E-Volo isimli Almanya merkezli bir girişim, dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen bir hava aracını gerçeğe dönüştürmek için 2011 yılından beri çalışmalar yapıyor. Tabii aradan geçen bu süre zarfında Uber, Airbus ve Google’ın kurucularından biri olan Larry Page tarafından finanse edilen bir girişim olan Zee.Aero gibi rakipler çıktı. E-Volo sonunda Volocopter 2X isimli fütüristik hava aracını tamamladı ve 2018 yılında bir uçan taksi hizmeti için onu test etmeye başlamayı planlıyor.

Elektrikle çalışan Volocopter, iki kişilik olarak tasarlanmış. Bu hava aracı, 18 adet pervaneye sahip ve bu da onun havada son derece sessiz bir şekilde uçmasına olanak sağlıyor. Hızlı şarj desteği sayesinde 40 dakikada şarj olabilen hava aracının saatteki maksimum hızı ise 100 km.

Bununla birlikte Volocopter 2X, uzun menzilli bir hava aracı değil. 9 adet bataryayla çalışan hava aracı, saatte yaklaşık 70 km hızla 17 dakika boyunca yol alabiliyor. Ayrıca Volocopter 2X, Almanya’da hafif bir hava aracı olarak onaylandı. Bu da Almanya’da spor-pilot lisansı bulunan herkesin 2018 yılının başında çıkış yaptığında bu hava aracını kullanabileceği anlamına geliyor.

Volocopter 2X’in Erken Prototipi

E-Volo’nun geliştirdiği bu hava aracı, otonom olarak uçmasını sağlayacak olan birçok sensörle birlikte geliyor, ancak otonom uçuş özelliği ilerleyen yıllarda kullanılabilecek. E-Volo, Volocopter 2X için uluslararası izin almayı amaçlıyor ve bu gerçekleşirse bu hava aracının tüm Avrupa’da ve Amerika’da kullanılması mümkün olacak.

Bu arada Airbus da otomobil ve drone karışımı bir araç üretiyor. Bununla ilgili yazdığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Sayfanizin okuruym sayfaniz cok guzel elinize saglik ama içerik leriniz kisitli içeriğinizi zenginleştirirseniz konu kalitenizi bozmadan çok daha iyi olur bence

Bir Cevap Yazın