Dünyanın İlk Avukat Robotu, ABD’de Hizmet Vermeye Başladı

Dünyanın ilk hukuki danışmanlık veren chatbot’u; New York, Seattle ve İngiltere’deki başarısından sonra, dünden itibaren bütün ABD’de hizmet vermeye başladı. İngiliz girişimci Joshua Browder tarafından geliştirilen DoNotPay isimli chatbot, ücretsiz olarak hizmet veriyor ve yapay zeka kullanıyor. Buluşuna “dünyanın ilk robot avukatı” diyen Browder, bu bot’un iki yıllık bir süre zarfında tam 375.000 park cezasını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Browder’ın Twitter aracılığıyla The Verge’e yaptığı açıklamaya göre, DoNotPay, potansiyel olarak hükümetten hukuki etkileri deneyimleyebiliyor. Fakat Browder, chatbot’unun avukatlarla rekabet etmesiyle daha çok ilgileniyor. Bununla birlikte Browder, buna bağlı olarak çok önemli bir mesaj veriyor:

Hukuk endüstrisi, 200 milyar dolardan daha büyük bir endüstri. Ama ben, hukuku ücretsiz hale getirme konusunda heyecanlıyım.

Kullanıcılar, bu chatbot’a “Adil olmayan bir park cezası aldım.” şeklinde sorular sorabiliyor ya da herhangi bir şirketten tazminat almak için talepte bulunabiliyorlar. Ancak sonuçlar, sadece bazı anahtar kelimeler şeklinde kullanıcıların karşısına geliyor. Eğer chatbot, kullanıcıyı başarılı bir şekilde uygun bir konuya yönlendirirse kullanıcı için bir itiraz mektubu oluşturabiliyor ve kullanıcı da bu itiraz mektubunu imzalayıp çıktısını alabiliyor.

The Verge’ün yaptığı habere göre, Browder, chatbot’unun devlet memurlarının zamanını ve parasını kurtarabileceğini de düşünüyor. Browder’ın belirttiğine göre, devletler, park cezası itirazlarını okumaları için insanları işe alarak büyük miktarda bir parayı boşa harcıyorlar. DoNotPay ise bu cezaları, onlara anlaşılır ve okuması kolay bir şekilde gönderiyor.

Bu chatbot, robotların ve yapay zekanın hızlı bir şekilde hayatımıza girmesinin en iyi örneklerinden biri. Ayrıca bu tarz girişimler, robotların ve yapay zekanın birçok alanda insan iş gücünün yerini alacağı tahminlerini haklı çıkartıyor. Belirsiz olan ise sadece bu değişimin ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleşeceği.

Bu konuyla ilgili olarak CNN Türk Program Müdürü Ozan Onat’ın “Yeni Makineler Çağına Ne Kadar Hazırız?” ve Goldman Sachs’ın yayımladığı raporla ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Amy Winehouse’un Hologramı Seneye Turneye Çıkacak

2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse, 2019 yılında hologramıyla dünya turnesine çıkacak. 3D efektlerinin de kullanılacağı turnenin geliri, gençleri alkol ve madde bağımlılığına karşı mücadelesi için çalışan Amy Winehouse Vakfı’na gidecek.

Amy Winehouse’un babası Mitch Winehouse’un Twitter hesabından duyurduğu habere göre hologram teknolojileri şirketi Base Hologram ile yapılan işbirliği kapsamında Amy Winehouse’un hologramı ile dünya turnesi düzenlenecek.

Base Hologram’ın da duyurduğu habere göre Amy Winehouse’un holografik konserinde sürükleyici bir deneyim için 3D efektli 2D görüntüler kullanılacak.

Amy Winehouse’un dünya turu, 2019 yılının sonbaharında başlayacak. Turnede Winehouse’un hologramı aracılığıyla babasıyla da aynı sahneyi paylaşıp, düet yapması da planlanıyor.

Grammy ödüllü sanatçının hologramının kullanılacağı turneyle ilgili açıklama yapan Amy Winehouse’un babası, “Ailemiz BASEhologram ile kurduğu partnerlikten ve Amy’nin hayatını ve işlerini yaşatmaktan büyük kıvanç duyuyor. 2019’un sonlarında yapacağımız turla Amy’nin hayır kurumlarına ve onun adına genç insanlara yardımcı olunacak” dedi.

Kaynak: Haberturk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Taktığınızda Tüm Açık Ekranları Karartan Sihirli Gözlük

Çağımızda ekranlardan uzak kalmak neredeyse imkansızlaştı. Siz televizyonunuzu kapatsanız, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koysanız bile dışarda bir yerlerde ışıklı reklam ekranlarıyla veya dev televizyonlarla karşılaşmanız çok olası.

Bir girişimci ve mühendis olan Blew, son zamanlarda WIRED’de okuduğu ve ekranlardan yayılan ışığı engelleyen yeni bir film hakkında okuduğu bir makaleyi hatırladı. Sonrasında buna yönelik çalışmalara başladı. Blew prototipi arkadaşı Ivan Cash’e getirdi. Şimdi, Cash ve küçük bir ekip bu konsepti gerçek bir ürüne dönüştürüyor.

Bu hafta Kickstarter’da piyasaya sürülen IRL Gözlükleri, LED ve LCD ekranlardan gelen ışığın dalga boylarını engelliyor. Ve bu sayede tüm dijital ekranlar kapalı gibi gözüküyor. 

Cash, “Teknolojiye de bağımlıyım” diyor. “Hepimiz hayatımızda daha fazla denge geliştirmeye çalışıyoruz.” diye de ekliyor. 

Ekranlara maruz kalmamak adına geliştirilen bu gözlük hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi ?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link