tabir vardır: “… dijitale kayıyor”. Aslında bu, genelde sektörel anlamda kullanılan bir tabirdir. Ancak bu ifadeyi insan hayatının şu anki durumu için de kullansak herhalde yanlış olmaz. Her geçen gün, günlük hayatımızda olan ya da olmayan birçok nesne bu dijitalleşmeden nasibini alıyor. Dijital hale getirilen bazı şeyler ise oldukça ilginç. Dijital hale getirilerek bu haberimize konu olan şey ise bir mezar taşı.

Bioenergija adlı teknoloji şirketi, 2000 yılında Slovenya’da hayatını kaybeden Janez Mlakar isimli kişi için dünyanın ilk dijital mezar taşını yaptı. Bu dijital ve dokunmatik ekranlı mezar taşı, Mlakar ile alakalı birçok hatırayı bünyesinde barındırıyor.

Dijital mezar taşı, üzerinde bulunan sensör sayesinde kendisine yaklaşan ziyaretçileri algılıyor ve aktif hale geliyor. Mezar taşı aktif hale geldikten sonra, 48 inç büyüklüğündeki ekranda kişiyle ile ilgili bazı bilgiler gösteriliyor. Bununla birlikte, dokunmatik ekran aracılığıyla kişiyle ilgili fotoğraflara ve videolara da ulaşılabiliyor. Ziyaretçiler mezar ayrıldığında ise sensör bunu algılıyor ve ekran kapatılarak enerji tasarrufu yapılması sağlanıyor.

Bioenergija şirketi, bu tarz bir dijital mezar taşı yaptırmanın maliyetinin 3.000 euro olduğunu belirtti. Ayrıca şirket, Janez Mlakar için bu mezar taşını yaptıktan sonra çok sayıda yeni sipariş aldığını da ifade etti.

Bir Cevap Yazın