Dünyanın ilk hukuki danışmanlık veren chatbot’u; New York, Seattle ve İngiltere’deki başarısından sonra, dünden itibaren bütün ABD’de hizmet vermeye başladı. İngiliz girişimci Joshua Browder tarafından geliştirilen DoNotPay isimli chatbot, ücretsiz olarak hizmet veriyor ve yapay zeka kullanıyor. Buluşuna “dünyanın ilk robot avukatı” diyen Browder, bu bot’un iki yıllık bir süre zarfında tam 375.000 park cezasını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Browder’ın Twitter aracılığıyla The Verge’e yaptığı açıklamaya göre, DoNotPay, potansiyel olarak hükümetten hukuki etkileri deneyimleyebiliyor. Fakat Browder, chatbot’unun avukatlarla rekabet etmesiyle daha çok ilgileniyor. Bununla birlikte Browder, buna bağlı olarak çok önemli bir mesaj veriyor:

Hukuk endüstrisi, 200 milyar dolardan daha büyük bir endüstri. Ama ben, hukuku ücretsiz hale getirme konusunda heyecanlıyım.

Kullanıcılar, bu chatbot’a “Adil olmayan bir park cezası aldım.” şeklinde sorular sorabiliyor ya da herhangi bir şirketten tazminat almak için talepte bulunabiliyorlar. Ancak sonuçlar, sadece bazı anahtar kelimeler şeklinde kullanıcıların karşısına geliyor. Eğer chatbot, kullanıcıyı başarılı bir şekilde uygun bir konuya yönlendirirse kullanıcı için bir itiraz mektubu oluşturabiliyor ve kullanıcı da bu itiraz mektubunu imzalayıp çıktısını alabiliyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre, Browder, chatbot’unun devlet memurlarının zamanını ve parasını kurtarabileceğini de düşünüyor. Browder’ın belirttiğine göre, devletler, park cezası itirazlarını okumaları için insanları işe alarak büyük miktarda bir parayı boşa harcıyorlar. DoNotPay ise bu cezaları, onlara anlaşılır ve okuması kolay bir şekilde gönderiyor.

Bu chatbot, robotların ve yapay zekanın hızlı bir şekilde hayatımıza girmesinin en iyi örneklerinden biri. Ayrıca bu tarz girişimler, robotların ve yapay zekanın birçok alanda insan iş gücünün yerini alacağı tahminlerini haklı çıkartıyor. Belirsiz olan ise sadece bu değişimin ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleşeceği.

Bu konuyla ilgili olarak CNN Türk Program Müdürü Ozan Onat’ın “Yeni Makineler Çağına Ne Kadar Hazırız?” ve Goldman Sachs’ın yayımladığı raporla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın