Dikey Olarak Kalkış ve İniş Yapabilen Hava Aracı Volocopter 2X, 2018’de Kullanılmaya Başlanacak

E-Volo isimli Almanya merkezli bir girişim, dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen bir hava aracını gerçeğe dönüştürmek için 2011 yılından beri çalışmalar yapıyor. Tabii aradan geçen bu süre zarfında Uber, Airbus ve Google’ın kurucularından biri olan Larry Page tarafından finanse edilen bir girişim olan Zee.Aero gibi rakipler çıktı. E-Volo sonunda Volocopter 2X isimli fütüristik hava aracını tamamladı ve 2018 yılında bir uçan taksi hizmeti için onu test etmeye başlamayı planlıyor.

Elektrikle çalışan Volocopter, iki kişilik olarak tasarlanmış. Bu hava aracı, 18 adet pervaneye sahip ve bu da onun havada son derece sessiz bir şekilde uçmasına olanak sağlıyor. Hızlı şarj desteği sayesinde 40 dakikada şarj olabilen hava aracının saatteki maksimum hızı ise 100 km.

Bununla birlikte Volocopter 2X, uzun menzilli bir hava aracı değil. 9 adet bataryayla çalışan hava aracı, saatte yaklaşık 70 km hızla 17 dakika boyunca yol alabiliyor. Ayrıca Volocopter 2X, Almanya’da hafif bir hava aracı olarak onaylandı. Bu da Almanya’da spor-pilot lisansı bulunan herkesin 2018 yılının başında çıkış yaptığında bu hava aracını kullanabileceği anlamına geliyor.

Volocopter 2X’in Erken Prototipi

E-Volo’nun geliştirdiği bu hava aracı, otonom olarak uçmasını sağlayacak olan birçok sensörle birlikte geliyor, ancak otonom uçuş özelliği ilerleyen yıllarda kullanılabilecek. E-Volo, Volocopter 2X için uluslararası izin almayı amaçlıyor ve bu gerçekleşirse bu hava aracının tüm Avrupa’da ve Amerika’da kullanılması mümkün olacak.

Bu arada Airbus da otomobil ve drone karışımı bir araç üretiyor. Bununla ilgili yazdığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

2 Comments

  1. Sayfanizin okuruym sayfaniz cok guzel elinize saglik ama içerik leriniz kisitli içeriğinizi zenginleştirirseniz konu kalitenizi bozmadan çok daha iyi olur bence

  2. Yorumunuz için teşekkürler. İlerleyen haftalarda sizlere daha fazla sayıda içerik sunacağız. O yüzden takipte kalın :)

Bir Cevap Yazın

Boston Dynamics’in Robotu Artık Kapıları Da Açabiliyor

Yeni bir teknolojik gelişme insanları her zaman heyecanlandırmıştır ancak söz konusu alan yapay zeka ve robotlar olduğunda bu yenilikler bizi tedirgin edecek cinsten olabiliyor.

Robot denildiğinde dünyanın gözü 2016 yılında Alphabet tarafından Japon SoftBank‘e satılan teknoloji devi Boston Dynamics şirketinin üzerine çevriliyor. Zira şirket yeni özellikler taşıyan robotlarının videolarını belirli aralıklarla Youtube kanalına yüklüyor. Bu videolardaki robotların yaptıkları izleyicileri şaşırtırken, yapay zekanın gelecekte ulaşabileceği noktaları düşündürerek endişeledirebiliyor.

İki ay kadar önce takla atabilen robotu hayretle izlemiştik; şirket eklediği 3 boyutlu izleme sistemiyle robotların kabiliyetlerini arttırmıştı. Dün ise şirket, bilim kurgu filmlerini hatırlatan yeni bir modelinin videosunu yayınladı.

Videoda, şirketin SpotMini ismini verdiği modellerden biri arkadaşının gerekli donanıma sahip olmadığını farkediyor ve sırtındaki kol yardımıyla kapıyı onun için açıyor. Kapının arasına ayağını koyması ve ardına kadar açtıktan sonra kenara geçip arkadaşına yol vermesi sizce de biraz ürkütücü değil mi!

Sosyal medyada yapılan yorumlarda, videonun Netflix’in çok izlenen dizisi Black Mirror’ın son sezonundaki Metalhead bölümünü akıllara getirdiğinden söz ediliyor. Bakalım şirketin gelecekte paylaşacağı videolarda robotlar hangi yeni becerileriyle bizleri şaşırtacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link